Çukurova Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, aralarında ''RH uyuşmazlığı'' bulunan çiftlerin çocuklarında oluşabilecek sağlık sorununu önlemek amacıyla uygulanan aşıyı saf dışı bırakabilecek ''kan testi'' yönteminin başarıya ulaştığı açıklandı. Peki Anne baba pozitif kan grubu çocuk negatif olabilir mi? İşte haberimizin detayları...

Anne baba pozitif kan grubu çocuk negatif olabilir mi?

Evet, pozitif kan gruplu anne ve babadan negatif çocuk olabilir. Her ikisi de pozitif kan değerine sahip çiftlerin hem negatif, hem pozitif kan grubuna sahip çocukları olabilir. Buna rağmen, anne ve babası pozitif kan değerine sahip çocuklarda negatif kan değeri tespit edildiğinde kaygı oluşuyor. Bu kaygıların son derce yersiz ve gereksiz olduğunu da belirtmekte fayda var.

Anne baba pozitif kan grubu çocuk negatif olabilir mi (3)

Çukurova Üniversitesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Tuli konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Emin Çölaşan Akşener'e yazdığı metupta ne yazıyor? Akşener'e mektup yazan Emin Çölaşan kimdir? Hangi partiden? Emin Çölaşan Akşener'e yazdığı metupta ne yazıyor? Akşener'e mektup yazan Emin Çölaşan kimdir? Hangi partiden?

Anne adayının kanının Rh negatif, baba adayının ise Rh pozitif olması durumunda kan uyuşmazlığı söz konusu oluyor ve bebeğin hayatı tehlikeye giriyor. Bu tehlikeyi bertaraf etmek içinse anne adayının hamilelik süresince aşı olması gerekiyor.

Anne ve Baba negatif çocuk pozitif olur mu?

Anne ve babanın kanının negatif olması durumunda çocukta pozitif kan değerinin mümkün olmadığını, bu yüzden herhangi bir hayati riskin de bulunmadığını vurgulayan Çukurova Üniversitesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Tuli, ''Ancak annenin negatif kan değerine karşın baba pozitif olduğunda, çocuğun yüzde 50 olasılıkla kan değeri pozitif olacağından önemli sağlık sorunları yaşanıyor, bebek ölü dünyaya gelebiliyor'' dedi.

Anne baba pozitif kan grubu çocuk negatif olabilir mi (4)

Prof. Dr. Tuli, Rh uyuşmazlığından kaynaklı bu sorunun çözümü için negatif kan değerine sahip annelerin hamilelikleri suresince uygulatmak zorunda oldukları rutin aşının bulunduğunu ifade ederek, şunları ekledi:

Anne baba pozitif kan grubu çocuk negatif olabilir mi (5)

''Çünkü bebek pozitif kan grubuna sahip olduğunda anne adayının savunma sistemi doğmamış bebeğin kan hücrelerini adeta bir yabancı madde gibi algılayarak onları parçalamak için harekete geçiyor.Eğer anne adayının savunma sistemi ilk kez bu hücrelerle karşılaştıysa yani ilk gebelik söz konusu olduğunda savunma sistemi silahlarını geliştiremeden bebek kurtuluyor.

Anne baba pozitif kan grubu çocuk negatif olabilir mi (2)

Ancak, ikinci gebelikte annenin vücudu Rh pozitif hücrelerini tanımış olduğundan ikinci bir pozitif kan değerine sahip bebeğe karşı savunma silahları hazır oluyor. Bu yüzden bebeği kaybedebiliyoruz.

Son yıllarda yurt dışındaki çeşitli üniversitelerde yapılan ve bizim de araştırma amaçlı sürdürdüğümüz çalışmada, anneden aldığımız kanla bebeğin kan grubunu belirleyebiliyoruz. Anne ve bebeğin kanında uyum varsa rutin aşıya gerek kalmıyor ve böylece gereksiz aşı masrafının da önüne geçilmiş olunuyor’’

Anne baba pozitif kan grubu çocuk negatif olabilir mi (1)

Prof. Dr. Tuli, hamileliğin 15'nci haftasında yaptıkları testin sonuçlarında yüzde 100 başarıyı yakaladıklarını ancak rutin uygulamaya henüz geçmediklerini belirerek, ''Rutin uygulama başladığında sosyal güvenlik kurumları önemli bir sağlık yükünden kurtulmuş olacak'' dedi

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek