Otomobil almak isteyenler için aracın tasarımı, performansı, güvenliği, teknik özellikleri ve yakıt tüketimi kadar sık arıza çıkarması da önemli bir kriterdir. Bu konuda araştırma yapan şirketler, otomobillerin belirli bir süre içinde ne kadar arıza yaptığını, tamir maliyetlerini, tamir sürelerini ve gittikleri mesafeyi ölçerek arıza puanları belirliyorlar. Bu puanlar, otomobil alıcılarına faydalı bilgiler sunuyor. İngiltere merkezli bir otomobil dergisi olan What Car, 14 bin kullanıcıyla yaptığı anketler ve bir otomobil garanti şirketi olan Warranty Direct’in Reliability Index adlı istatistik raporuna dayanarak En Çok Arıza Yapan Otomobiller listesini hazırladı. İşte bu listedeki otomobiller:Bu araba modellerini aldıysanız yandınız! En çok arıza yapan ve saniyeden çıkmayan modeller?

En çok arıza yapan ve sanayiden çıkmayan modeller?

 Volkswagen Polo

10-- Volkswagen Polo

Volkswagen Polo, En Çok Arıza Yapan Otomobiller listesinde en altta yer alıyor. Bu modeli kullananların beşte biri, araçlarının sık sık bozulduğunu söylüyor. Arıza raporlarını inceleyen uzmanlar, Polo’nun 100 puanlık bir ölçekte 14 arıza puanına sahip olduğunu belirtiyor. Arızaların yarısından fazlası aks ve süspansiyon sisteminde meydana gelirken, ısıtma ve soğutma sistemleri de ikinci sırada geliyor.

Nissan X-Trail

9 – Nissan X-Trail

X-Trail modeli sahiplerinin görüşlerine dayanan bir anket sonucuna göre, kullanıcıların %43’ü araçlarında arıza olduğunu belirtiyor. Arıza raporlarında 100 puanlık bir ölçekte X-Trail 16 puan alıyor ve en çok karşılaşılan arıza türleri %32.38 ile aks ve süspansiyon sistemi, %16.67 ile elektrik sistemi ve %13.33 ile motor sorunları olarak sıralanıyor. Bu yazıyı aynı anlamı koruyarak yeniden yazdım.

Volvo XC90

8 – Volvo XC90

Sürücülerin Volvo XC90 modeliyle ilgili yaşadıkları sorunları tekrar yazmak istiyorsunuz. Bunu şöyle yapabilirsiniz:

Volvo XC90 kullanıcılarının araçlarında sıkça karşılaştıkları arızalar var. Bu arızaların yüzde 56’sı sürücüleri rahatsız ediyor. Araçların yüzde 24’ünde aks ve süspansiyon sistemi bozuklukları görülüyor. Ayrıca, elektriksel problemler de yüzde 18.93 oranında mevcut.

_Mercedes-Benz C-Class

7 – Mercedes-Benz C-Class

C-Class kullanıcılarına yönelik yapılan anket sonuçlarına göre, bu modelde sıkça arıza çıktığı görülüyor. C-Class araçlarda en çok karşılaşılan arıza türü yüzde 33.07 ile elektriksel sistem arızası iken, bunu yüzde 17.72 ile ısıtma ve soğutma sistemi arızası ve yüzde 15.35 ile motor arızası izliyor. Bu yazıyı başka bir şekilde ifade etmek isterseniz

Citroen C4 Cactus

6 – Citroen C4 Cactus

Citroen C4 Cactus kullanıcılarından gelen verilere göre, bu modelin her 5 aracından birinde arıza meydana geliyor. En çok karşılaşılan sorunlar yüzde 24.83 ile aks ve süspansiyon sisteminde oluyor. Araç 100 üzerinden 18 arıza puanına sahip ve elektriksel sistemde yüzde 15.56, motorda ise yüzde 15.89 oranında sorun yaşanıyor. 

Audi Q5

5 – Audi Q5

 Audi Q5 kullananların geri dönüşlerine göre, her üç Q5 sahibinden biri aracının sık sık bozulmasından yakınıyor. Arızaların 18 puanlık bir değerlendirmeye göre dağılımına bakıldığında, en çok arızalanan bölüm yüzde 28.74 ile elektrik sistemi oluyor. Onu yüzde 20.96 ile motor sorunları takip ediyor.

