Sokaklara yaptığı eserler ile dünya gündeminde kendine sık sık yer bulan isimlerden biriside Banksy olarak karşımıza çıkıyor. Bizde sizler için Banksy kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. İşte detaylar...

Banksy kimdir nerelidir hangi akımdan etkilenmiştir?

Banksy, gerçek adı ve kimliği hala doğrulanmamış ve spekülasyon konusu olan, İngiltere'de yaşayan takma isimli bir sokak sanatçısı, siyasi aktivist ve film yönetmenidir.

1990'lardan beri aktif olan Banksy'nin hicivli sokak sanatı ve yıkıcı özdeyişleri, kara mizahı kendine özgü bir şablonlama tekniğiyle yapılan grafitiyle birleştirmektedir. Siyasi ve sosyal yorum içeren eserleri dünyanın dört bir yanındaki sokaklarda, duvarlarda ve köprülerde yer almıştır.

Çalışmaları, sanatçılar ve müzisyenler arasındaki işbirliklerini içeren Bristol yeraltı sahnesinden doğmuştur. Banksy, bir grafiti sanatçısı ve Massive Attack müzik grubunun kurucu üyesi olan 3D'den ilham aldığını söylemektedir.

Banksy sanatını duvarlar ve kendi inşa ettiği fiziksel dekor parçaları gibi herkesin görebileceği yüzeylerde sergilemektedir. Artık sokak grafitilerinin fotoğraflarını veya reprodüksiyonlarını satmıyor, ancak kamuya açık "enstalasyonları" düzenli olarak yeniden satılıyor, hatta çoğu zaman boyandıkları duvar kaldırılıyor.

Çalışmalarının çoğu geçici sanat olarak sınıflandırılabilir. Az sayıda eseri resmi olarak, halka açık olmayan bir şekilde, Pest Control adlı kurduğu bir ajans aracılığıyla satılıyor.

Banksy'nin belgesel filmi Exit Through the Gift Shop (2010) ilk gösterimini 2010 Sundance Film Festivali'nde yaptı. Ocak 2011'de filmle En İyi Belgesel Film Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. 2014'te 2014 Webby Ödülleri'nde Yılın Kişisi ödülüne layık görüldü.

Banksy'nin adı ve kimliği hala doğrulanmamıştır ve spekülasyonlara konu olmaktadır. The Guardian'dan Simon Hattenstone ile 2003 yılında yapılan bir röportajda Banksy "beyaz, 28 yaşında, kirli gündelik kot pantolon, tişört, gümüş diş, gümüş zincir ve gümüş küpe. Jimmy Nail ile The Streets'ten Mike Skinner'ın karışımı gibi görünüyor.

2003 tarihli bir ITV News bölümünde, haberde Banksy olarak tanımlanan biriyle yapılan kısa bir röportaj yer almıştır. Banksy 14 yaşında sanatçı olarak çalışmaya başlamış, okuldan atılmış ve küçük suçlar nedeniyle hapis yatmıştır.

Hattenstone'a göre "grafiti yasadışı olduğu için anonimlik onun için hayati önem taşımaktadır." Banksy'nin 1990'ların sonlarında Easton, Bristol'de yaşadığı ve 2000 yılı civarında Londra'ya taşındığı bildirilmektedir.

Muhabir Nigel Wrench 2003 yılında BBC'ye verdiği ve Kasım 2023'te yeniden keşfedilen bir röportajda Banksy'nin adının Robert Banks olup olmadığını sormuş; Banksy de ön adının Robbie olduğunu söylemiştir.

Mail on Sunday 2008 yılında Banksy'nin 28 Temmuz 1974'te Bristol'e 12 mil (19 km) uzaklıktaki Yate'de doğan Robin Gunningham olduğunu iddia etmiştir.

Gunningham'ın birçok iş arkadaşı ve Bristol Katedral Okulu'ndaki eski okul arkadaşları bunu doğrulamış ve 2016 yılında Londra Queen Mary Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından coğrafi profilleme kullanılarak yapılan bir çalışmada Banksy'nin eserlerinin görülme sıklığının Gunningham'ın bilinen hareketleriyle ilişkili olduğu bulunmuştur.

The Sunday Times'a göre Gunningham Robin Banks adını kullanmaya başlamış ve bu ad zamanla Banksy'ye dönüşmüştür. Bristol grubu Mother Samosa için 1993'te yaptığı sanat çalışmalarını içeren iki kaset kılıfında Banksy'nin imzası bulunmaktadır. Haziran 2017'de DJ Goldie bir podcast için verdiği röportajda Banksy'den "Rob" olarak bahsetmiştir.

Banksy'nin kimliğine ilişkin diğer spekülasyonlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Trip hop grubu Massive Attack'ın bir üyesi olan Robert Del Naja (3D olarak da bilinir), grubu kurmadan önce 1980'lerde grafiti sanatçısıydı ve daha önce Banksy'nin kişisel bir arkadaşı olarak tanımlanmıştı.
  • 2020 yılında Twitter'daki kullanıcılar eski Art Attack sunucusu Neil Buchanan'ın Banksy olduğu yönünde spekülasyonlar yapmaya başladı. Bu iddia Buchanan'ın reklamcısı tarafından yalanlandı.
  • 2022 yılında Pembroke Dock'ta yerel bir meclis üyesi olan Billy Gannon'un Banksy olduğu söylentileri yayıldı. Bunun üzerine istifa etti çünkü spekülasyonlar meclis üyeliği görevlerini yerine getirmesini etkiliyordu. "Kim olmadığımı kanıtlamam isteniyor ve olmadığım kişi var olmayabilir," dedi. "Yani, var olmayan biri olmadığımı nasıl kanıtlamam gerekiyor? Bunu nasıl yaparsınız?"

Ekim 2014'te Banksy'nin tutuklandığına ve kimliğinin ortaya çıktığına dair bir internet aldatmacası yayıldı.

Banksy eserleri ve anlamları

Balon Kız (The Balloon Girl)

Her insanın içinde yaşayan çocuğu ve çocukluk hayallerini anlatır.

Devredilen Parlamento (Devolved Parliament)

İngiltere'de 2019 yılında çok fazla gündeme gelen Brexit tartışmalarını gündeme taşımak amacıyla çizilen bir resimdir.

Çiçek Atan Adam (Flower Thrower)

Savaş ve çatışmadan kaçınıp sevgiyi ön plana çıkaran bir görsel olarak karşımıza çıkıyor.

Balonlu Kız (Girl With Balloon)

Balona ulaşmaya çalışan bir kızın simgelendiği bu resimde hayattaki kaçan fırsatları ve umudu sanatçı bize aktarmaya çalışıyor.

Dilan Polat'ın kızı kaç yılında doğdu? Dilan Polat'ın kızı kaç yılında doğdu?

Kaynak: Hatice Zeybek