Son günlerde internet ve sosyal medyada hakkında çok fazla soru sorulan Arzu Çerkezoğlu hakkında sorulan tüm sorulara detaylı yanıtlar vermeye çalıştık. İşte Arzu Çerkezoğlu'nun hayat hikayesi sizlerle...

Arzu Çerkezoğlu kimdir?

Arzu Çerkezoğlu, 11 Ağustos 1969 tarihinde Şavşat, Artvin’de dünyaya gelmiş bir Türk doktor, insan hakları savunucusu ve sendika lideridir. Şu anda Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) genel başkanlık görevini yürütmektedir.

DİSK tarihinde ilk kadın genel sekreter olarak görev yapmış ve daha sonra genel başkan Kani Beko’nun istifası üzerine genel başkan seçilmiştir. İlk kadın DİSK başkanı olarak dikkat çekmiştir.

Jackie Chan öldü mü yaşıyor mu? Jackie Chan'in gerçek ismi nedir? Jackie Chan öldü mü yaşıyor mu? Jackie Chan'in gerçek ismi nedir?

Çerkezoğlu öğrencilik döneminde aktif olarak öğrenci hareketlerine katıldı ve İstanbul Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunda genel sekreter olarak görev aldı.

1992’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden patoloji uzmanı olarak mezun oldu. Doktorluk kariyerinin başlamasının ardından sağlık sendikalarında aktif rol oynadı.

Tüm Sağlık Sen ve SES’te şube başkanı olarak görev yaptı. Kamu görevi sona erdikten sonra 2001’de Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası’na (Dev Sağlık-İş) katıldı ve burada genel başkanlık yaptı.

2013 Nisan’ında DİSK genel sekreterliğine seçildi. Gezi Parkı protestoları sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından tutumları nedeniyle “aşırı sendikacı” olarak adlandırıldı.

Haziran 2016’da Diyarbakır’da bir konuşma yaparken, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Çerkezoğlu, daha sonra serbest bırakıldı. Kani Beko’nun istifasının ardından 2018’de DİSK’in 15. Genel Kurulu’nda Genel Başkan olarak seçildi.

Başkanlık görevine geldikten sonra, kadın işçilerin örgütlenme mücadelesinin güçlenmesi ve temsiliyetlerinin artması konusunda kendi başkanlığının faydalı olacağını belirtti. Ayrıca, DİSK’teki kadın işçi sayısını artırmayı ve onların etkin görevlere gelmelerini sağlamayı hedeflediğini ifade etti.

arzu çerkezoğlu

Arzu Çerkezoğlu aslen nereli ve eşi kimdir?

54 yaşında olan Arzu Çerkezoğlu aslen Artvin'li bir doktor olarak biliniyor. Çerkezoğlu yine kendisi gibi Doktor olan Ali Çerkezoğlu ile evlidir. Ali Çerkezoğlu aynı zaman Türk Tabipler Birliği ikinci başkanıdır.

Arzu Çerkezoğlu HDP ilişkisi nedir?

HDP İstanbul Milletvekili adayları Arzu Çerkezoğlu'nun başkanlığını yaptığı DİSK'e ziyarette bulunmuştu. Çerkezoğlu'nun sıcak bir karşılama yapması dikkatlerden kaçmamıştı.

Arzu Çerkezoğlu babası kimdir?

Arzu Çerkezoğlu hakkında en sık sorulan sorulardan birisi de babasının kim olduğu yönünde. Çerkezoğlu'nun babası hakkında herhangi bir platformda bir bilgiye rastlanılmamaktadır.

Kaynak: Hatice Zeybek