Arama motorlarında son günlerde ismi en çok aratılan kişilerin başında Can Işık geliyor. Can Işık hayatı hakkında kullanıcıların tüm merak ettikleri soruların cevaplarına sizler için yanıt aradık...

Can Işık kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Can Işık neden gündem oldu?

Yaklaşık 1 hafta önce rahmete kavuşan Can Işık hakkında çıkan bir haber şöyledir;

Bartın’da Işıklar Holding’in kurucusu merhum Turgut Işık’ın torunu ve Uğur Işık’ın oğlu olan 28 yaşındaki Can Işık, kanserle mücadele ederken hayatını kaybetti. Uzun süredir Amerika’da tedavi gören Can Işık, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

Merhum Can Işık’ın cenazesi, 4 Şubat Pazar günü İstanbul Teşvikiye Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazının ardından Kanlıca Aile Mezarlığı’na defnedilecek.

Işıklar Holding kimin?

Işıklar Holding, İstanbul merkezli bir holding kuruluşudur. Şirketin temelleri, 1952 yılında Bartın’da Turgut Işık ve babası tarafından “Işıklar Kolektif Şirketi”nin kurulmasıyla atılmıştır.

Daha sonra, 1964 yılında Turgut Işık ve ortakları tarafından “Işıklar Limited Şirketi” kurulmuş ve satış alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak başlamıştır. Ancak zamanla tuğla fabrikası kurarak sanayi üretimine geçmiştir.

İlerleyen yıllarda kâğıt, kireç fabrikaları, inşaat ve denizcilik sektörlerine giren şirket, 1974 yılında “Işıklar Holding A.Ş.”'yi kurma kararı almıştır.

Işıklar Holding, yapı sektörü başta olmak üzere kâğıt, enerji ve iş makineleri üretimi ve satışı sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Ayrıca, holdingin kurucusu Turgut Işık adına 1991 yılında Turgut Işık Vakfı adında bir vakıf kurulmuş ve bu vakıf aracılığıyla çeşitli sosyal projeler desteklenmektedir.

Serdar Ali Çelikler Vole den ayrıldı mı? Serdar Ali Çelikler Vole den ayrıldı mı?

Işıklar Holding Hakkında bilinmesi gerekenler

TURGUT IŞIK, IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş’nin kurucusu olarak bilinir. 1932 yılında Bartın’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bartın’da tamamladıktan sonra bir süre dedesinin ve babasının firmalarında çalıştı.

1952 yılında babası Ali Rıza Işık ile birlikte Işıklar Kollektif Şirketi’ni kurdu. Babasının vefatıyla 1959 yılında işleri üstlenen Turgut Işık, 1964 yılında Sezai Türkeş ve Fevzi Akkaya ikilisiyle Işıklar Limited Şirketi’ni kurdu.

Uzun yıllar satış şirketi olarak faaliyet gösteren bu şirketi Anonim Şirketi’ne dönüştürerek Işıklar Bartın Tuğla Fabrikası ile birlikte sanayi sektörüne adım attı.

Turgut Işık, 1970-1981 yılları arasında sırasıyla Baksan Bartın Kağıt, Işıklar Bartın Tuğla, Meytaş Kireç ve Çumra Kağıt Torba Fabrikalarını kurarak işletmeye açtı. 1976 yılında Işıklar Denizcilik, Bargem, Bartaş, Bartın Gemi ve Barden şirketlerinden oluşan Işıklar Denizcilik grubunu kurdu. Bu şirketlerin yatırımlarıyla 1 tanker ve 13 kuru yük gemisinden oluşan bir filoya sahip oldu.

Özışık İnşaat ve Taahhüt A.Ş ile Genta Sanayi Tesisleri ve Taahhüt A.Ş’nin kurulmasıyla birlikte inşaat ve taahhüt sektörüne girdi.

1974 yılında kuruluşlarının devamlılığını sağlamak amacıyla tüm şirketlerini IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş. çatısı altında topladı.

26 Mart 1990 tarihinde aramızdan ayrılan Turgut Işık, Türk Özel Sektörünün bir mensubu olarak hayatı boyunca “Hayat mücadele değil, mücadele hayattır.” ilkesini benimsemiş ve yurdumuzun ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı bir borç bilmiştir.

Ölümünden birkaç yıl önce, eğitim ve sağlık alanında bir vakıf kurma isteğiyle çalışmalara başlamıştı. Sağlığında gerçekleştiremediği bu istek, ölümünden sonra 1991 yılında ailesi tarafından eğitim ve sağlık amaçları doğrultusunda gerçekleştirildi.

Turgut Işık’ın vefatının ardından oğulları Rıza Kutlu Işık ve Uğur Işık, Işıklar Holding’de Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenerek üçüncü nesil olarak işbaşı yaptı.

Işıklar Holding, 1995 yılında özelleştirilen Çimhol Holding’i satın alarak büyük bir atılım gerçekleştirdi. Çimhol bünyesinde Çemaş Döküm, Niğbaş Beton ve Çimtek Mühendislik şirketleri, Işıklar Grubu’na katıldı.

2011 yılında halka açık Metemteks şirketini ve BND Elektrik şirketini satın alan Işıklar, aynı sene Kuzey Irak, Erbil şehrinde Işıklar Paper Sack şirketi bünyesinde Kuzey Irak’ın ilk kraft torba fabrikasını kurdu.

2019 yılında Bulgaristan’da Işıklar Software and Technology şirketini kurarak kendi kripto parası olan Işık Coin (isikc)'yi üreterek 3 ayrı kripto para borsasında işlem görmesini sağladı.

2020 yılında 11.000 hektar ormanı ve iki konaklama tesisiyle Bulgaristan’ın en meşhur avlağı Elen Hunting, Işıklar İnşaat ve Turizm A.Ş. tarafından satın alındı.

2021 yılında Çemaş Döküm fabrika sahası içinde 80 dönüm araziye 6 MW GES tesisi kurup devreye aldı ve tükettiği elektriğin önemli bir kısmını kendi üretmeye başladı.

Ayrıca, 2021 yılında halka açık iki şirketimiz Işıklar Enerji ve Yapı Holding ve Çemaş, UN Global Compact’a imzacı statüsünde kabul edilerek Işıklar grubunun sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılığı berraklaştırıldı.

Kaynak: Haber Merkezi