Yalova'da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün organize ettiği "Yalova Aronyası Hasat Şenliği" ile aronya hasadı başlamış bulunuyor. Şenlik, Altınova ilçesine bağlı Karadere köyünde gerçekleştirildi. Etkinlikte katılımcılara, aronya ile hazırlanan içecek, dondurma, tatlı ve kurabiye gibi lezzetler sunuldu.

Bahçe sahibi Gönül Elitaş, 2018 yılında başladığı aronya üretiminden oldukça memnun. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, aronyanın bölge için önemli bir tanıtım aracı olacağını ve alternatif bir ürün olarak Altınova'da üretime girdiğini dile getirdi.

Aronya hasadı başladı Aronya hasat şenliğinde 150 ton rekolte bekleniyor0

Yalova'da Aronya Hasadı Başladı: "Yalova Aronyası Hasat Şenliği"nde 150 Ton Rekolte Bekleniyor

Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, aronya rekoltesinin her yıl arttığını vurgulayarak, "2022 yılında 100 ton, bu sene ise 150 ton civarında bir rekolte bekliyoruz. Tam verim elde edildiğinde, Yalova’daki dikilişlerin 500 tona yakın ürün vereceğini tahmin ediyoruz." dedi.

ANPA Gross kimin kime ait? Anpa Gross Marketleri Sahibi Yavuz Yeğen kimdir nerelidir? ANPA Gross kimin kime ait? Anpa Gross Marketleri Sahibi Yavuz Yeğen kimdir nerelidir?

Yalova'nın meyvecilik potansiyelini vurgulayan AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, aronya üretiminin kentte giderek yaygınlaştığını ve coğrafi işareti alınan bu ürünün, Yalova'da önemli bir yer edindiğini ifade etti.

Vali Hülya Kaya, 150 tonluk rekolteye ulaşılmasını büyük bir başarı olarak nitelendirerek, "Yalova'nın dışarıda tanıtımına katkıda bulunacak bu ürünün planlı bir şekilde üretildiğini görmekten mutluluk duyuyorum." dedi.

Şenlikte, emeği geçen çiftçilere sertifikaları verilirken, katkıda bulunanlara da plaketler takdim edildi. Resmi açılışın ardından gerçekleştirilen aronya hasadı ile etkinlik sona erdi.

Kaynak: Mehmet Pamuk