Son saatlerde internette ismi sık sık duyulan kişilerin başında Cevahir Asuman Yazmacı geliyor. Bizde sizler için Milletvekili olan Yazmacı hakkında bir araştırma yaptık. İşte detaylar...

Cevahir Asuman Yazmacı kimdir nerelidir? Cevahir Asuman Yazmacı babası kimdir ve evli mi?

Cevahir Asuman Yazmacı, (d.1973, Viranşehir, Şanlıurfa) iş insanı ve siyasetçi. TBMM 28. dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa milletvekilidir.

1973 yılında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde doğan Yazmacı, anne adı Zerki ve baba adı Ahmet olan bir kişidir. Aynı zamanda Hamidiye Alayları Komutanı İbrahim Paşa’nın torunudur.

Yazmacı, ilk, orta ve lise eğitimini Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra Brayer State Üniversitesi’nde İşletme Bölümünü başarıyla bitirmiştir.

Üniversitenin Türkiye Temsilciliği İşletme Bölümünde hazırladığı “İş Hayatında Kadının Yeri ve Şanlıurfa İli Örneği” başlıklı tez çalışması, bölgedeki “Kadının Toplumdaki Yeri ve Gelişimi” çalışmalarına bilimsel bir temel oluşturmuştur.

Cevahir Asuman Yazmacı, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1894’ten bu yana seçilmiş ilk kadın Meclis Üyesi olarak görev yapmıştır. Ayrıca iki dönem boyunca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nda görev almıştır.

Asuman Yazmacı aynı zamanda Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanıdır ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ayrıca Şanlıurfa İli Kültür Eğitim ve Araştırma Vakfı’nda (ŞURKAV) Yönetim Kurulu Üyesi olarak da aktif rol almaktadır.

2018 yılında Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından “Şehrine Değer Katan Kadınlar Ödülü” ile ödüllendirilen Yazmacı, aynı zamanda 2017 yılında "Gastronomik Değerlendirmede 2017’nin Yükselen Değerler Ödülü"ne layık görülmüştür.

Şanlıurfa’nın ilk kadın girişimcisi olan Asuman Yazmacı, 30 yıldır kentsel kalkınmaya katkı sağlayan projeler yürütmektedir. Bu projeler, kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar ve toplumun dezavantajlı kesimlerini gözetmektedir.

Khaby Lame kimdir hangi ülkede yaşıyor? Khaby Lame hangi dine mensup? Khaby Lame kimdir hangi ülkede yaşıyor? Khaby Lame hangi dine mensup?

Ayrıca, Türkiye-Liberya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak da görev yapan Yazmacı, iyi düzeyde İngilizce, Arapça ve Kürkçe bilmektedir.

Cevahir Asuman Yazmacı neden gündem oldu?

Yazmacı Twitter'da yaklaşık 2 saat önce TT oldu. Bunun sebebi ise ''AKP Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı’ya kentte yapılan ve kura ile verilen deprem konutlarından çıkmış olması.

Cevahir Asuman Yamzacı

Haberin yayılmasının ardından bu kuraları gösteren Tweetler silinmeye başladı. AFAD Gönüllüleri hesabından Yazmacı’ya konut çıktığını gösteren paylaşım ise çok geçmeden silindi.

Kaynak: Haber Merkezi