Aynı hacimde altın, demirden daha ağırdır. Altının yoğunluğu 19,3 g/cm³ iken, demirin yoğunluğu 7,87 g/cm³’tür. 1 cm³ altın 19,3 gram, 1 cm³ demir ise 7,87 gram ağırlığındadır. Farklı boyutlarda olduklarında, hangisinin daha ağır olduğunu anlamak için hacimlerini de göz önünde bulundurmak gerekir.  Peki altın demirden kaç kat ağırdır? detayları haberimizde açıkladık...

Mirket neden ölür? Mirket neden ölür?

Altın demirden kaç kat ağır?

Altın, doğada görebileceğiniz en mucizevi elementlerden biridir. Kütle ağırlığı olarak demirden 6 kat, sudan ise 18 kat daha ağırdır. Bu özelliği, altını değerli kılar. Eğer elinizdeki altını test etmek isterseniz, bazı basit yöntemleri deneyebilirsiniz:

Seramik Levha Altın Testi: İçeriğinde kil bulunmayan seramik bir yüzeye altını sürtün. Eğer seramik yüzeyde siyah bir leke oluşuyorsa, altının sahte olduğuna emin olabilirsiniz.
Mıknatıs Altın Testi: Altın yapısı gereği mıknatıs ile etkileşime girmez. Kolye, bilezik ve yüzük gibi takıların altın olup olmadığını anlamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.
Su ile Altın Testi: Elinizdeki altın ile aynı hacme sahip olan demir bir kütleyi suyun içerisine bırakın. Gerçek altın hızlı bir şekilde kabın tabanına çarpacaktır, demir ise daha uzun sürede dibe çökecektir.
Fondöten ile Altın Testi: Sıvı fondöteni altın ile sürdüğünüz bölgeyi ufakça çizin. Eğer elinizdeki altın sahte ise bu bölgede siyahlık oluşmaya başlayacaktır.
Lütfen bu yöntemleri dikkatli bir şekilde uygulayın ve kimyasal maddelerle test yapmaktan kaçının.

Kaynak: Haber merkezi