Teamviewer Bilinmeyen Oturum Hatası Çözümü nedir nasıl düzeltilir? Teamviewer Bilinmeyen Oturum Hatası Çözümü nedir nasıl düzeltilir?

Yeni bir araştırmaya göre, hayvanlar aleminde hayal gücü olan tek canlılar insanlar değil. Scientific American'ın haberine göre, fareler de hayal gücüne sahip canlılar sınıfına dâhil.

Phys.org'da yer alan habere göre, Virginia'daki Howard Hughes Tıp Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, bir dizi dikkat çekici deneyde, farelerin gerçekte önlerinde olmayan nesneleri ve yerleri görselleştirebildikleri, "düşüncelerini kullanarak bir yere yürüdüklerini ya da uzaktaki bir nesneyi belirli bir noktaya taşıdıklarını hayal ettikleri" sonucuna vardılar.

Washington Post'un haberine göre Science dergisinde yayınlanan çalışma, beyin-bilgisayar arayüzleri kullanan protez cihazların tasarımından amnezinin (amnestik sendrom) daha iyi anlaşılmasına kadar her konuda insanlar için uygulamalarla kemirgenlerin ötesine geçen sonuçlara sahip.

Açıklamaya göre, çalışmanın ortak yazarı Chongxi Lai, "Fare gerçekten de oraya gitmeden çevredeki yerlerin temsilini etkinleştirebilir" diyor. "Fiziksel bedeni sabit olsa bile, uzamsal düşünceleri çok uzak bir yere gidebilir." Araştırmacılar bunu, STAT'a göre, sanal gerçeklik ve esasen "beynin elektrik sinyallerini dinleyen" yukarıda bahsedilen beyin-bilgisayar arayüzlerinin bir kombinasyonu olan ve yapımı dört yıldan fazla süren bir sistemle çözdüler.

Çalışmada, sıçanların hipokampüsüne, yani beynin uzamsal hafıza ve "deneyimleri hatırlama ve hayal etme" açısından çok önemli bir rol oynayan bölgesine odaklanıldı.

Araştırmanın önemli bir parçası: Bilim insanları önce farelerin beyin faaliyetlerini bir koşu bandı üzerinde sanal bir dünyada gezinirken izlediler ve görsel bir işarete ulaştıklarında onları şekerli suyla ödüllendirdiler. Daha sonra koşu bandını denklemden çıkardılar, yani sıçanlar istenen bir yere gitmek için ayaklarını değil sadece zihinlerini kullanabildiler. Sıçanların çoğu bu görevde ustalaştı. Açıklamaya göre, çalışmanın bir diğer ortak yazarı Albert Lee, "Hayal etmek, insanların yapabildiği olağanüstü şeylerden biridir" diyor. "Şimdi hayvanların da bunu yapabildiğini gördük ve bunu incelemenin bir yolunu bulduk." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi