Vatandaşlarımızın arama motorlarında arattığı isimlerden biri haline gelen 2000 yılında canice öldürülen Çağla Tuğaltay'ın katilinin kim olduğu araştırılıyor. Peki Çağla Tuğaltay olayı nedir? İşte detaylar...

Köpekten rahatsız olan komşu ne yapmalı? Köpek Şikayeti için nere aranır? Köpekten rahatsız olan komşu ne yapmalı? Köpek Şikayeti için nere aranır?

Müge Anlı Çağla Tuğaltay olayı nedir?

Annesi Gülnur Tuğaltay, doktora gittiği için kızını arayamamıştı. Kızından haber alamayınca alt komşusundan eve bakmasını istemişti. Komşu, Çağla’nın abisinin odasında Çağla’nın cesedini bulmuştu. Komşu, Gülnur Tuğaltay’ı arayarak eve gelmesini söylemiş ve apartmanda çığlık sesleri duyulmuştu. Olay yerinde yapılan incelemede Çağla Tuğaltay’ın öldürüldüğü yer dışında evde bir boğuşma izi bulunmamıştı. Genç kızın ses çıkarmaması ve kapının zorlanmaması, cinayeti tanıdığı birinin işlediği olasılığını arttırmıştı.

Çağla Tuğaltay'ın Katili Kim (3)

Cinayet silahı bıçak mutfaktan alınmış ve katil iç çamaşırını evde unutmuştu. Olaydan etkilenen Çağla’nın babası, kızının eteğini düzeltmiş ve deliller karışmıştı. Başlangıçta şehir dışında okuyan abisi şüpheli durumuna düşmüştü ama abisi olayı otobüste radyodan duymuştu. Abisine anneannesinin vefat ettiği ve acil eve gelmesi gerektiği söylenmiş ama kardeşinin katledildiğini öğrenince otobüste kriz geçirmişti. O zaman alt komşu ifadesinde “Çağla’nın ayak seslerinden evden çıkıp geldiğini anlardım. Olay günü Çağla eve geldi. Kapı çalındı ve biriyle konuşmaya başladı. Tanıdığı biriydi herhalde çünkü o şekilde konuşuyorlardı. Ama ne dediklerini duymadım” diyerek şüphelinin tanıdık ve erkek olduğu ihtimalini güçlendirmişti.

Çağla Tuğaltay'ın Katili Kim (2)

Anne Gülnur Tuğaltay, kızı Çağla’nın ölmeden 6 ay önce ev telefonlarına çıkmak istemediğini fark etmişti. Polis daha sonra bölgedeki kadın ve çocuklara tacizde bulunan ve o dönemde kasklı sapık olarak bilinen seri tecavüzcü “Şahin Öğüt” ismine yoğunlaşmıştı. Yıllar sonra Şahin Öğüt’ten alınan kan ve DNA örnekleri, Çağla’nın katili ile eşleşmemişti. 2013 yılında yapılan çalışmalarda Çağla Tuğaltay’ın sol el tırnaklarında bir erkeğe ait doku örnekleri bulunmuş ama şüphelilerden alınan kan örneklerinde bu doku kimse ile uyuşmamıştı.

Çağla Tuğaltay'ın Katili Kim (1)

Cinayet Bürosu ekipleri, olay tarihinde Çağla Tuğaltay’ın evinin yakınında 2 inşaat olduğunu belirlemişti. Polis, inşaatlarda çalışan işçilerin kimliklerini tespit etmeye çalışmış, onlardan da kan ve doku örnekleri almıştı. O dönem apartmanın kapıcısı olan kişinin de ifadesi alınmış, 57 yaşındaki kapıcının kan örneği de incelenmişti. Bu iz 102 kişiden alınan DNA örnekleriyle karşılaştırıldı ama hiçbir sonuç olumlu çıkmadı.

Çağla Tuğaltay'ın katili kim? 

2020 yılında yeniden gündeme gelen Çağla Tuğaltay cinayeti, dosyanın zaman aşımına gireceği sırada, savcılık fail olabilecek kişilerin ifadelerinin alınmasını gerekçe göstererek zaman aşımını durdurdu. Birçok delilin olmasına rağmen korkunç cinayet maalesef 24 yıldır aydınlatılamadı.

Kaynak: Haber Merkezi