Peugeot 308

4 – Peugeot 308

Peugeot 308 modeli, sürücülerin başını ağrıtan bir araç olarak dikkat çekiyor. Bu modeli kullananların yaptığı anketlere göre, araçların yaklaşık yarısı sorunlarla boğuşuyor. Peugeot 308’in en çok sorun veren kısmı ise motoru. Motor arızalarının oranı yüzde 25.60’a ulaşıyor. Isıtma ve soğutma sistemi de ikinci en çok sorunlu bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemdeki arızaların oranı yüzde 19.32. Peugeot 308, aldığı 18 arıza puanıyla güvenilirlik açısından başarısız bir sonuç veriyor.

Nissan Qashqai

3 – Nissan Qashqai

Qashqai modelleri, özellikle dizel olanlar, kullanıcılar tarafından arıza sorunları nedeniyle şikayet ediliyor. Qashqai’nin 21 arıza puanı var ve bunların yüzde 34.28’i aks ve süspansiyon sisteminde, yüzde 17.56’sı ise elektriksel sistemde görülüyor. Bu yazı, araçtaki sorunları farklı bir şekilde ifade ediyor.

Land Rover Discovery Sport

2 – Land Rover Discovery Sport

Discovery Sport sahipleriyle yapılan anketler, bu araçlarda çok sayıda arıza olduğunu ortaya koyuyor. Arızalar değerlendirildiğinde, Discovery Sport 25 arıza puanına sahipken, en sık rastlanan problemler yüzde 41.68 oranıyla aks ve süspansiyon, yüzde 18.19 oranıyla da elektrik sistemi problemleri oluyor.

Yurt yönetim personeli ne yapar grupları nedir? Yurt yönetim personeli ne kadar maaş alır kaç saat çalışır? Yurt yönetim personeli ne yapar grupları nedir? Yurt yönetim personeli ne kadar maaş alır kaç saat çalışır?

Land Rover Range Rover

1 - Land Rover Range Rover

En Çok Arıza Yapan Otomobiller listesinin ilk sırasında ise Land Rover Range Rover modeli yer alıyor. Land Rover Range Rover modelini kullanan kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre araç sahiplerinin yüzde 50’den fazlası araçlarındaki sorunlardan şikayetçi durumda. Arıza raporlarına göre en yüksek arıza puanını alarak zirveye yerleşen Range Rover’daki arızaların yüzde 42.20’si tıpkı Discovery Sport’ta olduğu gibi aks ve süspansiyon sistemlerinde ortaya çıkarken bu oranı yüzde 20,79 ile elektrik sistem arızaları izliyor.

Yedek Parçası En Zor Bulunan Otomobiller
 

Subaru

1- Subaru

Subaru, yedek parçasını bulmakta en çok zorlanacağınız otomobiller arasında ilk sırada yer alıyor. Bu markanın otomobillerinin parçaları, yan sanayi veya orijinal olması önemli değil, bayiden başka neredeyse hiçbir yerde bulunmuyor.

Ssangyong

2-Ssangyong

Ssangyong, Kore kökenli bir otomobil markasıdır. Türkiye’de yedek parça bulmakta zorluk çeken otomobillerden biridir. Ssangyong’un batma tehlikesi ve Türkiye pazarından çıkma ihtimali, yedek parça teminini daha da güçleştirmektedir

Alfa Romeo

3-Alfa Romeo

Alfa Romeo’nun Türkiye’deki yedek parça sorunu, hem sürücülerin hem de tedarikçilerin canını sıkıyor. Alfa Romeo, Türkiye pazarında sık sık tedarikçi değiştirdiği için yedek parça bulmak zorlaşıyor. Ayrıca Alfa Romeo’nun yedek parçaları, oldukça pahalı olduğu için sürücülerin bütçesini zorluyor.

