BASBAŞ, Bergama, Dikili ve Kınık’ta mesleki ve teknik liselerle işbirliği yaparak nitelikli iş gücü yetiştiriyor. Batı Anadolu Serbest Bölgesinde fabrikaların artmasıyla işgücü piyasası canlanan bölgede, endüstriye uygun mezunlar vermek için projeler başlatıldı. BASBAŞ, bu projeler kapsamında stajyer alım programı da yürütüyor. Programda başarılı olan öğrenciler istihdam ediliyor.

BASBAŞ’ta staj yapmaya başlayan ilk öğrenciler Bergama’daki Şehit Ömer Yiğit Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden seçildi. Bu öğrenciler Elektrik ve Elektronik ile Bilişim Teknolojileri bölümlerinde okuyorlar. Staj süreleri bir yıl olan bu öğrencilerden başarılı olanlar BASBAŞ’ta çalışmaya devam edecekler. BASBAŞ, 2023-2024 eğitim döneminde de yeni stajyerler alacak.

BASBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, mesleki ve teknik liselerdeki öğrencilerin iş deneyimi kazanmaları için staj programı başlattıklarını söyledi. Bu programın Batı Anadolu Serbest Bölgesindeki diğer firmalara da örnek olacağını belirtti. Dr. Güler, stajyer alımlarının Bergama, Kınık ve Dikili’deki okullardan yapılacağını ve öğrencilerin bilgi, beceri ve kabiliyetlerini geliştireceklerini ifade etti.

Dr. Faruk Güler, Bergama, Kınık ve Dikili’deki mesleki eğitimin kalitesini arttırmak için çeşitli projeler yürüttüklerini belirtti. Bu projelerde Bergama Belediyesi, Bergama Ticaret Odası ve Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle işbirliği yaptıklarını söyledi. Dr. Güler, bu sayede bölgeye gelecek yatırımlar için nitelikli iş gücü yetiştireceklerini ifade etti.

Dr. Faruk Güler, ESBAŞ’la İzmir’de birçok okulla yaptıkları eğitim projelerini anlattı. Dr. Güler, bu projeleri BASBAŞ’la bölgedeki okullara da yaymak istediklerini söyledi. Dr. Güler, Bergama, Dikili ve Kınık’taki okulların öncelikli olduğunu vurgulayarak, “Batı Anadolu Serbest Bölgesi faaliyete geçti ve yatırımcılar gelmeye başladı. Kuzey Ege’de çok insanımız var. Bizler bu bölgedeki insan kaynağının daha kalifiye olarak yetişmesi için okul-sanayi işbirliğini geliştirmeye yönelik önceden adımlarımızı attık. Gençlerin iyi eğitim alması ve mesleki yeterliliklerinin arttırılması konusunda imkanlarımızı sonuna kadar kullanmak istiyoruz. İşsizlik üniversite mezunlarında çok daha ciddi boyutlarda olurken, endüstrinin ihtiyaç duyduğu branşlarda eğitim görmüş mesleki ve teknik liselerin mezunları okul biter bitmez iş bulabiliyor. Bizler okul-sanayi işbirliği içinde, okulun verdiği teorik bilgiyi sanayide pratik deneyimle perçinleyerek, öğrencilerin mesleki ve teknik liselerden reel sektörün istediği donanımlara sahip özelliklerde mezun olmasını ve bu sayede kolay iş bulmalarının yolunu açıyoruz” dedi.

Dr. Güler, üç yıl önce okullarla fabrikaları işbirliği içinde çalıştıracak bir düzen kurmak için çalışmaya başladıklarını söyledi. Dr. Güler, o zamandan beri yapılması gerekenleri belirlediklerini ifade ederek, “Eğitim kalitesini arttırmak için zaman kaybetmeden hareket geçtik. Bergama, Kınık, Dikili ve hatta Aliağa’daki şirketlerle birlikte mesleki eğitim veren öğretmenlerin çalışma ortamlarını gözlemleyerek, sanayi ile iletişimlerini arttırmaya çalışıyoruz. Bergama’da meslek liseleri yılda yaklaşık 500 mezun veriyor. İstenilen vasıflarda mezun olmaları durumunda tamamının yaşadıkları bölgede iş bulmaları mümkün olacaktır” dedi.

Dr. Faruk Güler, Bergama’nın ekonomisini geliştirmek için ESBAŞ, BASBAŞ ve Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle ortak bir koçluk programı yürüttüklerini söyledi. Bu program, Şehit Ömer Yiğit Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencilerine meslek ve iş hayatı konusunda rehberlik ediyor. Dr. Güler, bu programın geçen yıl başladığını ve bu yıl da devam ettiğini belirterek,“Bu uzun dönemli programla öğrencilere, iş hayatına  nasıl daha donanımlı hazırlanacakları konusunda kapsamlı eğitim veriyoruz” diye konuştu. 

Bergama belediyesi çocuklara sertifika verdi, artık daha çok sevecekler Bergama belediyesi çocuklara sertifika verdi, artık daha çok sevecekler

Dr. Faruk Güler, Bergama’nın lojistik açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Dr. Güler, Çanakkale Köprüsü, Çandarlı Limanı, Aliağa limanları ve İZBAN projelerinin Bergama’yı bu konuda avantajlı kıldığını söyledi: “Başta Bergama olmak üzere bölge değişiyor. BASBAŞ ile birlikte buraya yeni sanayi tesisleri gelmeye başladı. Bütün bu gelişmeler ise teknik meslek liselerinden iyi eğitim almış mezunlara ihtiyacı arttırdı. Bu gençlerin tek seçeneği burada açılacak işletmelerde çalışmak olmayacak, aynı zamanda burada kurulacak fabrikalara iş ve hizmet üretmek için girişimci de olacaklar. Şimdiden bunun planlanmasını yapmak durumundayız.”

Kaynak: Haber Merkezi