Gazeteciler, medya kuruluşları ve medya alanlarında faaliyet göstermekte olan sivil toplum kuruluşları için BEDA başvuruları başladı. Ayni destek sağlayan BEDA için son başvuru tarihi 20 Ekim 2023.

BEDA, Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi (M4D) Projesinin bir parçası olarak, gazetecilerin daha iyi gazetecilik yapmalarına yardımcı olmak için gerekli ortamı yaratmayı amaçlayan bir ayni destek aracıdır.

BEDA, medya çoğulculuğu ve basın özgürlüğünü desteklemek ve gazeteciler arasında dayanışmayı güçlendirmek amacıyla M4D Projesi tarafından oluşturulan bir ayni destek aracıdır. BEDA’ya gazeteciler, medya kuruluşları ve medya alanında çalışan sivil toplum örgütleri başvurabilir. BEDA, M4D Projesi kapsamında toplam altı kez destek çağrısında bulunacaktır. BEDA’nın ilk dönemi 2022 yılında gerçekleşmiş ve 177 başvuru alınmıştır. BEDA’nın ikinci dönemi ise 2023 yılında başlamış olup, başvurular 20 Ekim 2023 tarihine kadar devam etmektedir.

Destek Paketleri

Bursa’da emlakçıların telefonları ‘Kiracımı nasıl çıkartırım?’ diye çalıyor Bursa’da emlakçıların telefonları ‘Kiracımı nasıl çıkartırım?’ diye çalıyor

M4D Projesi çerçevesinde iki destek paketi sunulmaktadır:

Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi: Halihazırda özgün haber içeriği üreten serbest
çalışan gazetecilere yöneliktir. Özgün haber içeriği üretimi, kapasite güçlendirmesi,
gazeteciler arası dayanışma gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Özgün ve nitelikli başvurularda
bulunan genç gazetecilere de destek verilmektedir ve yeni girişimleri için ayrı bir kontenjan
bulunmaktadır.

Yapısal Güçlendirme Destek Paketi: Halihazırda var olan bağımsız medya kuruluşlarına
sunulan destekler nakdi değil, aynidir. Ayni destek, sunulacak desteğin nakit yerine mal ya da
hizmetle ile karşılanması durumudur.

Tüm satın alımlar tedarikçiler aracılığıyla yapılır.
Basın ve ifade özgürlüğü alanlarında çalışan sivil toplum kuruluşları için de bir kontenjan
ayrılmıştır.

Öncelikli Başvuru Sahipleri
 

  1.  Mesleklerinden zorla ihraç edilen veya kovulan, bir medya kuruluşuna basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler.
  2. Halihazırda özgün içerik üreten alternatif medya kuruluşları ve medya çoğulculuğuna katkı sağlayan bağımsız haber platformları başvurabilir.

BEDA Öncelikli İller

BEDA’nın bu dönem başvurularında deprem bölgesinde ikamet eden5 başvurulara ek olarak, Ankara ve İstanbul dışından gelen başvurulara da öncelik sağlanacaktır. Değerlendirme Kriterleri tablosunda yer aldığı üzere, deprem bölgesinden gelen başvurular için +2 puan verilecektir. Ankara ve İstanbul dışından başvuranlara da geçmiş dönemlerde olduğu gibi +3 puan verilecektir.

Basın Evi Destek Aracı
Rehberi: https://media4democracy.org/public/uploads/destekler_5766799.pdf​
Başvurular için: http://mis.media4democracy.org/

Kaynak: Haber Merkezi