Çocuğu Okula Gidenler Bu Parayı Almaya Hak Kazanıyor! İşte Detaylar...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuğu okula giden ailelere müjdeli bir haber verdi ve nakit destek sağlayacağını duyurdu. Ayrıca bakanlık, bu kapsamda toplam 579 milyon TL tutarında ödeme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Çocuğu okula giden ailelere nakit destek verildiği duyuruldu ve bu destekle eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ve ailelerin ekonomik yükünü azaltmak amaçlandığı bildirildi. Bu destekten yararlanmak isteyen ailelerin kimler olduğu, nasıl başvuru yapacakları ve ne kadar ödeme alacakları gibi konular ise merak ediliyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED

Yardımdan faydalanmak için ailelerin, PTT şubelerine başvurarak veya e-Devlet üzerinden form doldurarak başvuru yapmaları gerektiği açıklandı. Başvuru formunda, ailenin kimlik bilgileri, adresi, gelir durumu, sosyal güvenlik durumu ve çocuğunun okul bilgileri gibi bilgiler talep edildiği belirtildi. 

Aranan şartlar nelerdir?

 Bu yardım, Sosyal Ekonomik Destek (SED) olarak bilinir ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir. Bu yardımdan yararlanmak için şu şartlar gereklidir:

Kars'ın en pahalı ve ucuz ilçesi hangisi? Kars'ın en pahalı ve ucuz ilçesi hangisi?
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

 • Çocuğun kamu kurumu korumasında olması

 • Çocuğun devam ettiği okulun resmi veya özel olması

 • Hane içindeki kişi başına düşen net asgari ücretin en az 3’te 1’i olması

Aile Bakanlığı, bu destek ödemesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklama sosyal medya üzerinden paylaşıldı ve açıklamada Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programının ailelere destek olduğu, çocukların temel ihtiyaçlarının ve eğitim masraflarının karşılanmasına katkı sağladığı belirtildi. Ayrıca açıklamada program kapsamında Eylül ayında toplam 579 milyon TL tutarında ödeme yapıldığı ifade edildi. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

SED ödemesi için başvuru şartları nelerdir?

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı bir yardımdır. SED ödemesine başvurmak için şu şartları taşımanız gerekmektedir :

 • Başvuru yapan kişi 18 yaşından büyük olmalı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı

 • Başvuru yapan kişi veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmamalı

 • Başvuru yapan kişi sosyal güvenlik kurumlarından herhangi bir gelir veya aylık almamalı veya aldığı gelir veya aylık asgari ücretin yarısından düşük olmalı

 • Başvuru yapan kişi herhangi bir mal varlığına sahip olmamalı veya sahip olduğu mal varlığının değeri asgari ücretin yarısından düşük olmalı

 • Başvuru yapan kişinin aile veya yakın akrabalarında kendisine veya bakmakla yükümlü olduğu kişilere maddi destek verebilecek durumda olan kimse olmamalı

 • Başvuru yapan kişinin haklarında bakım tedbiri kararı alınarak sosyal hizmet birimlerinde bakım gören ve ailesi veya akrabalarına geri gönderilmeleri halinde desteklenmesi gereken çocuklar, maddi zorluklar nedeniyle, destek verilmediği takdirde koruma altına alınması muhtemel olanlardan haklarında bakım önlemi kararı alınmadan SED programından yararlanarak kendi ailesi veya yakın akrabaları tarafından bakımı sağlanabilecek çocuklar, hakkında bakım tedbiri kararı olan ancak yaş şartını kaybederek, sosyal hizmet birimlerinden veya koruyucu aileden ayrılanlardan meslek edinme kursuna katılan ya da öğrenimine devam eden ve ya bir meslek sahibi olamadığı için destek verilmediği takdirde yardıma muhtaç hale gelebilecek olanlar, olağanüstü bir felaket, doğal afet, hastalık ya da kaza sonucu belirli bir süre kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin temel ihtiyaçlarını yerine getiremeyecek duruma düşenler ile hayatını tehlikeye sokacak ve ameliyat gerektiren durumlarda olanlar ya da vefat eden kişilerin çocukları

SED ödemesine başvurmak istiyorsanız, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirsiniz ya da e-devlet üzerinden [online başvuru] yapabilirsiniz. Başvuru esnasında şu belgeleri sunmanız gerekmektedir:

 • Dilekçe

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı

 • Sağlık raporu (gerekli görülmesi halinde)

 • Öğrenci belgesi (gerekli görülmesi halinde)

 • İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğunu gösteren belgeler

SED ödemesinin tutarı, başvuru yapan kişinin eğitim seviyesi, maddi durumu ve Bakanlık tarafından belirlenen orana göre farklılık göstermektedir. 2023 yılında SED ödemesinin ortalama tutarı çocuk başına 3.708 TL’dir. SED ödemesinin ödeme tarihleri ise her ayın 8 ile 15’i arasındadır. SED ödemesini sorgulamak için [buraya] tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Hatice Zeybek