Mazda

4- Mazda (Genellikle Eski Modeller)

Mazda, Türkiye’de yedek parça bulmakta zorlanılan markalardan biridir. Bu yüzden yedek parçası en zor bulunan markalar listemizde Mazda da yer alıyor. Eski model Mazda araçlarda yedek parça için ortalama 3-6 ay beklemek gerekiyor. Ya da Mazda yetkili servisine giderek probleminizi daha çabuk çözebilirsiniz.

En az arıza çıkartan araba modelleri?

En Az Arızalanan Otomobiller Hangileri? Otomobil alırken dikkat edilen en önemli kriterlerden biri de arızalanma oranıdır. Kimse sık sık servise gitmek, yüksek bakım ve onarım masrafları ödemek istemez. Peki, en az arızalanan otomobiller hangileri? İşte, CarMD tarafından yapılan bir araştırmaya göre en güvenilir otomobil markaları ve modelleri:

Mazda: Japon otomobil devleri arasında yer alan Mazda, hem en az arızalanan hem de bakım ve onarım maliyeti en düşük olan otomobiller listesinde zirvede bulunuyor. Mazda’nın araçları, motor, şanzıman, fren ve elektronik sistemler gibi önemli aksamlarda sorun çıkarmıyor.

Toyota: Dünyanın en büyük otomotiv şirketleri arasında giren Toyota, geniş model yelpazesi ile her kesime hitap ediyor. Toyota’nın araçları da motorları ile öne çıkıyor. Araştırmaya göre, Toyota motorları en az arızalanan motorlar arasında yer alıyor.

Acura: Lüks otomobil segmentinde faaliyet gösteren Acura, ABD, Kanada ve Hong Kong pazarları için üretim yapıyor. Acura’nın araçları da lüksün yanında güvenilirlik de sunuyor. Acura’nın araçları, yapılan testlerde en az arızalanan araçlar arasında gösteriliyor.

Hyundai: Son yıllarda model yelpazesini sürekli geliştiren ve yeni atılımlar yapan Hyundai, Türkiye’de de en çok satan otomobil markalarından biri olmayı başardı. Hyundai’nin araçları da kaliteli ve dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. Hyundai’nin araçları, şanzıman problemlerini aştıktan sonra en güvenilir araçlar listesine girmeyi başardı.

Honda: Spor otomobil tutkunlarının tercihi olan Honda, Civic modeli ile ünlenmişti. Honda’nın araçları da performans ve güvenilirlik konusunda iddialı. Honda’nın araçları, en az arızalanan araçlar listesinde beşinci sırada yer alıyor.

Mitsubishi Dünya çapındaki en büyük motor üreticileri arasında bulunan Mitsubishi, uzun yıllardır çizgisini bozmayan markalar arasında bulunuyor. Listenin üst sıralarında yer alan Mitsubishi özellikle Lancer modeli ile bu listeye girmeye hak kazanıyor.

Subaru

Otomobil konusunda dünya devleri arasında bulunan Subaru, şanzıman ve motor kaynaklı problemler ile karşılaşılan bir marka olmasına rağmen en az arızalanan otomobiller arasındaki sırada kendisine yer buluyor.

Buick

Amerikalı otomobil markası Buick 1989 yılından beri faaliyetlerini sürdüren markalar arasında bulunuyor. En az arızalanan otomobiller arasında bulunan Buick özellikle Amerikan model araçları ile dikkat çekiyor.

Mercedes

Lüks otomobilleri ile ön plana çıkan Mercedes, uzun yıllardır yapılan tüm araştırmalarda en az arızalanan otomobiller arasındaki yerini korumaya yapılan yeni araştırmada da devam ediyor.

Lexus

Listede sık sık yer alan Japon otomotiv üreticilerinden olan Lexus, Toyoto tarafından üretilen lüks otomobilleri ile ünlenen bir markadır. Dünyanın en az arızalanan otomobilleri listesinde 10. Sırada yer alan Lexus üretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Nissan

Motor üreticisi olan Nissan, sade tasarıma sahip olan otomobilleri ile dikkat çeken bir markadır. Uzun ömürlü motorları ile de ünlenen Nissan, en az sorun yaşayacağınız araçlar listesinde yer almayı başarmış bir markadır.

Kaynak: Hatice Zeybek