Bedelli askerlik başvurusunun nasıl yapılacağı Askere gidecek binlerce kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Bedelli askerlik ücreti geçtiğimiz 2023 Bedelli askerlik ücretleri, 2023 yılı için Temmuz-Aralık dönemi için 122.351,04 TL olarak belirlenmişti. Peki, 2024 yılı döneminde kaç TL? Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? İşte, 2024 bedelli askerlik ile ilgili merak edilen detaylar haberimizde...

2024 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli askerlik yapacakların ödeyeceği miktar, memur maaşlarını belirleyen katsayıya bağlı. 2024 yılının ilk yarısı için bu katsayı 0,760871 olarak ilan edildi1. Bu durumda, bedelli askerlik bedeli 182.609,04 TL olarak hesaplandı.

Bedelli Askerlik Ücretleri Nasıl Ödenir? Hangi Bankalara Yatırılacak?

Bu ücreti Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Defterdarlıklar veya Malmüdürlüklerine T.C. Kimlik Numarası beyan ederek yatırabilirsiniz

Bedelli Askerlik Kaç Gün?

Bedelli askerlik, toplamda 28 gün sürmektedir. Bu süre içerisinde askerlik görevi yerine getirilecek ve askerlik yapan kişinin herhangi bir izin hakkı bulunmamaktadır.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu için öncelikle E-Devlet'e girip şu adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
E-devlette karşınıza çıkan ekranda askerlik başvurusu yapacağınız bölüme gidiniz. Karşınıza çıkacak olan ekranda askerlik başvurusu yapacağınızı onaylamalısınız.
Askerlik işlemleri için tecil durumunuzu iptal etmelisiniz. Bu iptal işlemini yaparken, iptal sebebini bedelli askerlik yapma isteği olarak seçip işaretlenmelidir. İşlemlerin ardından eğer bedelli çıkmazsa yatırdığınız parayı geri alacağınız askerlik şubesini seçin ve kaydedin.
Bu işlemi kaydettikten sonra karşınıza ödeme detayları çıkacaktır. Ödeme işlemlerini tamamladıktan sonra ise geri kalan işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

Calpol uyku yapar mı? Calpol etkisi kaç saat sürer? Calpol uyku yapar mı? Calpol etkisi kaç saat sürer?

Bedelli Askerlik Müracaat Kabul Esasları

Bedelli askerlik müracaat şartları şunlardır;

 • Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak.
 • Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olmak.
 • Kura veya sınıflandırma işlemini müteakip bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de bu haktan vazgeçmemiş olmak.
 • Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlar için bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemesini yapmak ve kura veya sınıflandırma öncesi bedelli askerlikten vazgeçmemiş olmaktır.

Bedelli Askerlik Hizmetinden Yararlanma Şartları?

Bedelli askerlik yararlanma şartları şunlardır:

 • Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalmamış olanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.
 • Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarı ile Kanun’un 9’uncu maddesinin yedinci fıkrasına göre belirlenen ek bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.
 • Kura veya sınıflandırma işlemi sonucunda bedelli askerliğe seçilmek.
 • Bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaktır.
 • Bedelli askerliğe başvurmak isteyen yükümlüler;
 • Müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olmayanlardan istekli olanlar e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden,
 • Müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olanlardan, bu tarih dâhil, istekli olanlar askerlik şubelerinden kendisi, eşi, birinci veya ikinci derece kanuni yakınları, vekilleri ya da vasileri aracılığıyla yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar müracaat edebilir.
 • Yükümlüler bedelli askerlik kapsamında temel askerlik eğitimine alınacağı yılın celp ve sevk dönemleri için tercihte bulunabilir ve müracaat yılının son mesai günü, mesai bitimine kadar celp dönemi tercihini e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden, müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olanlar sadece askerlik şubesinden güncelleyebilir.
 • Kura sonucunda bedelli askerliğe seçilmeyenler ile 2’nci maddenin (a) fıkrası kapsamındakilerden iki aylık süre içinde ödeme yapmayanlar birinci maddedeki müracaat şartlarını sağlamaları halinde bedelli askerliğe yeniden müracaat edebilir. Her başvuruda Kanuna göre hesaplanan bedel miktarı peşin olarak ödenir, ödenecek bedel tutarı önceki ödemelerinden mahsup edilmez. Kura sonucu bedelli askerliğe seçilmeyenlerin ödedikleri bedel tutarı, askerlik şubelerine başvurularını müteakip kendilerine iade edilir.
 • Müracaat edilen yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar ödemelerini yapanlar müteakip yıl silahaltına alınmak üzere kura veya sınıflandırma işlemine tabi tutulur.
 • Ödemelerini müracaat edilen yılı takip eden yıl içinde yapanlar, ödemenin yapıldığı yılı takip eden yıl silahaltına alınmak üzere seçim işlemine tabi tutulur. Bunlar celp tercihlerini askerlik şubelerinden güncelleyebilir.
Kaynak: Haber Merkezi