Kış mevsiminde şikayetçi olduğumuz konulardan biri de ayak üşümesidir. Soğukta ayak üşümesi vücudun sıcaklığa uyum sağlaması normaldir. Ama bazı vakalarda ayak üşümesi tıbbi bir sorunun işareti de olabilir. Merak ettiğiniz sorulardan biri de  Ayaklar neden soğuk olur ısınmaz? işte cevaplarını haberimizde açıkladık...

Yurttan atılma sebepleri nelerdir? KYK yurt kaydı hangi durumlarda silinir? Yurttan atılma sebepleri nelerdir? KYK yurt kaydı hangi durumlarda silinir?

Ayak üşümesi nedir?

Ayaklarınızın sebepsiz yere üşümesi, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden doktora görünmeniz ve tedbir almanız önemlidir. Ayaklarınızın üşümesi uzun süredir sürüyorsa, bu durumu ihmal etmeyin. Yoksa sorun büyüyerek ciddi bir sağlık problemine dönüşebilir.

Ayaklarım Hiç Isınmıyor Nedeni Ne Olabilir (2)

Ayaklarınızın üşümesinin ciddi bir hastalıkla ilgili olduğunu gösteren bazı belirtiler vardır. Bunlardan biri el ve ayaklarınızda ağrı ve duyarlılık olmasıdır. Ayrıca soğuğa karşı çok duyarlı olmak, el ve ayak derinizin renginin değişmesi, vücut ısınızın yükselmesi ve el ve ayaklarınızda uyuşma da diğer belirtilerdir. 

Ayaklarım hiç ısınmıyor nedeni ne olabilir?

Ayak üşümesinin neden olabileceği farklı faktörleri açıklıyor. Ayaklarınızın soğuk olmasının sebebi hava sıcaklığı, kan akışı veya sinir sistemi ile ilgili sorunlar olabilir.

Ayaklarım Hiç Isınmıyor Nedeni Ne Olabilir (5)

Soğuk hava, stres, yüksek tansiyon, kolesterol, şeker hastalığı, anemi, kardiyovasküler hastalıklar ve kan dolaşımı ile ilişkili birçok durum ayak üşümesine yol açabilir. 

Ayaklar neden soğuk olur ısınmaz?

Sık sorulan sorulardan biri de ayaklarımız neden soğuk olur? Ayaklarınıza yeterince sıcak kan gelmesini engelleyen kan dolaşımı bozuklukları vardır. Bu yüzden ayaklarınız vücudunuzun diğer kısımlarına göre daha soğuk olur. Dolaşım bozuklukları, kalbin vücuda normal şekilde kan veremediği farklı nedenlerden kaynaklanan kalp hastalıklarıdır.

Ayaklarım Hiç Isınmıyor Nedeni Ne Olabilir

Soğuk hava, stres, yüksek tansiyon, kolesterol, şeker hastalığı, anemi, kardiyovasküler hastalıklar ve kan dolaşımı sorunları ayak üşümesine yol açan faktörlerdir.

Soğuk ayak belirtileri?

Ellerde ve ayaklarda zayıflık ve hafif sızı, soğuk havaya karşı hassaslık, stresli ya da soğuk olduğunuzda cildinizin renginin değişmesi, ısınmanıza ya da stresinizi azaltmanıza bağlı olarak uyuşma duygusu belirtileri arasında yer alır.

Ayak üşümesinin nedenleri?

Dolaşım rahatsızlıkları: Kanın vücutta yeterince dolaşmaması ayakların soğumasına yol açabilir. Bu durum, kalbin kanı vücuda yeterli miktarda pompalayamadığı dolaşım sistemi sorunlarından kaynaklanır. Dolaşım sistemi sorunlarına neden olan faktörler arasında; hareketsizlik, yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlıkları, sigara içmek gibi şeyler sayılabilir.

Anemi (kansızlık): Kırmızı kan hücrelerinin azalmasıyla vücutta meydana gelen bir durumdur. Anemi ilerledikçe, ayakların soğuk olması sık görülen bir belirtidir. Ayrıca sağlıklı kişilerde de demir eksikliği anemisi görülebilir. Bu, beslenme alışkanlıklarını değiştirerek ve destekleyici ilaçlar alarak daha rahat iyileştirilebilen bir sorundur.  

Kansızlık, vücudun oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin azalması sonucu ortaya çıkar. Bu durum, vücutta çeşitli problemlere neden olur. Ayak üşümesi bu problemlerden bir tanesidir. 

Diyabet (şeker hastalığı): Ayaklara dokununca soğukluk duyulmasının yanı sıra, sinirlerin zarar görmesi sonucu ayakların devamlı donuk kalmasına da yol açar. Ayaklarda his kaybı veya iğnelenme gibi diğer işaretler de vardır. Ayaklarınızda sinir hasarına dair herhangi bir işaret fark ederseniz, durum daha kötüleşmeden önlem almalısınız. Diyabetik ayak ve benzeri problemlerden korunmak için, ayaklarınızda yara veya kesik olup olmadığına bakmalı ve ayaklarınızın halini iyi izlemelisiniz.

