Bilim insanları, vücudun yaşlanma sürecini altı yıl yavaşlatabilecek sekiz sağlık önlemi belirledi.

ABD'li uzmanlar, vücut ağırlığı, kan şekeri, kolesterol ve kan basıncının kontrol altında tutulması, sağlıklı uyku ve beslenme rejiminin sürdürülmesi, düzenli fiziksel aktivite yapılması ve sigara içilmemesinin yaşlanma sürecini yaklaşık altı yıl yavaşlatabileceğini söylüyor.

Yapılan bir araştırma, bu önlemleri uygulamanın iyi bir kalp sağlığını desteklediğini ve bunun da biyolojik yaşlanmanın hızını altı yıla kadar yavaşlatabileceğini öne sürüyor.

Yaş ortalaması 47 olan 6.500'den fazla yetişkinden elde edilen verilere dayanan bulgular, Philadelphia'da düzenlenen Amerikan Kalp Derneği Bilimsel Oturumlar konferansında sunuldu.

Araştırmacılar, kardiyovasküler sağlığı en iyi olan kişilerin biyolojik olarak  (hayatta geçirdikleri her yıl için yaşlandıkları hız) gerçek yaşlarından yaklaşık altı yaş daha genç olduklarını söyledi.

AHA'nın sağlık değerlendirme aracı Life's Essential 8'in başkanı Donald Lloyd-Jones, "Bu bulgular kronolojik yaş ile biyolojik yaş arasındaki bağlantıyı ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını takip etmenin daha uzun yaşamamıza nasıl yardımcı olabileceğini anlamamıza yardımcı oluyor" dedi.

AHA'nın geçmişte gönüllü başkanlığını yapmış olan Lloyd-Jones, "Herkes daha uzun yaşamak istiyor, ancak daha da önemlisi, daha sağlıklı yaşamak istiyoruz, böylece mümkün olduğunca uzun yıllar boyunca gerçekten keyif alabilir ve iyi bir yaşam kalitesine sahip olabiliriz" dedi.

Life's Essential 8, kalp sağlığını dört değiştirilebilir yaşam tarzı ölçütü ve dört değiştirilebilir sağlık belirtecine dayalı olarak tanımlamayı amaçlamaktadır.

Bir kişinin fenotipik veya biyolojik yaşını ölçmek için araştırmacılar metabolizmalarını, organ fonksiyonlarını ve enflamasyonlarını kontrol ettiler.

Fenotipik yaş ivmesi, kişinin biyolojik yaşı ile gerçek yaşı arasındaki farktır ve daha yüksek değerler daha hızlı biyolojik yaşlanmaya işaret eder.

Sosyal, ekonomik ve demografik faktörler hesaba katıldıktan sonra, araştırmacılar en yüksek Life's Essential 8 puanına sahip olmanın ki bu iyi kardiyovasküler sağlığa sahip olmak anlamına gelir yaklaşık altı yaş daha genç bir biyolojik yaşla ilişkili olduğunu söyledi.

New York'taki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi Mailman Halk Sağlığı Okulu'nda epidemiyoloji yardımcı doçenti olan kıdemli çalışma yazarı Nour Makarem şunları söyledi: "Daha yüksek kardiyovasküler sağlığın, fenotipik yaş ile ölçülen biyolojik yaşlanmanın yavaşlaması ile ilişkili olduğunu bulduk.

"Ayrıca doza bağlı bir ilişki bulduk - kalp sağlığı arttıkça biyolojik yaşlanma azalıyor."

Örneğin, kalp sağlığı iyi olanların ortalama gerçek yaşı 41, ancak ortalama biyolojik yaşları 36; kardiyovasküler sağlığı kötü olanların ortalama gerçek yaşı 53, ancak ortalama biyolojik yaşları 57 idi.

Makarem şunları söyledi: "Yaşamın Temel 8 ölçütüne daha fazla uymak ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek, vücudunuzun yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve ileride pek çok fayda sağlayabilir."

İşte Genç Kalmanızı Sağlayacak 8 Önlem Şunlardır;

1.) Sağlıklı Beslenin

2.) Hareket Edin

3.) Sigaradan Uzak Durun

4.) Uykunuzu İyi Alın

5.) Sağlıklı Kilonuzda Kalın

6.) Kolesterolünüzü Kontrol Edin

7.) Kan Şekerine Dikkat Edin

Yapay zeka robotları hastanede hizmet verecek Yapay zeka robotları hastanede hizmet verecek

8.) Kan Basıncınızı Yönetin

Kaynak: Haber Merkezi