Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, bağımsız belediye başkanı adayı olacakların sıklıkla araştırdığı konuların başında 2024 başkan adaylı ücreti gelmektedir.

2024 yerel seçimleri içerisinde yapılacak olan belediye başkanlığı aday sürecinde merak edilen en önemli konulardan biride ücretler olmaktadır.

Bağımsız belediye başkanı adayı olmayı düşünen adayların ise ödeyecekleri ücretler aday olacakları şehir kategorisine göre değişmektedir. Örneğin büyükşehir belediye başkan adayı, il belediye başkan adayı, ilçe belediye başkan adayı gibi faktörlerde önem taşımaktadır.

Herhangi bir siyasi partiden aday olacak kişinin ödeyeceği ücret ise, siyasi partilerin genel merkezlerince belirlenmektedir.

Her 5 yılda bir gerçekleştirilen yerel seçimler 2024 yılı içerisinde yapılacaktır. 2024 yılı içerisinde yapılacak olan yerel seçimlerde ise, büyükşehir belediye başkanı, il ve ilçe belediye başkanı, mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri seçilecektir. Peki, yerel seçimler ne zaman yapılacak? Bağımsız başkan adayları ne kadar ücret ödeyecek? Aday olabilmek için aranan şartlar nedir? Merak edilen ve araştırılan tüm soruların cevapları haberimizde…

Meteoroloji yurt genelinde uyarı verdi | İşte detaylar Meteoroloji yurt genelinde uyarı verdi | İşte detaylar

2024 Yılı Yerel Seçimleri Ne Zaman Yapılacak?

2024 yılında gerçekleştirilecek yerel seçimler 31 Mart Pazar günü yapılacaktır.

Belediye Başkan Adaylığı İçin Aranan Şartlar?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak. (Yani Anayasaya göre belediye başkanı olmak için adayın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu şart her iki durumda da aranmaktadır. Yani siyasi partilerin adayı veya bağımsız aday içinde geçerli bir durumdur.)
 • Aday olacak kişinin en az 6 aylık süre zarfı içinde aday olacağı bölgede ikamet etmesi gerekmektedir.
 • Aday olacak kişinin sicilinde hüküm giyecek suç bulunmaması gerekmektedir.
 • Erkek adaylar için ise, askerlik hizmetini tamamlamış veya muaf olması gerekmektedir.
 • Adaylar arasında herhangi bir eğitim şartı aranmamakta ve cinsiyet farklılığı gözetilmemektedir.
 • Siyasi bir partiden aday olacak kişinim ise, partisinin şartlarını ve gereksinimlerini yerine getiren kriterlere uygun olması gerekmektedir.

2024 Yılı Yerel Seçimlerde Bağımsız Belediye Başkan Adaylığı Ücreti

Bağımsız adaylık için başvuranlar, en yüksek derecedeki Devlet memurunun brüt aylığı kadar parayı ilgili mal sandığına yatırarak makbuzunu başvurma belgelerine eklemektedirler.

2024 yerel seçimlerde belediye başkan adaylığı ücreti, henüz resmi olarak açıklanmamıştır.

 • Büyükşehir Belediye Başkan adaylı için
 • İl Belediye Başkan adaylı için
 • İlçe Belediye Başkan adaylı için
 • Bağımsız Belediye Başkan adaylı için

Güncel fiyatlar açıklandığında haberimizde yer alacaktır.

Ancak, bazı siyasi partilerin aday adaylığı başvuru ücretleri belli olmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır:

AK Parti: Büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 50 bin TL, il belediye başkanı aday adaylarından 30 bin TL, ilçe belediye başkanı aday adaylarından 20 bin TL bağış alınacaktır. Bu bağışlar, Gazze’ye AFAD aracılığıyla gönderilecektir.

BBP: Büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 20 bin TL, ilçe belediye başkanı aday adaylarından 10 bin TL, nüfusu 100 binin altında bulunan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 5 bin TL, belde belediye başkanı aday adaylarından 3 bin TL, il genel ve belediye meclis üyesi aday adaylarından 2 bin TL ücret talep edilecektir.

CHP: Aday adaylığı başvuru ücretleri henüz belirlenmemiştir. Ancak, yerel seçim takvimi ve belediye başkan adaylığı kriterleri belirlenmiştir

Kaynak: Erdinç Alkan