Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Türkiye’nin birçok yerinde sıcaklık rekorları kırılıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini duyurdu. Aşırı sıcaklar, özellikle bazı risk grupları için çeşitli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu nedenle, aşırı sıcaklardan korunmak için alınması gereken önlemlere dikkat etmek gerekiyor.

Aşırı sıcaklar rehavetini beraberinde getiriyor..

aşırı sıcaklar rehavetini beraberinde getiriyor

Haluk Bilginer ve Angelina Jolie'nin başrol olacağı Maria filmi ne zaman vizyona girecek? Nerede yayınlanacak? Haluk Bilginer ve Angelina Jolie'nin başrol olacağı Maria filmi ne zaman vizyona girecek? Nerede yayınlanacak?

Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Normal sıcaklıklarda vücut ısısı, terlemeyle dengede tutulmaya çalışılırken aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Aynı şekilde ortamdaki nem oranı yüksekse terleme yoluyla vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Vücut ısısının artışı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.
Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar:   
Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar,
4 yaşından küçük çocuklar,
Bakıma ihtiyacı olanlar,
Gebeler,
Açık alanda çalışanlar,
Aşırı kilolular,
Kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları vb.) olanlar
Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler,
Sokak çocukları ve evsizlerdir.
Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.

Genel Korunma 
Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.
Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya dikkat etmelidirler.
Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.
Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli ve fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.
Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.
Bebekler, çocuklar, engelliler ve hayvanlar; kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.
Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.
Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.


Beslenme ve Sıvı Alımı
Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmelidir.
Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.
Terlemeyle artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.
Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.
Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.
Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.
Çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

Uzm. Dr. Recep Kılıç  Sarıgöl İlçe Sağlık Müdürü

Kaynak: Haber Merkezi