Askalan'ı kimin fethiettiği vatandaşalr tarafıdnan çokça araştırılıyor. Askalan kim fethetti? Askalan askalan selahaddin eyyubi mi feth etti.

Ahmet'in Türküsü filmi Ahmet Kaya kim? Gerçek adı ne? Celil Nalçakan kimdir? Ahmet'in Türküsü filmi Ahmet Kaya kim? Gerçek adı ne? Celil Nalçakan kimdir?

Askalan, Filistin kıyısında tarihi bir şehirdi. 640 yılında Muaviye’nin komutasındaki Müslümanlar, Hz. Ömer’in talimatıyla şehri ele geçirdi. Hz. Peygamber, Askalan’ı Gazze ile birlikte “iki gelini” olarak nitelendirmişti. Askalan, daha sonraki yıllarda Haçlılar, Selahaddin Eyyubi, Fâtımîler ve Memlükler tarafından sık sık işgal edildi. Memlük Sultanı Baybars, 1270 yılında şehri yerle bir etti ve bir daha kurulmasına izin vermedi.

Askalan, Filistin kıyısında tarihi bir şehirdi. Helenistik, Roma ve Hıristiyanlık dönemlerinde din ve ticaret açısından önemliydi. Müslümanlar, 640 yılında Hz. Ömer’in emriyle Muaviye liderliğinde şehri aldılar. Hz. Peygamber, Askalan’ı Gazze ile birlikte “iki gelini” olarak adlandırmıştı. Askalan, daha sonra Haçlılar, Selahaddin Eyyubi, Fâtımîler ve Memlükler arasında çatışmalara sahne oldu. Selahaddin Eyyubi, Haçlılar’ı yenince, şehri yıktırdı ve bir daha inşa edilmesine izin vermedi. Askalan, bugün İsrail’in güneyinde bulunmaktadır.

Askalan’da çeşitli kültür ve dinlerden insanlar yaşamışlardı. Yahudiler, hıristiyanlar ve müslümanlar şehirde birlikte var olmuşlardı. Şehrin ekonomisi, tarım, balıkçılık ve ticarete dayalıydı. Şehirde çok sayıda cami, kilise, sinagog, hamam, çarşı ve han vardı. Şehir, Akdeniz’in muhteşem görüntüsüne sahipti. Askalan, Gazze ile birlikte Filistin’in gelinleri olarak anılan ve Hz. Peygamber’in de methettiği bir şehirdi.

Editör: Haber Merkezi