Türk gazetecilik camiasının önemli isimlerinden Canan Barlas ve Cemil Barlas arasındaki akrabalık ilişkisi merak edilen konulardan biridir. Canan Barlas ve Cemil Barlas kardeş mi, yoksa anne-oğul mu? Bu sorunun cevabını öğrenmek için Canan Barlas ve Cemil Barlas’ın hayatlarına ve eserlerine  haberimizin içerisinde yer verdik.İşte detaylar...

Canan Barlas kimdir?

Canan Barlas kimdir

Türk gazetecilik tarihinin önemli isimlerinden biri olan Canan Barlas, 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Tam adı Mecbure Canan Barlas olan yazar, Kandilli Kız Lisesi’nde başladığı eğitim hayatını İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamlamıştır.

Gazeteciliğe ilk adımını 1967 yılında Cumhuriyet gazetesinde stajyer olarak başladı ve o günden bugüne kadar Hürriyet, Politika, Vatan, Güneş, Milliyet, Yeni Yüzyıl gibi Türkiye’nin önde gelen gazetelerinde ve Gelişim Yayınları’nda çalıştı. Haftalık Siyasi Pazar Postası gazetesinin kurucusu ve sahibi olan Barlas, Türk medyasının kartelleşme öyküsünü Bab-ı Ali’den Çiftetelli’ye Türk Medyasının Kartelleşme Öyküsü adlı kitabında anlattı.

Barlas, aynı zamanda 1968 yılından beri meslektaşı Mehmet Barlas ile evli olup Ela Barlas Anter ve Cemil Barlas adında iki çocuğu vardır. Barlas’ın abisi Can Paker ise 63 kişilik Akil insanlar listesinde yer alan ünlü bir iş adamı ve sivil toplum lideridir.

Canan Barlas, halen ahaber’de Canan Barlas ile Gündem Programını sunmaktadır. Programında güncel siyasi ve sosyal konulara ilişkin yorumlar yapmaktadır. Barlas, gazetecilik ve televizyonculuk dışında da birçok kitap yazmıştır. Canan Barlas'ın kaleme aldığı kitaplar arasında;

  • Eğreti Burjuvalar: Bu kitapta Barlas, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik tarihini sosyolojik bir perspektifle ele almaktadır. Kitapta, Türkiye’nin eğreti burjuvalarının kimler olduğu, nasıl ortaya çıktıkları, hangi ideolojileri benimsedikleri ve nasıl bir toplumsal yapı oluşturdukları anlatılmaktadır.

  • Torunlarıma Anlatamadığım Karmaşık Masallar: Bu kitapta Barlas, torunlarına anlatamadığı karmaşık masalları okuyuculara aktarmaktadır. Kitapta, Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan olaylar, kişiler ve ilişkiler masalsı bir dille anlatılmaktadır.

  • Ben Atlı Hassas Hayata Dokunmak İstedim: Bu kitapta Barlas, kendi hayat hikayesini anlatmaktadır. Kitapta, Barlas’ın çocukluğu, gençliği, aile hayatı, meslek hayatı, arkadaşlıkları ve sevgileri yer almaktadır.

  • Her Şey Hiçbir Şeymiş: Bu kitapta Barlas, hayatın anlamını sorgulamaktadır. Kitapta, Barlas’ın yaşadığı zorluklar, başarılar, mutluluklar ve hüzünler yer almaktadır.

  • Babıâli’den Çiftetelliye: Bu kitapta Barlas, Türk medyasının kartelleşme öyküsünü anlatmaktadır. Kitapta, Türk medyasının tarihsel gelişimi, siyasi ve ekonomik etkileri, güç ilişkileri ve sorunları yer almaktadır.

Canan Barlas Cemil Barlas kardeş mi?

Cemil Barlas, 1969 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Barlas, Türk gazetecilik tarihinin duayenlerinden biri olup annesi Canan Barlas'dır.Canan Barlas, aynı zamanda gazeteci, yazar ve fotoğrafçı olarak tanınmaktadır.

Cemil Barlas, aslen Gaziantep’lidir. Gazetecilik ailesinden gelen Cemil Barlas, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Daha sonra HaberX adlı internet haber sitesinin kurucusu ve sahibi oldu. HaberX, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen haber sitelerinden biri haline geldi. Cemil Barlas, HaberX’in yanı sıra televizyon programlarında da yorumcu olarak yer aldı.

