İstanbul Teknik Üniversitesi, Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Profesörlerinden Aral Okay hayatını kaybetti. Neden öldüğü vatandaşlar konusundan sıkça araştırılıyor. Aral Okay neden öldü? Hastalığı neydi? Aral Okay kimdir Kaç yaşında öldü? Soruların cevabı haberimizde...

Aral Okay neden öldü, hastalığı neydi?

Aral Okay Kalp Krizi sonucu  12.11.2023 tarihinde hayatını kaybetti.

Aral Okay neden öldü  Hastalığı neydiAral Okay kimdir Kaç yaşında öldü (2)

Aral Okay kimdir?

Aral Okay, 1971 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, MTA Enstitüsü tarafından İngiltere’ye jeoloji eğitimi almaya gönderilmiştir. Londra Üniversitesi’nde lisans (B.Sc.), Cambridge Üniversitesi’nde doktora (Ph.D.) derecelerini almıştır. Aral Okay, MTA Enstitüsü’nde ve İTÜ Maden Fakültesi’nde jeolog olarak çalışmıştır. İTÜ’de doçentlik ve profesörlük unvanlarını kazanmıştır. Almanya ve ABD’de çeşitli burslarla araştırma yapmıştır.

Aral Okay neden öldü  Hastalığı neydiAral Okay kimdir Kaç yaşında öldü (1)

Aral Okay’ın ilgi alanları, Türkiye ve Doğu Akdeniz’in jeolojik tarihi ve metamorfik kayaçlardır. Bu konularda çok sayıda bilimsel yayını ve atfı vardır. TÜBİTAK, Sedat Simavi ve TÜBA gibi kuruluşlardan ödüller almıştır. Ayrıca Amerika Mineraloji Derneği’nin şeref üyesidir.Aral Okay, halen İTÜ’de çalışmalarına devam ediyordu.

Aral Okay kaç yaşında öldü?

Prof.Dr Aral Okay 70 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Bilim Dünyasının acı kaybı

İstanbul Üniversitesinin yaptığı açıklamada:

''Prof. Dr. Aral Okay, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi olarak bilim camiasına büyük hizmetler vermişti. Kendisi hayatını kaybetmiştir. Allah rahmet eylesin, ailesine ve İTÜ Topluluğuna sabır diliyoruz. Cenazesi yarın Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde saat 14.30’da yapılacak tören sonrası, İTÜ Camii’nde kılınacak ikindi namazına müteakiben defnedilecektir.'' İTÜ sosyal medya hesaplarından bu haberi duyurdu.

Kuzey Kore'de seçim oluyor mu? Nasıl oluyor? Seçim sistemi nasıl? Kuzey Kore seçim sonuçları 2023 Kasım Kuzey Kore'de seçim oluyor mu? Nasıl oluyor? Seçim sistemi nasıl? Kuzey Kore seçim sonuçları 2023 Kasım

Aral Okay ''Teknik Üniversite Yıllarım'' hakkında Youtube 

Kaynak: Haber- Hatice Zeybek