Akaryakıt fiyatları petrol fiyatları ile birlikte yükseliyor. Benzin ve motorin fiyatları son dakika içinde arttı. Benzin fiyatı kaldırmış olsa bile bu gece yarısından sonra motorin litre fiyatları gelecek zamla 40 lirayı geçecek. Peki 13 Eylül 2023 tarihinde akaryakıt fiyatları ne kadar, kaç TL? Benzin zammı ne zaman gelecek? 14 15 Eylül Benzine mazota zam geliyor mu? İşte İstanbul, Ankara ve İzmir’deki mazot-benzin fiyatları. 

Benzin zammı ne zaman gelecek? 14 15 Eylül Benzine mazota zam geliyor mu?

Son yıllarda döviz kurlarında ki hareketlilik her sektöre olduğu akaryakıt sektörünede çok fazla yansımış durumda. Özellikle seçim maratonunun son bulmasının ardından akaryakıta sık sık zam gelmesi insanların sürekli akaryakıt fiyatlarını sorgulamasına neden oluyor.

Brent petrol fiyatlarındaki yükseliş Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle, benzin ve motorin fiyatları da düşüş ve indirim haberleriyle değişiyor. Bugün akaryakıt litre fiyatlarında düşüş ya da indirim var mı? 13 Eylül 2023 benzin motorin (mazot) fiyatları ne kadar, güncel akaryakıt fiyatları kaç TL? Benzin litre fiyatı ve motorin litre fiyatı kaç para, dizel yakıt ne kadar oldu?

Brent petrol fiyatları ve döviz kurları nedeniyle vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takip ediyor.

MOTORİNİN FİYATINA 2 LİRA 3 KURUŞ ZAM

Motorin fiyatlarına 2 lira 3 kuruş zam yapıldı. Bu zam, pompa fiyatlarına da yansıdı. Benzine ise 14 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olan zam oranı 1 lira 64 kuruş oldu. 

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

Zorlu yenilenebilir enerji, halka arz sürecini başlattı Zorlu yenilenebilir enerji, halka arz sürecini başlattı

İSTANBUL
Benzin: 36,87 TL
Motorin: 40,02 TL
LPG (Otogaz): 17,78 TL

ANKARA
Benzin: 37,44 TL
Motorin: 40,56 TL
LPG (Otogaz): 17,69 TL

İZMİR
Benzin: 37,56 TL
Motorin: 40,75 TL
LPG (Otogaz): 17,40 TL

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Benzin ve motorin fiyatları Türkiye’de; Rafineri satış fiyatı üzerinden Gümrüksüz rafineri fiyatı ve ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç Rafineri satış fiyatı hesaplanıyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı ise, Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru ile gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı arasındaki farka göre belirleniyor.

Kaynak: Hatice Zeybek