Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde doktora öğrencisi olan Berkant Erman, squat egzersizinde hız temelli uygulamanın performans üzerindeki etkisini ve kalça eklemi hareketinin bar hareketine göre daha doğru bir ölçüm yöntemi olup olmadığını araştıran bir proje yürütüyor. Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol’un danışmanlığında gerçekleştirilen proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da projenin başarısından dolayı Berkant Erman ve ekibini kutladı.

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde doktora öğrencisi olan Berkant Erman, squat egzersizinde hız temelli uygulamanın performans üzerindeki etkisini ve kalça eklemi hareketinin bar hareketine göre daha doğru bir ölçüm yöntemi olup olmadığını araştıran bir proje yürütüyor. Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol’un danışmanlığında gerçekleştirilen proje, literatüre yeni bir metot katkısı sağlamayı amaçlıyor.

Projenin detaylarından bahseden Doktora Öğrencisi Berkant Erman, “Hız temelli egzersiz (HTE) günden güne popülerliğini arttırmaktadır. HTE metodunun uygulaması bir aparat yardımıyla gerçekleşmektedir. Böylelikle bara takılan bu aparattan alınan hız verileri uygun bir yazılım aracılığı ile okunabilmektedir. Uygulanan egzersiz hızının, antrenman hedefine göre değişen belirli bir düşüş göstermesi, hareketin sonlanması anlamına gelmektedir.   Elde edilen hız verileri ile çeşitli hesaplama metotları uygulanarak antrenman yükleri ve şiddetleri belirlenebilmektedir. HTE’nin bu açıdan bir tekrar maksimum (1-TM; tek seferde kaldırılabilen maksimum ağırlık) belirlemede klasik yaklaşımdan daha tutarlı olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. 1-TM bulma sırasında zaman tasarrufu sağlaması; klasik metot ile saptanan 1-TM’nin birkaç antrenman ünitesinden sonra değişmesi ve bu değişimin gerçek zamanlı olarak görülememesi; günlük hayatta performansı etkileyen uyku, stres gibi durumların egzersize etkisinin anlık takip edilebilmesi; kuvvet üretim oranının egzersiz sırasında gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi; gerçek metabolik yorgunluğa daha yakın düzeylerde antrenman yapılabilmesi ve daha iyi adaptasyon sağlanması; egzersiz sırasında uygulanabilen optimal antrenman yükünün sportif performansı daha fazla arttırması olarak sayılabilmektedir” diye konuştu.

Berkant Erman, “Projenin temel amacı, kalça eklemi ve bar arasındaki oluşan hareket hızı farklılıklarını farklı 5 yük kullanarak ortaya koymak ve literatüre yeni bir metot kazandırabilmektir. Projenin temel hedefi ise; gerçekleştirilecek olan metodunun farklarını ve katkısını ortaya koymak ve ileriye yönelik hedeflerimiz doğrultusunda, bu projeden elde edilen verilerin kronik etkilerini de araştırmak ve ülkemizin ulusal kalkınma hedeflerini göz önünde bulundurmaktır. Aynı zamanda doktora tezime bağlı yürütülen bu proje için, araştırma motivasyonumuza katkısı ve çalışmalarımıza destekleri ile Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a, fakültemiz imkanları ve destekleri için yanımızda olan fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Timuçin Gençer hocama ve teknik destekleri ile her zaman yanımda olan danışman hocam Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol’a çok teşekkür ederim. Ege Üniversiteli genç araştırmacılar olarak diyebilirim ki, ülkemiz ve bilim için çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz ve yeni araştırmalar için motivasyonumuz çok yüksek” dedi.

Sarıgöllü öğrencilerden TEKNOFEST çıkarması Sarıgöllü öğrencilerden TEKNOFEST çıkarması

Kaynak: Haber Merkezi