Doktorlar, Kovid nedeniyle koku ve tat duyusu bozulan kişiler için bir tedavi belirledi. 10 dakikalık prosedürde, doktorun boynun tabanındaki bir sinir kümesine, sinir sistemini hızlı bir şekilde çalıştıran bir steroid enjekte ettiğini görüyoruz. Haberin detayları ise şöyle...

Covid sebebi ile oluşan koku ve tad kaybı tedavisi bulundu mu?

Araştırmalar tam olarak nasıl çalıştığından emin değil, ancak tedavi TSSB, migren ve dolaşım sistemini içeren diğer sorunları tedavi etmek için kullanıldı.

KOVİD sonrası kalıcı parozmi veya koku alma duyusu bozukluğu olan 54 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, enjeksiyon, bu hastaların bozuk koku alma duyularından bir miktar rahatlama sağladı.  

Doktorlar sonunda Kovid'in neden olduğu koku ve tat kaybının tedavisini geliştirdi (1)

Doktorlar bu prosedürün koku alma duyusunun yeniden kazanılmasında tam olarak neden bu kadar etkili olduğundan emin değiller, ancak sempatik sinir dokusunun bir kısmının enjekte edilmesi ve uyuşturulmasının vücudun sinir sistemini Kovid öncesi duruma yeniden kalibre ettiğine dair yaygın bir hipotez var. 

Doktorlar, virüsün burun içindeki reseptör sinir uçlarına veya destek hücrelerine zarar vermesi nedeniyle Kovid'li kişilerin koku alma duyularını kaybettiğini buldu.Kokuyu algılayan sinir uçları beyne, kokuyu oluşturan kimyasal bilgiyi nasıl yorumlayacağını söyler ve hasar gördüklerinde veya yanlış iyileştiklerinde bu durum parozmiye yol açabilir.

Doktorlar sonunda Kovid'in neden olduğu koku ve tat kaybının tedavisini geliştirdi (4)

Tat ve koku kaybı, pandeminin başlarında daha yaygındı; bu dönemde beş hastadan üçünde bu semptomun görüldüğü tahmin ediliyordu.Ancak aşılama ve yeni varyantların yayılmasıyla birlikte semptomlar daha az yaygın hale geldi. Etki mekanizması büyük ölçüde bilinmemektedir ancak boyundaki sinirin bloke edilmesinin, beynin burundan gelen kokuları yorumlama şeklini değiştirmesi mümkündür.  

Hasar görmüş sinirlerin yenilenmeye çalıştığı ancak beyne karışık mesajlar göndererek koku ve tat alma duyusunu bozduğu parozmi zayıflatıcı olabilir. Parosmi yeni bir fenomen değildir. Kafa travması veya sinüs problemlerinin ardından koku alma sinir hücrelerinin hasar görmesinden kaynaklanabilir. Ancak üst solunum yolunu etkileyen viral enfeksiyonların ardından da ortaya çıkar.

Doktorlar sonunda Kovid'in neden olduğu koku ve tat kaybının tedavisini geliştirdi (5)

İnsanların aniden temel besinleri sindirememeleri nedeniyle yeme bozukluğuna ilerleyebilecek yiyecekler karşısında şiddetli mide bulantısına ve tiksintiye neden olduğu bilinmektedir. Bu durumun Kovid'in kalıcı bir etkisi olduğu bilinmiyor, ancak milyonlarca insan hastalandıktan sonra bir yıldan fazla bir süre boyunca semptomlarının tamamen azaldığını görmedi .

Ağrı tedavisinde kullanılan yıldız şeklinde ganglion bloğunun (SGB) koku alma duyusu problemlerinde işe yarayıp yaramayacağını belirlemek için radyologlar, kulak burun boğaz doktorları tarafından kendilerine yönlendirilen 54 denek üzerinde çalışmaya başladı. Kovid enfeksiyonundan en az altı ay sonra.

Arabaya göktaşı çarptı! Görenler şok oldu Arabaya göktaşı çarptı! Görenler şok oldu

Doktorlar sonunda Kovid'in neden olduğu koku ve tat kaybının tedavisini geliştirdi (6)

Prosedürün kendisi, doktorun, sinir kümesinin ses kutusunun her iki yanında yer aldığı ve başa, boyuna, kollara ve göğse sinyaller ilettiği boynun tabanına steroidle karıştırılmış bir anestezik enjekte ettiğini gördü.

Doktorlar sonunda Kovid'in neden olduğu koku ve tat kaybının tedavisini geliştirdi (2)

Çalışmayı yöneten Philadelphia'daki Jefferson Health'ten kas-iskelet sistemi radyoloğu Dr. Adam Zoga şunları söyledi: 'Parosminin daha önce beyin travması, beyin ameliyatı, felç, viral sendromlar ve bazı baş ve boyun tümörleri sonrasında ortaya çıkan nadir bir hastalık olduğu rapor edilmişti.

'Prosedürün parozmide işe yarayacağından tam olarak emin değildik

Ekibin olası bir tedavi olarak SGB'yi seçme gerekçesi açıklanmadı, ancak sinir düğümüne bu tür bir enjeksiyonun, sinir sisteminin bilinçsiz görevleri yerine getiren kısmını Kovid enfeksiyon öncesi durumuna yeniden kalibre edebileceğine dair genel bir hipotez var.

İlk sonuçlar prosedürün büyük ölçüde başarılı olduğunu gösterdi. Takip bilgisi veren 37 hastadan 22'si enjeksiyondan bir hafta sonra kokularının düzeldiğini bildirdi. Ve 22 kişiden 18'i semptomlarının bir ay sonra önemli ölçüde düzeldiğini söyledi.

Dr Zoga şunları söyledi: 'İlk hastada neredeyse anında son derece olumlu bir sonuç elde edildi ve dört hafta içinde semptomların düzelme noktasına kadar devam eden iyileşme sağlandı.

'Diğer tedaviler bugüne kadar başarısız oldu. Bu enjeksiyon işe yarıyor.'

Araştırma ekibinin bulguları önümüzdeki hafta Kuzey Amerika Radyoloji Derneği'nin yıllık toplantısında tam olarak sunulacak.

Önceki araştırmalarda SGB'nin koku kaybı semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Örneğin, Local and Regional Anesthesia dergisinde bu yıl yapılan bir araştırma, uzun süreli covid semptomları için SGB uygulamasının insanların yaklaşık yüzde 87'sinin kaybolan veya bozulan koku duyusunu geri kazanmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

Kaynak: Haber Merkezi