 Hipotiroidizm: Tiroid hormonu, vücudun enerji kullanımını etkiler. Enerji kullanımı, kalp atış hızını ve vücut ısısını belirler. Tiroid hormonu az olduğunda, kan akışı yavaşlar ve ayaklar soğur.

B-12 Eksikliği:  B-12, hayvansal gıdalardan alınması gereken bir vitamindir. B-12’nin vücudunuz tarafından emilememesi veya yeterli miktarda alınamaması durumunda B-12 eksikliği ortaya çıkar. B-12 eksikliği riski en yüksek olanlar şunlardır:

 • Vegan olarak beslenen ve yaşayanlar
 • 50 yaş üstü kişiler
 • Mide veya bağırsak operasyonu geçirenler
 • Sindirim problemleri olanlar

B-12 eksikliğinin belirtileri arasında şunlar sayılabilir: Sindirim bozuklukları, halsizlik, nefes almada güçlük, iştah azalması, solgunluk, asabiyet, kansızlık, dengesizlik, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, güçsüzlük.

İlaç komplikasyonları: Beta bloker adı verilen ilaçlar, yüksek tansiyon ve diğer kalp-damar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçların olası bir yan etkisi de ayakların sürekli soğuk olmasıdır. Beta bloker adı verilen ilaçlar, yüksek tansiyon ve diğer kalp-damar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçların olası bir yan etkisi de ayakların sürekli soğuk olmasıdır.

Ayak üşümesinin daha az yaygın belirtileri:

Damarlarda çevresel hastalıklar veya plaklar sebebiyle daralma, kan akışının azaldığı yerlerde ciltte solgunluk ve morarma ile kendini gösteren raynaud olayı, ve bunun sonucunda damar kaslarında büzülme, damar katılığı, sinir hasarına yol açan diğer faktörlerlerdir.

Ayak üşümesi durumunda ne zaman doktora gitmeliyiz?

Ayaklarınızın sürekli üşümesi, ayaklarınızda ve parmaklarınızda iyileşmeyen yaralar olması ve devamlı yorgunluk hissetmeniz, doktora görünmeniz gereken ciddi bir durum olabilir.

Ayaklarım Hiç Isınmıyor Nedeni Ne Olabilir (4)

Ayaklarınızın soğuk olduğunu hissediyorsanız ama cildiniz ısınmışsa, bu da endişe verici bir değişikliktir. Bu, nörolojik bir hastalığın işareti olabilir. Bu yüzden doktorunuza başvurmanız gerekir. 

Ayak üşümesine nasıl teşhis koyulur?

Önce ayağınızı elle muayene ederek yaralanma veya sinir sorununu tespit eder. Sonra kanınızı alarak anemi, diyabet veya hipotiroidizm gibi hastalıkları saptayabilir. Eğer ayaklarınızın üşümesi kalp veya damar problemlerinden kaynaklanıyorsa, kalbinizin durumunu gösteren bir elektrokardiyogram yapar. Eğer atardamarlarınızda daralma varsa, kan akışını ölçen bir ultrason isteyebilir.

Ayak üşümesi tedavisi nasıl olur?

Ayaklarınızın üşümesinin sebebi, farklı hastalıklara bağlı olabilir. Bu yüzden, tedavi yöntemleri de değişiklik gösterir. Genellikle, doktorunuz size ilk olarak kan akışını artırmak için düzenli egzersiz yapmanızı tavsiye eder. Egzersiz, kalp problemleri de dahil olmak üzere başka hastalıkları da önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı yaşamanın bir parçasıdır.

Ayaklarım Hiç Isınmıyor Nedeni Ne Olabilir (3)

Hipotiroidizm ve anemi gibi ayaklarınızın üşümesine yol açan başka hastalıklar, ilaç tedavisi ile iyileştirilebilir. Doktorunuz, Raynaud gibi durumlar veya bazı kalp hastalıkları için damarları genişletmeye yardımcı olan kalsiyum blokerleri yazabilir.

Üşüyen ayaklar nasıl ısınır?

 • Daha fazla uyuyun veya kısa bir şekerleme yapın.
 • Sağlıklı beslenin ve anemi veya beslenme bozukluğu varsa tedavi olun.
 • Stresi azaltın ve olumlu bakın.
 • Ayaklarınızı sıcak tutun ve çorap veya terlik kullanın.
 • Ayaklarınızı hareket ettirerek kan akışını artırın.
 • Sigara içmeyi bırakın (nikotin, kanın ellerinize ve ayaklarınıza ulaşmasını zorlaştırır.)
 • Kolesterolünüzü düşürmek için uygun bir diyet ve ilaçlar alın.
 • Daha çok demir, B12 vitamini ve folat tüketerek dolaşım sisteminizi iyileştirin.
 • Soğuk ayaklar, birçok insanın yaşadığı yaygın bir sorundur. Ancak ayaklarınızı ısıtmak için battaniyeden başka bir şeye ihtiyacınız varsa, doktorunuza görünün. Sağlığınızı kontrol ettirmek için bazı testler isteyin.
Kaynak: Haber Merkezi