Bugün Beyaz TV'de yayınlanacak olan Deli ve Dahi (The Professor And The Madman) filminin konusu ve oyuncuları araştırılmaya başlandı. İşte film hakkında detaylar...

Deli ve Dahi (The Professor And The Madman) filminin konusu ne?

1872 Londra'sında , emekli Birleşik Devletler Ordusu cerrahı William Chester Minor, firar etmek zorunda kaldığı bir asker tarafından kendisine zulmedildiğini gördüğü halüsinasyonlardan muzdariptir. Bu vizyonlardan biri sırasında yanlışlıkla masum yabancı George Merritt'i kovalar ve öldürür: Bu suçtan dolayı deli sayılarak Broadmoor'a gönderilir . Bu arada, Profesör James Murray , Oxford University Press tarafından , İngilizce dilindeki her terimi listeleyebilen ve etimolojisini ve anlam çeşitlerini edebi alıntılarla açıklayabilen etkileyici bir sözlük olan Oxford İngilizce Sözlüğü'nün taslağını hazırlamaktan sorumlu komisyona kabul edildi. Çalışma yirmi yıl önce başladı, ancak işin miktarı ve İngilizce dilinin değişme hızı göz önüne alındığında bunu tamamlamak zor. Murray'in bu nedenle İngiliz halkına bir çağrı başlatma fikri var: Komisyona bir kelime referansı içeren bir kartpostal göndermek isteyen herkesten rica ediyor. Bu, Murray'e komisyon direktörlüğü görevini kazandırır.

Deli Ve Dahi (The Professor And The Madman) Filminin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (6)

Broadmoor'da Minor, delilik ve berraklık anları arasında geçiş yapıyor; böyle bir olayda örnek bir şekilde bacağını keserek bir gardiyanın hayatını kurtarır. Bu nedenle akıl hastanesi müdürü Richard Brayne, yeni psikolojik destek tekniklerini denemeye karar verir: Minor'un küçük bir kütüphaneye sahip olmasına ve resim yapabilmesine izin verir. Minor ayrıca askerlik maaşını öldürdüğü adamın dul eşi Eliza'ya bağışlamak ister, ancak Eliza ona duyduğu nefret nedeniyle başlangıçta bunu reddeder. Minor, Murray'in girişimini öğrenir ve ona alıntılar ve örneklerle dolu yüzlerce giriş göndermeye başlar.

Deli Ve Dahi (The Professor And The Madman) Filminin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (2)

Minor'un katkıları, patronlar tarafından hala çok yavaş değerlendirilen komisyonun ve Murray'in çalışmalarını kurtarıyor. Murray, Minor'la buluşmaya gider ve onun durumunu keşfeder ve aralarında hemen güçlü bir dostluk kurulur. Murray, Minor'un durumu hakkında Oxford'daki meslektaşları ve eşi Ada'ya sessiz kalmaya karar verir. Bu sırada Eliza, Minor'un teklifini umutsuzca kabul eder ve kocasının katiliyle yüzleşmek için Broadmoor'a gider. Ancak Eliza kendisini ona acırken bulur ve onu sık sık ziyaret etmeye başlar ve ona hediye olarak kitaplar getirir; Minor, çocuklarına aktarabilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmalarına olanak tanıyabilmesi için ona okumayı öğreterek karşılık veriyor. Brayne, bu ilişkinin iyileşme deneyinin bir parçası olarak gelişmesine izin vermeye karar verir.

Deli Ve Dahi (The Professor And The Madman) Filminin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (5)

Geri sayım 2 ne zaman çıkacak? Countdown 2 gelecek mi? Geri sayım 2 ne zaman çıkacak? Countdown 2 gelecek mi?

Oxford Sözlüğü'nün ilk cildi yayınlandı, ancak komisyonun bazı meslektaşları Murray'e eserin kesin olmadığı ve yaygın olarak kullanılan birçok kelimenin eksik olduğu konusunda itiraz ediyor. Bu protestonun arkasında Murray'in itibarını sarsmak ve proje yöneticisi pozisyonunu almak isteyen Henry Bradley var. Bu arada Minor ile Eliza arasındaki ilişki giderek yakınlaşır: Eliza, Minor'u çocuklarıyla tanıştırır, ancak en büyük kızı, babasının katiliyle karşı karşıya olduğunun farkında olarak ona tokat atar. Kısa bir süre sonra Eliza, Minor'u öper ve ona hissettiği duygunun gerçekten aşk olması durumunda ne yapacağını sorar. Minor'un ruhu dengesizdir ve Eliza'nın kocasına dair halüsinasyonlar görür; bir kriz anında onu iki kez "öldürdüğünü" ve penisini kestiğini iddia ediyor. Brayne, deneysel terapinin başarısızlığını tespit eder ve Minor'un ayrıcalıklarını iptal ederek onu daha şiddetli yöntemlere maruz bırakır.

