Dr. Claire Durrant Edinburgh Üniversitesi'nde 2019 yılından beri  Alzheimer hastalığı üzerine yaptığı araştırma için taze beyin dokusu toplamaya çalışıyordu. 

Durrant, "Hastaneye gittiğimde beyin cerrahı, uygun olmayacağı belirgin olan kurumuş bir beyin parçasıyla çıkageldi," diye söylüyor.

Dört yıl sonra bugün, 2040 yılına kadar Birleşik Krallık'ta 1,6 milyon insanı etkileyecek bir hastalık olan Alzheimer'ı araştırmak için canlı beyin dokusu kullanan dünyadaki tek ekibin liderliğini üstleniyor.

Durrant şöyle diyor: "Farklı Alzheimer ilaçlarının ve proteinlerinin beynin çalışma şeklini nasıl etkilediğini anlamak için canlı insan beynini kullanan bir sistem geliştirmek istedik. Açıkçası bunu gerçek canlı insanlarda yapmak en hafif tabirle zor."

Bu nedenle Durrant'ın aklına beyin ameliyatı geçirmesi gereken hastalardan öncü araştırması için küçük miktarlarda beyin dokusu bağışlamayı kabul etmelerini için istekde bulundu.

Alzheimer hastalığı tarihe karışıyor

Bugün, bir zamanlar zorluklarla dolu olan bu süreç, Race Against Dementia (RAD) adlı hayır kurumunun bu hastalığa kesin bir son vermeye kendini adamış olması nedeniyle artık imkansız değil.

Yarış pilotu Sir Jackie Stewart'ın sağladığı fon ve eğitim sayesinde artık araştırmalar Formula 1 pitstop'larının hızına ve verimliliğine kavuşmuştur. Stewart için bu kişisel bir görev çünkü eşi Helen'e 2016 yılında Alzheimer teşhisi konulmuştu.

Stewart'ın yardım kuruluşu, dünya çapında genç ve öncü bilim insanlarını tespit ediyor ve onları demansa çare ve tedavi bulmak için "yoğun" bir şekilde çalışmaya teşvik ediyor. Durrant şu anda RAD tarafından desteklenen 18 bilim insanından biri.

Lise öğrencilerinden sağlık dünyasını sallayacak buluş: Kanser hücresini iyileştirdiler Lise öğrencilerinden sağlık dünyasını sallayacak buluş: Kanser hücresini iyileştirdiler

"Bu doku normalde çöpe gidecekti, ancak bunun yerine şimdi onu laboratuvarıma götürüyoruz ve burada gerçekten ince kesitler halinde kesiyoruz, kaplarda canlı tutuyoruz ve ardından Alzheimer'ı keşfetmek ve daha iyi anlamak için birçok farklı tedavi ekliyoruz."

Bunların hiçbiri, Durrant'ın projesini duyan ve onun yaratıcı, ezber bozan düşüncelerinden etkilenen Demansa Karşı Yarış'ın destekçilerinden Sir James Dyson'ın sağladığı 1 milyon sterlinlik ek fon olmadan mümkün olamazdı.

Sir James 'hayır'ı cevap olarak kabul etmemesi, kendi yolunu çizmesi ve sorunlara farklı bir şekilde bakmasıyla ünlüdür. Bilimimizde yaptığımız şeyin de bu olduğunu düşünmek istiyorum. Araştırma açısından tüm alanın nereye gittiğine bakıyoruz ve soruyoruz, bu doğru yol mu? Bunu nasıl geliştirebiliriz?

Durrant'ın "insan beyni dilim modeli" Dyson'ın hayal gücünü yakaladı ve ondan son teknoloji araştırmasını nasıl genişletebileceğine dair üç model bulmasını istedi - biri 100.000 £, biri 500.000 £ ve biri de 1 milyon £.

Dyson 1 milyon sterlinlik projeyi finanse etmeye karar verdi ve Durrant'ın laboratuvarı da bu yılın Ocak ayında doğdu. Şu anda Race Against Dementia Dyson Fellow görevini yürütüyor ve kendisiyle birlikte çalışan bir ekibi var.

Gerçekten de, 20 yıl boyunca çok az ilerleme kaydedilmesinin ardından, demans dünyası bu yıl donanemab adlı yeni bir ilacın Alzheimer'ın neden olduğu zihinsel gerilemeyi yüzde 35 oranında yavaşlatma yeteneğine sahip olduğu haberiyle sevindi. Bir zamanlar yeterince finanse edilmeyen bir alan şimdi daha önce görülmemiş ölçekte iyimserlik, ilgi ve yatırım çekiyor.

Durrant, "Gerçekten de Alzheimer için yeni bir çağın eşiğinde olduğumuzu düşünüyorum" diyor. "Önceleri yaşlanmanın kaçınılmaz, üzücü ve asla bir şey yapamayacağımız bir parçası olarak görülüyordu. Ama artık durum böyle değil. Bu [yeni] ilaçlarla tedaviden çok uzaktayız ama biliş üzerinde etkisi olduğunu gösteren bir şeye sahip olmamız çok büyük bir şey. Başarısızlık üstüne başarısızlık yaşadıktan sonra, şimdi farklı bir alandayız. Gelecek için çok heyecanlıyım çünkü giderek daha fazla ilaç şirketi ve bilim insanı araştırmaya zaman ve para yatırıyor."

Durrant'ın konusuna olan tutkusu bulaşıcı. Benimle Zoom üzerinden, genişlemiş beyin dokusuyla çerçevelenmiş bir fonda konuşuyor. Bir çocuk annesi olan Durrant, önümüzdeki 20 yıl içinde "yeni tedaviler denizi" yaşanacağına inanıyor ve umudunun bir gün oğlunun şöyle diyebilmesi olduğunu söylüyor "Annem, insanların artık demans hastalığına yakalanmamasının nedenlerinden biriydi".

Demans hastalığının kökünü kazımaya yönelik çabası, kendi ailesinin bu hastalıkla ilgili deneyimlerinden kaynaklanıyor. Büyükannesi Sheila'nın, tanıdığı ve sevdiği güçlü, saçma sapan eski ebeden, demansın sonunda "kendi gölgesinden korkan" bir kadına dönüştüğüne tanık oldu.

Kaynak: Haber Merkezi