Otomobiller günlük hayatta birçok kişinin kullandığı ulaşım araçlarıdır.

Otomobillerin çok yakmasının birçok nedeni ve sebebi olabilir. Bu nedenlerin en başında yüksek seyreden akaryakıt fiyatları gelmektedir. Bir diğer etmen ise aracın periyodik şekilde bakımlarının yapılmamasından kaynaklanmaktadır.

Engelli Emekli Maaşı Ne Kadar? En Yüksek ve En Düşük Emekli Engelli Aylığı! Engelli Emekli Maaşı Ne Kadar? En Yüksek ve En Düşük Emekli Engelli Aylığı!

Araçların sağlıklı ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için bakımlarının zamanında yapılması gerekir.

Bakımları zamanında yapılan ve iyi bakılan otomobillerin uzun ömürlü olmalarının yanında yakıt tüketimi de ideal seviyededir. Fakat bakımı ihmal edilen araçların ise yakıt tüketimi konusunda sürücülerin ceplerini ciddi şekilde zorlayabilir.

Bu nedenlerden dolayı aracınızın yakıt tüketimi artmaktadır. Bu sebeple aracınızın düzenli şekilde bakımlarını ve kontrollerini yaptırmanız önem arz eder. Yola çıkmadan önce mutlaka lastik havalarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Lastiğin durumu da yakıt tasarrufunda önemli bir yere sahiptir.

Aracın motor kısmında ise yağlamanın düzenli olması için motor yağının düzenli değiştirilmesi gerekmektedir. Hava filtresinin temiz olmasına dikkat edilmeli ve kullanılamaz haldeyse değiştirilmesi gerekmektedir.

Aracınızı belirli hız limitleri doğrultusunda kullanarak, ani gaza basma ve fren yapmaktan kaçınılması önemlidir.

Arabam Çok Yakıyor Ne Yapmalıyım?

Arabanızın çok yakmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Aracınızın bakımının yapılmamış olması
 • Aracınızın lastiklerinin havasının az olması
 • Aracınızın hava filtresinin kirlenmesi
 • Aracınızın motor yağının değiştirilmemesi
 • Aracınızın debriyaj sisteminde arıza olması
 • Aracınızın fren ayarlarının yanlış olması
 • Aracınızın rot ayarının bozuk olması
 • Aracınızın şarj dinamosu veya aküsünde sorun olması
 • Aracınızı aşırı hızlı kullanmak
 • Aracınızı çok fazla gaza basarak veya fren yaparak kullanmak
 • Aracınızı klima yerine cam açarak kullanmak

Ortalama Yakıt Tüketimi Neden Artar?

Ortalama yakın tüketimi aracınızın gün içinde şehir içinde kullandığınız veya şehir dışında seyahatlerinde tükettiğiniz yakıt miktarının ortalama değeridir. Ortala yakın miktarı araç kullanmanıza göre değişmektedir.

Şehir içi ve şehir dışında ortalama yakıt miktarı ise, kullandığınızın aracın modeline, yaşına, motor hacmine, aracın donanımına, tercih edilen yakıt kalitesine, özellikle şehir içinde trafik durumuna, yol koşulları, hava şartlarına ve aracın bakım durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Ortalama yakıt miktarının artmasının sebepleri ise aracın çok yakma sebepleriyle aynıdır. Bu yüzden araç bakımlarını düzenli yaptırdığınızda yakıt tasarrufu sağlaya bilirsiniz.

Kaynak: Erdinç Alkan