Konser etkinliğinde Türk ve Yunan ezgilerinin yanı sıra barış, dostluk ve kardeşlik mesajları da verildi. Önceki akşam yapılan konser, vatandaşların büyük ilgisini çekti.

Bodrum Belediyesi ve Kos Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Şarkılarımız” Bodrum Kos Dostluk Konseri’nin ikinci ayağı Kumbahçe Mahallesi’nde gerçekleşti. Konser alanını dolduran binlerce kişi, Türk ve Yunan ezgileri eşliğinde barış, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi. Konserde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras da birer konuşma yaparak iki kıyı arasındaki ilişkilerin güçlenmesini dile getirdiler.

Konser öncesinde Kos’tan gelen 50 kişilik heyet, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve ekibi tarafından Bodrum Limanı’nda karşılandı. Heyet, Bodrum Kalesi’ni gezdikten sonra başkanlık makamına geçti. Burada karşılıklı iyi niyet mektubu imzalayan iki belediye başkanı, dostluk ve iş birliği vurgusu yaptılar. Daha sonra heyet, Hilmi Uran Meydanı’nda bulunan Aya Nikola Kilisesi’nde açılan sergiyi ziyaret etti.

Bodrum Belediyesi’nin Kültür AŞ, Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen Dostluk Konseri, Kumbahçe Mahallesi’nde geniş bir katılımla gerçekleşti. Konserde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras da yer aldı. Ayrıca Bodrum’dan ve Kos’tan belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve üyeleri, STK ve Oda temsilcileri ile vatandaşlar da konseri izlediler.

Teknolojiye rağmen pes etmiyorlar Teknolojiye rağmen pes etmiyorlar

Konser öncesi kısa film gösterimi yapıldı ve etkinliğe katılamayan davetlilerden gelen mesajlar okundu. Daha sonra iki belediye başkanı birer konuşma yaparak barış, dostluk ve kardeşlik mesajları verdiler. Program, Türk ve Yunan ezgilerinin seslendirildiği konserle sona erdi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Dostluk Konseri’nin açılış konuşmasında, konser etkinliği projesinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Aras, Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras ile birlikte iki kıyı arasında kültürel ve sosyal bir köprü kurmak için ortak bir projeye imza attıklarını söyledi. Aras, Nikitaras ve ekibine teşekkür ederek, bu projenin devamının geleceğini ve iki kıyının kardeşliğinin pekişeceğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu etkinlik sadece bir konserden ibaret değil, bu birlikteliğin derinliğinde çok önemli prensipler, vasıflar var. Bunlar nedir? Tabii ki birincilikle barış… Ata’mızın bizlere emanet ettiği ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesidir. Aynı zamanda tabii ki kentlerin siyaseti genel ülke siyasetinin de önüne geçmiş durumdadır. Stratejik problemlerin barış içerisinde çözülmesinin yolu iki halkın, kardeş kentin bir araya gelip fikir birliği etmesinde ve çalışmasındadır. Biz artık Ege’yi barışla, dostlukla, sevgiyle, kardeşlikle yaşamak istiyoruz.”

Başkan Ahmet Aras, konuşmasına devam ederken 6 Şubat depreminde Kos Belediyesi’nin de büyük bir yardım kampanyası düzenlediğini hatırlatarak emeği geçen herkese teşekkür etti.

Dostluk ve kardeşlik mesajlarıyla sözlerini noktalayan Başkan Aras, “Bugün burada Kos ve Bodrum halklarının kardeşliği adına, barış, özgürlük adına çok güzel bir etkinlikteyiz. İnşallah bu dostluk sonsuza kadar sürsün, sonsuza kadar kardeş kalalım. Birbirimizi sevelim, kucaklaşalım” diye konuştu.

Kos Belediye Başkanı Nikitaras ise bu etkinlikte olmaktan mutlu olduğunu ifade ettiği konuşmasında, “Gerçekten böyle anılar yaşayacağımı hiç düşünemezdim. Kardeşlik, dostluk ve barış…Bu konser kararını aldığımda küçük tedirginliklerim vardı. Çok düşündüm ama geliştikçe gördüm ki herkes gerçekten çok yardımcı oldu. Biz burada bir kez daha gördük ki hep beraber, bir olabiliyoruz. Ve ümit ediyorum ki bu konser her sene sürekli yapılacak. Ve altına imza atmak istiyorum ki biz gerçekten biriz ve sürekli barış içinde yaşayacağız.” dedi.

Konserde Bodrum’dan Didem Kasal Esentürk ve Kos’tan Lefteris Stefanopoulos, Türkçe ve Yunanca şarkılar seslendirdiler. Türk ve Yunan dostluğunun bir marşı olan “Boğazın En Dar Yeri” şarkısı da büyük alkış aldı. Gecede yöresel oyunlar da oynandı.

Bodrum Kos Dostluk Konseri, barış ve kardeşlik duygularını yaygınlaştırmak ve devamlılığına katkı sunmak amacıyla gerçekleştirildi. Etkinlik, plaket ve çiçek takdimleriyle sona erdi.

Kaynak: Haber Merkezi