Ergün, basın toplantısında, kendisi hakkında yapılan suç duyurusuna ve Büyükşehir Belediyesi'nin mali işlemlerine yönelik iddialara açıklık getirdi. İller Bankası ve vergi dairesinden gelen gelirlerin 15 yıldır her ayın sonunda Büyükşehir Belediyesi'nin kasasına yatırıldığını ve ayın 1'inden 5'ine kadar ödeme sürecinin rutin olarak işlediğini açıkladı.

Ayrıca, Alanya Kapalı Cezaevi tarafından üretilen arı kovanları da dahil olmak üzere, yol boyama işlemlerini gerçekleştiren firmalar ve belediye birimlerinin jeneratör ihtiyaçlarını karşılayan tedarikçiler gibi birçok firmanın alacaklı listesinde yer aldığını ve bu ödemelerin kendisi tarafından onaylandıktan sonra gerçekleştirildiğini belirtti.

Ergün, basına ve kamuoyuna şeffaf bir şekilde bilgi vermenin önemine değinirken, suç duyurusu ve iddialarla ilgili olarak mali işlemlerin yasal ve düzenli bir şekilde yürütüldüğüne dair güvence verdi. Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan her ödemenin kayıt altında olduğunu ve bunların yasalara uygun şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Manisa'da ATV Kazası: 1 ölü! Manisa'da ATV Kazası: 1 ölü!

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı Cengiz Ergün'ün açıklamaları, yerel yönetimlerdeki şeffaflık ve yasal süreçlere olan güveni pekiştirdiği gibi, belediye mali işlemleri hakkında kamuoyunu bilgilendirme noktasında da önemli bir adım olarak görüldü.

Manisa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Cengiz Ergün, MHP Manisa il Başkanlığında yaptığı açıklamada, “Pazar günü demokrasinin değişmez kuralı bir seçimi yerel seçimi geride bıraktık. Halkında sandıkta vermiş olduğu kararın üzerine söz yoktur. Sonuçta Manisalı hemşehrilerimiz 3 dönemdir bana verilen destek noktasında ve yeni dönem ile ilgili kararını hayata geçirmiştir. Bizlere de saygı ve onların verdiği karar üzerine bizlerin bir şey söylememiz yakışık olmaz.

Ben sadece bugün sizleri toplamış olmamın sebebi 1-2 gündür basın yoluyla sosyal medya yoluyla gelişmeleri her zaman olduğu gibi açık ve şeffaf ve net bir şekilde vatandaşa yansıtma noktasında yapmış olduğumuz açıklama için buradayız. İşin doğrusunu direk sahibinden duyulması ve ifade edilmesi, herhalde en doğrusu olacaktır.

Geçen gün şahsımla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına bir suç duyurusunda bulunuldu. Mevcut Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin her ay ayın 30’unda para devletten yani iller bankasından ve vergi dairesi üzerinden gelen miktar, her ayın 30’unda büyükşehirin kasasına girer. Ve 15 senedir, bu Manisa Belediyesi döneminde de böyleydi, son 10 yıllık dönemde de böyleydi. Biz her ayın sonunda mali hizmetler bütün büyükşehire hizmet noktasında ne yapmış faturasını kesmiş kesinleşmiş alacaklıların 15 yıldır diyorum, 1’i ile 5’i arasında ödemeler yapılır. Şimdi öncelikle mali hizmetler noktasında Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ödenecek carilerin rakamı mali hizmetlerden her ay bana çıkarılır ve bunların kontrolünü yapmak suretiyle ödemelerini talimatları yerine getiririz.Aynı şekilde MASKİ genel müdürlüğünün de mevcut bütün kaç kişi alacaklıysa önüme gelir onayları benden geçer ve ödemeleri yapılır.

Şimdi Büyükşehir noktasında şuanda bu carilerin içerisinde sadece bazılarını sayıyorum, hepsini sayarsak çok uzatırız. Geçenlerde arı kovanı dağıtımı yaptık Manisa’da bu arı kovanlarını yapan yer Alanya Kapalı Cezaevi Mahkumlarının yapmış olduğu o arı kovanlarıdır. Bunun alacaklısı Alanya Kapalı Cezaevi’dir. Yol boyaları yapıyor Manisa’ya, yol boyasını yapan firmalar, mevcut bazı birimlerimizin jeneratörleri noktasında eksikler vardır bunları satan firmalar. Bunlar gibi bir çok firma var….” Dedi.

Kaynak: Pınar Gezici-Hatice Zeybek