Deli Ve Dahi (The Professor And The Madman) Filminin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (4)

Oxford Press tarafından Minor'u araştırmak üzere görevlendirilen bir gazeteci onun hakkındaki gerçeği keşfettiğinde krize varılır. Ancak şefkatle hareket eden gazeteci, makaleyi Murray ile tartışır ve Murray böylece neler olup bittiğini anlar. Bradley bu fırsatı Murray'in sözlük projesinden atılması için bir bahane olarak değerlendiriyor ve aynı zamanda Minor'un adının işbirlikçi listesinden çıkarılmasını sağlıyor. Başlangıçta eksiklikler karşısında şok olan Ada, kısa sürede arkadaşına ve sözlüğe ne kadar değer verdiğini fark eder ve komisyon önünde onun adına aracılık eder. Murray, Eliza ile affedildiğini bilmenin avantajını kullanan ve yavaş yavaş iyileşen katatonik bir Küçük arasında bir buluşma ayarlar. Murray, patronu Freddie Furnivall'ın yardımıyla , Minor'u akıl hastanesinden çıkarmak umuduyla duruşmanın yeniden incelenmesini sağlamayı başarır. Eliza onun adına aracılık etse de jüri delilik teşhisini geri çekemez. Murray ve Furnivall bu nedenle İçişleri Bakanı Winston Churchill'e başvurdu . Murray'nin Minor'u ne kadar tutkuyla savunduğunu duyan Churchill, Minor'u istenmeyen bir uzaylı olarak Amerika'ya sınır dışı etmeye karar verir. Minor ve Murray ayrılmadan önce son vedalarını söylüyorlar. Bu arada Furnivall, Murray'in Oxford Sözlüğü komisyonunun yöneticisi olarak yeniden görevlendirilmesini ve Minor'un adının ilk cildin taslağının hazırlanmasında işbirlikçileri arasında eski durumuna getirilmesini sağlar.

Deli Ve Dahi (The Professor And The Madman) Filminin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (3)

Murray, şövalye unvanını aldıktan sonra 1915'te plöreziden ölürken, Minor 1920'de zatürreden öldü. Oxford İngilizce Sözlüğü, ortaya çıkışından 70 yıl sonra, 1928'de tamamlandı; başlangıçta planlanan dört cilt yerine on iki ciltten oluşuyordu ve 400.000'den fazla ciltten oluşuyordu. bir milyondan fazla alıntıya eşlik eden kelimeler.

Deli ve Dahi (The Professor And The Madman) filminin oyuncuları kim?

Filmin oyuncuları şunlardır:

 • Mel Gibson James Murray rolünde
 • Sean Penn Dr.William Chester Minor rolünde
 • Natalie Dormer Eliza Merrett rolünde
 • Eddie Marsan , Broadmoor'da gardiyan Muncie rolünde
 • Jennifer Ehle , Murray'in ikinci eşi ve 11 çocuğunun annesi Ada Murray rolünde
 • Jeremy Irvine Charles Hall rolünde
 • David O'Hara Kilise olarak
 • Ioan Gruffudd Henry Bradley rolünde
 • Stephen Dillane , Broadmoor'dan sorumlu uzaylı uzmanı Dr. Richard Brayne rolünde
 • Steve Coogan Frederick James Furnivall rolünde
 • Brendan Patricks Winston Churchill , İçişleri Bakanı rolünde
 • Laurence Fox, Philip Lyttelton Gell rolünde
 • Aidan McArdle Savunma Avukatı Clarke rolünde
 • Adam Fergus Alfred Minor rolünde
 • Anthony Andrews Benjamin Jowett rolünde
 • Lars Brygmann Max Müller rolünde
 • Olivia McKevitt, Eliza'nın kızı Clare Merett rolünde
 • Shane Noone, Eliza'nın kocası George Merett rolünde

Deli ve Dahi (The Professor And The Madman) filminin fragmanı

Deli ve Dahi (The Professor And The Madman) filmi ne zaman çekildi?

Film, Amerika Birleşik Devletleri'nde Vertical Entertainment aracılığıyla 10 Mayıs 2019'da dijital indirmeyle ve DVD'si 13 Ağustos 2019'da Lionsgate Films tarafından yayınlandı . Film kiralama şirketi Redbox aracılığıyla Blu-ray Disc olarak piyasaya sürüldü.

Kaynak: Muhabir- Hatice Zeybek