Handelsblatt gazetesine röportaj veren Pistorius, son 30 yıldır "artık savaş olmaz" diye düşündüklerini ancak bugün gelinen noktada, dünyada artan çatışmaların endişe verici olduğunu belirtti. Peki akıllarda şu soru var. Almanya İsrail'e yardım ediyor mu? İşte ayrıntılar...

Almanya İsrail'e yardım ediyor mu?

Almanya’nın İsrail’e askeri ve teknik anlamda destek vermeye hazır olduğu duyuruldu. Yani bu da İsrail'e desteğinin bir göstergesi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius parlamentoda yaptığı konuşmada, “Joaw Galant ile hafta sonundan beri mesajlaşıyorum. O hem arkadaşım hem de meslektaşım. Berlin’deki İsrail büyükelçiliğinin askeri ataşesine yaptığımız gibi ona da desteğimizi sunduk. Ancak ikisi de şimdilik herhangi bir askeri veya teknik yardıma ihtiyaçları olmadığını belirttiler.” ifadelerini kullandı.

Almanya İsrail'e yardım ediyor mu (1)

Pistorius, konunun siyasi bir boyutu olduğunu belirterek, “Biz bunu arzu ediyoruz, insani yönden yapabileceğimiz ne varsa teklif ettik, fakat şu ana kadar istenmedi.” şeklinde konuştu.

Bakan Pistorius, Hamas’ın elinde Alman esirlerin bulunup bulunmadığı ve eğer varsa ne yapıldığı sorusuna ise bu konuda açıklama yapmayacağını söyledi.

Cheryboom erkek mi? Cheryboom eski hali nasıl? Cheryboom erkek mi? Cheryboom eski hali nasıl?

Alman vatandaşlarının İsrail’den tahliye edilmesi konusunda Pistorius, “Dışişleri Bakanlığı ile irtibat halindeyiz, bu Dışişleri Bakanlığının alacağı bir karar. Dışişleri Bakanlığı ile Başbakanlığın dış politika değerlendirmeleri buna müsaade ettiği takdirde gerekeni yapmaya hazırız.” dedi.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek