Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin, uluslararası meselelerde daha fazla etkili olmak isteyen gelişmekte olan ülkelerdir. Bu ülkeler 2006 yılında “BRIC” adlı bir grup oluşturdular. Grubun ismi, bu ülkelerin İngilizce kısaltmalarından gelmektedir. 2011 yılında Güney Afrika’nın da gruba katılmasıyla, grubun ismi “BRICS” olarak değişti. Peki Brics nedir, nasıl alınır? İşte ayrıntılar...

BRİCS nedir?

BRICS , Brezilya , Rusya , Hindistan , Çin , Güney Afrika , Mısır , Etiyopya , İran ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan hükümetlerarası bir kuruluştur . Başlangıçta yatırım fırsatlarını öne çıkarmak için tanımlanan grup, hükümetlerinin her yıl resmi zirvelerde toplandığı ve 2009'dan bu yana çok taraflı politikaları koordine ettiği uyumlu bir jeopolitik bloğa dönüştü. BRICS arasındaki ikili ilişkiler esas olarak müdahale etmeme ve eşitlik temelinde yürütülüyor. ve karşılıklı yarar.

Bri̇cs Nedir Brics In Amacı Nedir Brics Nedir Türkiye (1)

Kurucu ülkeler Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin, ilk zirveyi 2009 yılında Yekaterinburg'da düzenlediler ve bir yıl sonra Güney Afrika da bloğa katıldı.  Mısır, Etiyopya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri 1 Ocak 2024'te örgüte katıldı. 

BRICS üyeleri toplamda dünya kara yüzeyinin yaklaşık %30'unu ve küresel nüfusun %45'ini kapsıyor. [a] Brezilya , Rusya , Hindistan ve Çin; nüfus , yüzölçümü ve GSYİH (PPP) açısından dünyanın en büyük on ülkesi arasındadır . Başlangıçtaki beş üye devletin tümü , toplam nominal GSYİH'si 28 trilyon ABD Doları ( brüt dünya hasılasının yaklaşık %27'si ), toplam GSYİH'si (SAGP) yaklaşık 57 trilyon ABD Doları (küresel GSYİH SAGP'nin %33'ü) olan G20 üyesidir. 

Bri̇cs Nedir Brics In Amacı Nedir Brics Nedir Türkiye (2)

BRICS ülkeleri, Yeni Kalkınma Bankası , BRICS Koşullu Rezerv Düzenlemesi , BRICS ödemesi , BRICS Ortak İstatistik Yayını ve BRICS sepeti rezerv para birimi gibi rakip girişimleri uygulayan, önde gelen gelişmiş ekonomilerden oluşan G7 bloğunun en önde gelen jeopolitik rakibi olarak kabul ediliyor .

BRICS çok sayıda yorumcudan hem övgü ve eleştiri almıştır.

Brics neden önemli?

BRICS, Çin ve Rusya gibi dünya çapında güçlü ülkeleri, ya da Brezilya ve Güney Afrika gibi kendi bölgelerinde lider ülkeleri içeriyor. Bu genişleyen grubun üyelerinin toplam nüfusu 3,5 milyar. Yani dünya nüfusunun neredeyse yarısı. BRICS ülkelerinin ekonomilerinin toplam hacmi 28,5 trilyon dolar. Bu da, dünya ekonomisinin yaklaşık dörtte biri.

BRICS ülkeleri ayrıca dünyada üretilen ham petrolün yüzde 44’ünü sağlıyor. BRICS grubu, kalkınmakta olan ülkelerin “daha fazla ağırlık ve temsil” kazanması için çağrıda bulunuyor. Grubun üyeleri 2014’te, kalkınma projelerine destek olmak amacıyla Yeni Kalkınma Bankası’nı oluşturdu. BRICS ülkeleri 2022 yılının sonuna kadar kalkınmakta olan ülkelere yeni altyapı projeleri için 32 milyar dolarlık kredi sağladı.

Bri̇cs Nedir Brics In Amacı Nedir Brics Nedir Türkiye (4)

Dublin’deki Trinity College’dan kalkınma coğrafyası uzmanı Prof Padraig Carmody, bunun özellikle Çin’in BRICS için planladığı rol olduğunu belirtiyor. Carmody, “Çin, BRICS aracılığıyla gücünü ve etkisini artırmak istiyor. Özellikle Afrika’da. Küresel Güney’in en önemli sesi olmayı hedefliyorlar” diyor. BRICS’teki bir başka büyük güç olan Rusya’nın ise grubu farklı bir amaç için kullandığını iddia edenler var. Londra’daki düşünce kuruluşu Chatham House’dan Creon Butler, “Rusya, grubu Batı’ya karşı mücadelesinin bir parçası olarak görüyor. Ukrayna’yı işgal ettikten sonra yaptırımları aşmasına yardımcı oluyor” diyor.

Butler ayrıca, İran’ın BRICS’e katılmasının, grubun Batı karşıtı niteliğini güçlendireceğini söylüyor.

Brics in amacı nedir? 

BRICS, küresel finansal düzende gelişen ekonomilerin sesini ve etkisini artırmak, kalkınma için finansman sağlamak ve Batı egemenliğine karşı bir seçenek sunmak isteyen bir ülke grubudur.

Brics nedir Türkiye? Türkiye Brics'e girerse ne olur?

Türkiye, BRICS grubuna tam olarak girmeyi ciddi bir şekilde düşünmektedir. Türkiye, BRICS grubuyla birlikte, Batılı ülkelere karşı alternatif bir işbirliği imkanı elde edebilir, ekonomik ve siyasi bağlarını genişletebilir, küresel jeopolitik konumunda daha aktif bir rol üstlenebilir. Türkiye’nin BRICS grubuna dahil olması, Şangay İş Birliği Teşkilatı’na katılması ve Kuşak ve Yol Projesi’ne de daha güçlü bir biçimde katılması dünyadaki jeopolitik dengeleri büyük ölçüde etkileyecektir.

Brics nasıl alınır?

Brichs para birimi nereden alınır gibi sorular oldukça soruluyor. Brics daha piyasaya çıkmadığı için nasıl alınacağı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır.

Bri̇cs Nedir Brics In Amacı Nedir Brics Nedir Türkiye (3)

23 ilde 61 şüpheliye FETÖ 'Kıskaç'ı 23 ilde 61 şüpheliye FETÖ 'Kıskaç'ı

Brics para birimi ne zaman çıkacak?

BRICS para biriminin ne zaman kullanıma gireceği konusunda net bir tarih verilmedi. Fakat bazı analistlere göre 2024’te hayata geçebileceğini tahmin ediyorlar.

Kaynak: Haber Merkezi