Çeşme Belediyesi, 21-24 Eylül tarihlerinde Akdeniz kültürünü yaşatacak bir festival düzenliyor. Festivalde hem yerel hem de yabancı sanatçılar ve gruplar sahne alacak. Festival boyunca Çeşme’nin çeşitli yerlerinde tarih, dans, müzik ve yemek etkinlikleri olacak.

“Akdeniz kültürünün sımsıcak coşkusu tüm dünyaya yayılacak”

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Çeşme Festivali’ni geri getirmenin sevincini ve onurunu dile getirdi ve şunları söyledi: “Gençlik yıllarımda bir parçası olmaktan, bugün ise Belediye Başkanı sıfatı ile gerçekleştirmekten gurur duyduğum, Festivallerin Efsanesi Çeşme Festivali’mizin her zaman en temel amacı, toplumları birleştirmek, kültürel alışverişle birbirine yaklaştırmak, sevgiyi ve barışı kalıcı hale getirmek… 21-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz festivalimiz, Akdeniz’in arkeolojik, kültürel, gastronomik zenginliğini paylaşacağımız söyleşiler, yerel danslar, dünyaca ünlü isimlerin konserleriyle savaşlardan, ekonomik sıkıntılardan bunalan aklımızla yüreğimizi buluşturacak, sanatın büyüleyici etkisiyle ruhumuzu iyileştirecek, Yeryüzündeki Cennet Çeşme’den Akdeniz kültürünün sımsıcak coşkusunu tüm dünyaya yayacak.”

Festivalde müzikle Akdeniz’i kutlayacak değerli sanatçıları duyura Oran, “21 Eylül Perşembe, saat 21.30'da Akdeniz kültürünün ve geleneklerinin tüm renklerini müziğinde yaşatan dünyaca ünlü, Cezayir asıllı Fransız sanatçı Enrico Macias'ın muhteşem performansıyla başlayacak olan festivalimiz, 22 Eylül Cuma saat 19.00'da ismini, Makedonya ve Bulgaristan’da, “telli çalgılardan oluşan küçük fasıl heyeti” anlamına gelen “Čalgija” kelimesinden alan ve Balkan kökleri ile yaşadıkları coğrafyayı müzikle bir araya getiren Çalgiya İzmir’in Aya Haralambos Kültür Merkezi'ndeki eşsiz nameleri ile devam edecek.  Saat 21.30'da ise Caz ve Akdeniz müziğinin efsanelerinden biri Tunus asıllı Fransız şarkıcı Dany Brillant, Çeşme Amfi'de bizlerle olacak. 23 Eylül Cumartesi, saat 19.30'da Arap ve Akdeniz ezgilerini, modern caz ile klasik müzik etkilerini ustaca birleştiren, Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil, Çeşme Meydan'da hepimizi büyüleyecek. Aynı gün saat 21.30'da duygusal sözleri, güçlü sesiyle Ege, müziğin ritmiyle kalpleri coşturacak. Festivalimizin son günü 24 Eylül Pazar, saat 19.00'da Rumca, Türkçe, Ladino ve Arapça notaların dansıyla İzmirli grubumuz Salut de Smyrne Aya Haralambos’ta sanatseverlerle buluşacak. Son olarak saat 21.30'da bir döneme adını yazdıran Gypsy Kings’in devamı olan, Flamenko gitarları ve etkileyici vokalleriyle dünyayı peşinden sürükleyen Chico & the Gypsies Çeşme Amfi'de muhteşem bir kapanış yapacak” dedi.

Çeşme Festivali’nde emeği geçen herkese teşekkür eden Oran, “Biz tüm kalbimizle birbirimize sarılmaya, Mustafa Kemal’in vizyonuyla umudu çoğaltmaya, tüm olumsuzlukların karşısında yan yana şarkılar söyleyen insanların sevgiyle yaşamı güzelleştireceğine yürekten inanıyoruz. Buradan Çeşme Festivali’ni bütün dünyanın ilgi odağı haline getiren, dünyaca ünlü organizatör, Çeşme’nin fahri hemşehrisi Sayın Ahmet San’a, önceki dönem Belediye Başkanlarımız Sayın Nuri Ertan ve Sayın Faik Tütüncüoğlu’na, geçmişte festivallerin efsanesi Çeşme Festivaline emek vermiş herkese Çeşme Ailem adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Ankara’nın tarihi camisi UNESCO listesine girdi Ankara’nın tarihi camisi UNESCO listesine girdi

“Çeşme Festivali’mize bekliyoruz”

Oran, sözlerine şöyle son verdi: “Akdeniz’in ışıl ışıl renklerini, kıpır kıpır ezgilerini, samimi sohbetlerini, sonbaharda hafif serinliğiyle Çeşme’mizin büyüleyici güzelliğini paylaşmak,

Nazım’ın dizelerindeki gibi,

‘… birer birer ve hep beraber

İpekli bir kumaş dokur gibi

Hep bir ağızdan 

sevinçli sevinçli bir destan okur gibi…’

Yaşamak ne güzel şey diyebilmek için 

herkesi Çeşme Festivali’mize bekliyoruz.”

Kaynak: Haber Merkezi