Bu konumuzda siz değerli okuyucularımızla hangi ilçenin en iyi incirleri yetiştirdiğini tartışacağız. Öncelikle incir hakkında temel bilgilere göz atalım sonrasında da gerekli anketler ve çalışmalarımız sonucunda bu konuya bir cevap bulacağız.

Aydın İlinde en güzel incir hangi ilçede yetişir? İşte cevaplar...

Aydın İlinde en güzel incir hangi ilçede yetişir?

İncir

İncir, dutgiller familyasından Ficus carica adlı küçük ağaçların yenilebilir meyvesidir. İncir, Akdeniz ve batı Asya’nın yerli bitkisi olup tarihte çok eski bir kültür bitkisidir. Günümüzde hem meyvesi hem de süs bitkisi olarak dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmektedir. Ficus carica, tropikal ve subtropikal bölgelerde 800’den fazla bitki türü içeren Ficus cinsinin örnek türüdür.

İncir ağacı, 7-10 metre (23-33 ft) yüksekliğe kadar büyüyebilen, beyaz ve pürüzsüz kabuklu, yaprak döken bir ağaç ya da büyük bir çalıdır. Yaprakları büyük ve üç ila beş loblu olup kenarları dişlidir. Meyvesi (botanik olarak çoklu meyve veya infructescence olarak adlandırılır), 3-5 santimetre (1,2-2,0 in) uzunluğunda, gözyaşı şeklinde, yeşil renkli bir kabuğa ve olgunlaştıkça mora dönen, kırmızımsı, tatlı ve yumuşak bir ete sahiptir. Eti içinde çok sayıda çıtır tohum bulunur. Yeşil kısımları sütümsü bir öz içerir ve bu öz insan cildi için tahriş edici olabilir.

İncirler ılıman iklimlerde yetişebilir ve hafif donlara dayanıklıdırlar. Sıcak yaz karasal iklimlerde de başarıyla yetişebilirler. İncirler taze olarak tüketilebildiği gibi kurutulabilir veya reçel, rulo, bisküvi gibi tatlılarda kullanılabilir. Olgunlaşmış meyveler taşınmaya ve saklanmaya uygun olmadığı için ticari üretimin çoğu kurutulmuş veya işlenmiş formlarda yapılır. Çiğ incir, yaklaşık %80 su ve %20 karbonhidrat içerir. Protein, yağ ve mikro besin içeriği çok düşüktür. Orta derecede lif kaynağıdır.

2018 yılında dünya çiğ incir üretimi 1.14 milyon ton olarak gerçekleşmiştir ve en büyük üreticiler Türkiye ve Kuzey Afrika ülkeleri (Mısır, Fas ve Cezayir) toplam üretimin %64’ünü sağlamıştır. İncir Türkiye’nin önemli ihraç ürünlerindendir. Ege bölgesinde tarımın önde gelen sektörlerindendir. Türkiye’de en çok Aydın ilinde yetiştirilir.

İncir, dutgiller (Moraceae) familyasına ait incir cinsinin ticari açıdan önemli olan tek meyve veren türüdür. Ağaçlar dişi ve erkek olarak iki gruba ayrılır; aynı ağaçta hem dişi hem de erkek organlar bulunmaz. Dişi ağaçların meyvesi daha büyük ve bol olurken, erkek ağaçların meyvesi küçük ve azdır; ayrıca lezzetli de değildir ancak tozlaşma için gereklidir. Genellikle birçok dişi ağacın yanına sadece bir erkek ağaç dikilerek tozlaşma sağlanır. İncir çiçeklerinin tozlaşması mazı böcekleriyle gerçekleşir; bu olaya “kaprifikasyon” denir.

Meyveleri besleyici değeri yüksek olan incirin bileşiminde %30-40 şeker ve A,B,C vitaminleri bulunur.

Dünyada incir üretimi

  • 2018 yılında dünya çiğ incir üretimi 1,14 milyon ton olarak gerçekleşti.
  • Türkiye, dünya toplamının %27’sini üreterek en büyük incir üreticisi oldu.
  • Mısır, Fas ve Cezayir, toplamın %64’ünü oluşturan diğer önemli incir üreticileri arasında yer aldı.
  • İran, İspanya, Suriye, ABD, Tunus, Arnavutluk ve Brezilya da 20 bin tonun üzerinde incir üreten ülkeler oldu.

2018’de dünyada 1,14 milyon ton çiğ incir hasat edildi. Türkiye dünya toplamının %27’sini üreterek ilk sırada yer aldı. Mısır, Fas ve Cezayir ise toplamın %64’ünü karşılayan diğer büyük üreticiler oldu.

Aydında incir üretimi

İncir Aydında 369.020 dekar alanda, yaklaşık 62.000 tonluk kuru incir üretimi ile önemli bir yer teşkil etmektedir. Aynı zamanda incir ilimizden en fazla ihracatı gerçekleştirilen tarım ürünüdür. 2018 yılında ilimizden çıkışı yapılan 39.071 ton kuru incir ve incirden üretilen ürünler ile 159 ton taze incir ihraç edilmiştir.

Aydın İlinde en güzel incir hangi ilçede yetişir?

Aydın İlinde En güzel İncir hangi ilçede yetişir 2

Aydın’da en çok Köşk, İncirliova, Germencik ve Sultanhisar ilçelerinde incir yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu ilçelerde yetişen incir çeşitleri Türkiye’de ve dünyada sıkça tercih edilmektedir. Aydın’ın inciri ünlüdür ve lezzetlidir.

Aydın’da KOM ekipleri göz açtırmadı Aydın’da KOM ekipleri göz açtırmadı

Sonuç olarak Aydın İlinde en güzel incir hangi ilçede yetişir? Sorusuna cevap olarak Köşk diyebiliriz.

Kaynak: Mehmet Pamuk