Netflix kullanıcıları platforma giriş yaparken hesaplarına girmek istediklerinde “Netflix Hanesine Dahil Değil” adlı bir hata mesajıyla karşılaştıklarını ve bunun nasıl çözüleceğini araştırma yapıyorlar. 2024 yılında bu sorunu yaşayanlar için ne yapmaları gerektiğine dair bilgi vereceğiz. Kesin bir cevap olmasa da, bu durum aslında bir hata sayılmaz. Çünkü Netflix’in son güncellemesiyle birlikte ek hesapta hesap oluşturma işlemi kısıtlandığı için bu hatayı alıyorsunuz.

Bu televizyon Netflix Hanenize ait cihazlar arasında kayıtlı değil sorunu nedir?

Bu televizyon Netflix Hanenize ait cihazlar arasında kayıtlı değil hatası, Netflix’in televizyonunuzu Netflix Haneniz ile eşleştiremediği anlamına gelir1. Netflix Haneniz kapsamına girmeyen bir cihazda Netflix’te oturum açtıysanız Netflix’i izlemek için cihazınızı onaylamanız gerekebilir.

Bu Televizyon Netflix Hanenize Ait Cihazlar Arasında Kayıtlı Değil Sorunu Nedir (1)

Bu problemi çözmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Hesap oluşturun. Eğer Netflix hesabınız yoksa,  yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.
  • Netflix Hanenizi güncelleyin. Eğer Netflix hesabınız varsa,  Netflix Hanenizi güncelleyebilir ve cihazlarınızı yönetebilirsiniz.
  • Televizyonunuzu onaylayın. Eğer Netflix Haneniz kapsamındaki bir televizyonda oturum açtığınız halde bu hatayı alıyorsanız, kullandığınız televizyonun Netflix Haneniz kapsamına girdiğini onaylamanız gerekir.

Bu Televizyon Netflix Hanenize Ait Cihazlar Arasında Kayıtlı Değil Sorunu Nedir

 Bunu yapmak için şunlara ihtiyacınız var:

  • Kameralı bir akıllı telefon veya tablet Wi-Fi bağlantısı 
  1. Televizyonunuzda Netflix Hanesine Ait Cihazları Güncelle seçeneğini görünce seçin.
  2. Bu Televizyondaki Sorunu Gider seçeneğini seçin.
  3. Mobil cihazınızın kamerasını açın ve QR kodunu okutmak için mobil cihazınızı televizyonun ekranına doğru tutun. Sonra İleri seçeneğine dokunun.
  4. Mobil cihazınızın ev Wi-Fi ağınıza bağlı olduğunu kontrol edin. İleri seçeneğine dokunun.
  5. Televizyonunuzda yeni bir QR kodu almak için Kod Al seçeneğine dokunun.
  6. Mobil cihazınızın kamerasını açın ve QR kodunu okutmak için mobil cihazınızı televizyonun ekranına doğru tutun. (Netflix’in mobil cihazınızın kamerasına erişim izni vermeniz gerekebilir)

Bunlar işe yaramazsa, Netflix destek ekibi size daha detaylı bir şekilde yardımcı olabilir ve sorunun kaynağını bulabilir.

Televizyonunuz Bu Hesap İçin Netflix Hanesine Dahil Değil Uyarısı Şikayetvar kullanıcı yorumları

Bu konu hakkında Netflix kullanıcıların şikayetvar sitesine yaptığı yorumlardan bazılar şunlardır:

Bende yaklaşık 7-8 ay önce üye oldum ve sonrasında 4 kullanıcının olduğu pakete yükselttim ve 10-15 gün öncesine kadar sorunsuz kullandım ancak "Televizyonunuz bu hesap için Netflix hanesine dahil değil" uyarısı veriyor. Sürekli biri açınca diğerini atıyor müşteri hizmetleri kaydolurken bunun yazılı olduğunu benim görmediğimi söyledi öyleyse ben bunca ay nasıl sorunsuz kullandım dedim cevap alamadım. Farklı şeyler söyledi. İvedilikle sorunumun çözülmesini talep ediyorum.

Bursa'da korkutan deprem! Bursa'da korkutan deprem!

2 yıldır Netflix kullanıcısıyım. Her televizyonu açıp kapattığımda benden 'Netflix hanenize ait cihazları güncelleyin, cihazınız haneye ait değil.' deniliyor. Kod gönderiyorum, mail gönderiyorum yine de kabul edilmiyor. Artık bu durumdan bıktım; Netflix sanki hizmeti bedavaya veriyor.

Merhaba efendim. Evim iki katlı ve üst katta iyi çekmediği için başka bir internet paketim daha var. Ama Netflix üst kattaki TV den girince direkt hane güncellemesi istiyor. Onu yapsa alt kat için istiyor. En yüksek ücretli paketi kullanmama rağmen çok kötü hizmet alıyorum. Bir an önce sorunumun çözülmesini istiyorum

Bu ne kardeşim ya nasıl bir güncelleme yaptınız? Her zaman her yerde maile onay mı verip duracağız? Kaç kez haneye kayıtlı cihaz olarak gireceğiz. Zaten 4 kategori var birimiz giriyor sonra diğerini atıyor. Herkesin kategorisi farklı hala daha mailime onay verin diye uyarı veriyor. Bu olay çok canımı sıkmaya başladı böyle devam ederse Netflix falan taa kapatıp geçeceğim. Paramızla rezil oluyoruz 

Çoğu Netflix kullanıcısı bu sorunu yaşamaktadır. Nedeni son güncellemeyle alakalı Netflix ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Netflix müşteri hizmetlerini arayıp sorununuzu anlatabilirsiniz...

Kaynak: Haber Merkezi