A Haber, NTV, CNN Türk gibi kanallarda siyasi ve sosyal konulara ilişkin görüşlerini paylaşan Cemil Barlas, sosyal medyayı da aktif olarak kullanan bir gazetecidir. Twitter’da 162 bin takipçisi bulunan Cemil Barlas, gündeme dair tweetler atarak takipçileriyle etkileşim kurmaktadır. Cemil Barlas, Dilur Barlas  ile evli olup bir çocuk babasıdır.

Mehmet Barlas kimdir?

mehmet barlas

Türk gazetecilik camiasının duayen isimlerinden biri olan Mehmet Barlas, 1942 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Cemil Sait Barlas, Türkiye’nin ilk Ekonomi ve Ticaret bakanlarından biridir. Mehmet Barlas, Ankara Atatürk Lisesi’nde başladığı eğitim hayatını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Gazeteciliğe Cumhuriyet gazetesinde stajyer olarak atanarak atanarak kariyerine ilk adımı atmış oldu.

TRT, Son Havadis, Günaydın, Milliyet, Güneş, Tercüman, Hürriyet, Türkiye, Sabah, Yeni Şafak, Zaman, Star, Akşam ve Posta gibi Türkiye’nin önde gelen gazete ve televizyon kanallarında çalıştı. Sabah gazetesinde başyazarlık yapan Barlas, NTV’de Makam Farkı adlı programını sundu.

Barlas, aynı zamanda 1968 yılında meslektaşı Canan Barlas ile evlendi. Cemil Barlas ve Ela Barlas adında iki çocuk babası olan 1 Haziran 2023’te İstanbul’da 81 yaşında hayatını kaybetti. Barlas Barlas’ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilerek son yolculuğuna uğurlandı.

Behzat Ç Yeliz kimdir? Selen Öztürk oynadığı diziler ve filmler Behzat Ç Yeliz kimdir? Selen Öztürk oynadığı diziler ve filmler

Mehmet Barlas, Türk gazetecilik tarihinin önemli isimlerinden biriydi. Gazeteciliğin yanı sıra yazarlık da yapan Barlas, birçok kitap kaleme aldı. Mehmet Barlas'ın kaleme aldığı kitaplar arasında;

  • Bir Dönemin Anatomisi: Bu kitapta Barlas, 1960-1980 yılları arasında Türkiye’de yaşanan siyasi ve sosyal olayları anlatmaktadır. Kitapta, darbeler, siyasi partiler, liderler, ideolojiler ve toplumsal hareketler yer almaktadır.

  • Bir Dönemin Anatomisi 2: Bu kitapta Barlas, 1980-2000 yılları arasında Türkiye’de yaşanan siyasi ve sosyal olayları anlatmaktadır. Kitapta, darbelerin sonuçları, siyasi partilerin değişimi, liderlerin yükselişi ve düşüşü, ideolojilerin çatışması ve toplumsal dönüşüm yer almaktadır.

  • Bir Dönemin Anatomisi 3: Bu kitapta Barlas, 2000-2020 yılları arasında Türkiye’de yaşanan siyasi ve sosyal olayları anlatmaktadır. Kitapta, siyasi partilerin rekabeti, liderlerin karizması ve krizleri, ideolojilerin dönüşümü ve toplumsal dinamikler yer almaktadır.

  • Makam Farkı: Bu kitapta Barlas, NTV’de sunduğu Makam Farkı adlı programda konuk ettiği siyasi ve sivil toplum liderleriyle yaptığı röportajları derlemiştir. Kitapta, Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli, Selahattin Demirtaş gibi isimlerle yapılan söyleşiler yer almaktadır.

  • Gazeteci Olmak: Bu kitapta Barlas, gazetecilik mesleğine ilişkin deneyimlerini ve görüşlerini paylaşmaktadır. Kitapta, gazeteciliğin tanımı, tarihi, etiği, sorunları ve geleceği hakkında yazılar yer almaktadır.

Canan Barlas Cemil Barlas'ın annesi mi?

Evet, Canan Barlas Cemil Barlas’ın annesidir. Canan Barlas, 1968 yılında gazeteci Mehmet Barlas ile evlenmiş ve Cemil Barlas ile Ela Barlas adında iki çocuk sahibi olmuştur.

Kaynak: Hatice Zeybek