Çeşitli seuçlardan cezaevinde olan Gazeteci Barış Pehlivan ile ilgili gelişmeler neticesinde Barış Pehlivana yönelik  Barış Pehlivan kimdir? Suçu ne? Neden cezaevine girdi? Barış pehlivan tahliye mi ediliyor? sorularının cevapları merak ediliyor. İşte detaylar...

Barış Pehlivan kimdir?

Barış Pehlivan, Türkiye’de araştırmacı gazetecilik yapan ve kitap yazan bir isimdir. Siyasi konularda yaptığı haberler ve kitaplar nedeniyle defalarca yargılandı. 2011, 2020 ve 2023 yıllarında üç kez cezaevine girmek zorunda kaldı.

Barış Pehlivan, Türkiye’nin siyasi gündemine ışık tutan araştırmacı bir gazeteci ve yazardır. Gazetecilik mesleği nedeniyle birçok kez yargılandı ve 2011, 2020 ve 2023 yıllarında üç kez hapse girdi.

Barış Pehlivan, 1983’te İstanbul’da dünyaya geldi. Erzincan kökenli bir aileden gelmektedir. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Kaçak Yayın dergisinde gazeteciliğe başladı. CNN Türk’te belgesel yapımcılığı ve 5N1K programında haber editörlüğü yaptı. Karşı ve Cumhuriyet gazetelerinde yazıları yayımlandı. Odatv.com’un genel yayın yönetmenliğini sürdürmektedir. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın yönetim kurulunda yer almaktadır.

Barış Pehlivan kaç yaşında?

1983 doğumlu olan Barış Pehlivan şuanda 40 yaşındadır.

Barış Pehlivan Nereli?

Barış Pehlivan nereli sorusunun cevabı aranıyor. Barış Pehlivan İstanbulludur.

Barış Pehlivan suçu ne? Neden cezaevine girdi? 

Murat Göğebakan ilk eşinden neden ayrıldı? Murat Göğebakan kaç evlilik yaptı? Murat Göğebakan ilk eşinden neden ayrıldı? Murat Göğebakan kaç evlilik yaptı?

arış Pehlivan’ın başına gelenler, mesleğini yapmasından kaynaklanıyor. Odatv davası, Ergenekon soruşturmasıyla ilgiliydi. Bu davada, gazetecilerin sahte belgelere dayanarak tutuklandığı anlaşıldı1 Barış Pehlivan, bu davada 19 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Barış Pehlivan, 2020 yılında Barış Terkoğlu ile birlikte Metastaz adlı kitabı yayınladı. Kitapta, MİT’in Suriye’de yaptığı işler hakkında bilgiler vardı. Bu bilgiler, devlet sırrı sayıldı. Barış Pehlivan, bu davada 6 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Barış Pehlivan, 2023 yılında Cumhuriyet gazetesinde bir yazı kaleme aldı. Yazıda, bir hakimi eleştirdi. Hakim, Barış Pehlivan’dan dava açtı. Barış Pehlivan, bu davada 3 ay hapis yattı.

Barış Pehlivan tahliye mi ediliyor?

Yargıtay Üyesi Ömer Faruk Aydıner'in Barış Pehlivan'da şiakyetini geri çekmesi sonucu Pehlivan için için umut ışığı doğdu. Bu gelişmenin ardından Barış Pehlivan'ın tahli edilmesinin önündeki engel kalktığı beliritliyor.

Barış Pehlivan'ın aldığı ödüller

Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ile birlikte Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler, Mahrem, Metastaz ve Cendere isimli kitapları kaleme aldı. Bu kitaplar, Türkiye’nin yakın tarihine dair önemli belgeleri ve olayları ortaya koydu. Kitaplar, çıktıkları dönemde çok satıldı ve büyük ilgi gördü.

Barış Pehlivan, gazetecilik kariyeri boyunca saygın ödüller kazandı. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Çağdaş Gazeteciler Derneği Rafet Genç Haber Ödülü (2016)
  • Yeditepe Üniversitesi En İyi Çıkış Yapan Kitap Ödülü (2018)
  • Türkiye Yayıncılar Birliği 2019 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Yazar Ödülü
  • Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü (2019)
  • Çağdaş Gazeteciler Derneği İnceleme Araştırma Ödülü (2020)
  • Halit Çelenk Hukuk Ödülü (2020)
  • Fikir Kulüpleri Federasyonu Yılın Umut Veren Gazetecilik Ödülü (2020) .