Alkol ülkemizde birçok insan tarafından tüketilen bir içkidir.  Özellikle yaz aylarında  eğlence mekanlarının vazgeçilmez bir parçası olan alkol tarihi geçerse ne olur sorusu son dönemlerede oldukça araştırılmaktadır. Alkol tarihi geçerse ne olur? Açılmamış alkol bozulur mu? Bu soruların cevaplarını haberimizin detaylarında cevaplamaya çalıştık.

Alkol tarihi geçerse ne olur?

Eğlence mekanlarının vazgeçilmez bir parçası olan alkolün tarihi geçersen ne olur sorusu bir çok insan tarafından merak edilmektedir.

Bazen evimizin bir köşesinde yıllar öncesinden kalmış alkol şişesi çıkabilir. Bulduğumuz bu alkolün tarihi geçmişse eğer "içsem ne olur ki "sorusu kafamızı kurcalamaktadır.

Viski, votka, cin ve tekila gibi alkol oranı %30un üstünde olan içkiler bozulmaz. Yani içmeniz halinde gıda zehirlenmesi geçirmezsiniz.

Alkol oranı yüksek olan bu içkilerinin kapağının kapalı olması, alkolün bozulmaması açısından oldukça önemlidir.Eğer alkol şisesinin kapağı tam olarak kapanmamışsa alkolü az biraz uçmuş ve tadı bozulmuş olabilir. Böyle bir durumda kapağı açık olan alkolleri tüketmemekte fayda vardır.

Alkol Tarihi Geçerse Ne Olur Açılmamış Alkol Bozulur Mu (1)

Muğla'da Deprem! Muğla'da Deprem!

Alkol şisesinin nasıl saklandığıda alkolün bozulma durumunu etkilemektedir. Serin ve karanlık bi yerde saklanmış olan alkol tarihi geçse bile bozulma ihtimali daha düşüktür. Güneşin altında beklemiş olan alkolün bozulma ihtimali daha yüksektir.

Bunun yanında sırf alkolün ağızı sıkı kapalı diye, dolabınızın köşesinde yıllardır bekleyen bira şisesini içememenizde fayda vardır. Çünkü hiçbir ürün tamamen bozulmaz değildir.

Açılmamış alkol bozulur mu ?

 Ülkemizde birçok insan tarafından tüketilen bir içki olan alkolün bozulup bozulmayacağı tartışma konusu olmuştur.  Açılmamış alkol kolay kolay bozulmaz ancak bu hangi alkol olduğuna göre de değişmektedir. Konuya bira açısından bakarsak eğer, bira bozulabilir. Biraya bakılıdığında organik maddeleren üretilmiş olan bir üründür.

Alkol Tarihi Geçerse Ne Olur Açılmamış Alkol Bozulur Mu (2)

Biranın ağzı kapalı bir şekilde serin bir yerde saklandığında bozulma ihtimali çok düştüktür ancak iç bozulmaz diyemeyiz. Gençlerin sık tercih ettiği alkol türü olan bira,paketlenme sürecinde birazda olsa hava alma şansı vardır. Paketlenme süreinde hava ile temas eden bira zamanla alkolün tadını değiştirecek ve bozulmaya başlayacaktır. 

Biranın kokusunda, tadında, berraklığında ve açılırken çıkardığı ses konusunda şüpheniz varsa birayı içmemelisiniz.  İçmeyi tercih edersenizde gıda zehirlenmesi geçirmezsiniz ama elbetteki sağlınızı kötü yönde etkileyebilir.

Konuya şarap konusundan bakarsak durum biraz daha karışıktır. Birçok insan şarabın yıllandıkça güzelleştiğini söylemektedir. Bu yüzden birçok insan şarabın bekledikçe  güzelleşeceğini sanır ancak durum pekte böyle değildir.

Alkol Tarihi Geçerse Ne Olur Açılmamış Alkol Bozulur Mu (3)

Özellikle Türkiye'de üretilen şarapların büyük kısmı bekletilmeye uygun değildir. Bu şaraplar kısa sürede tüketilmek için üretilmektedir.

Yıllanmaya uygun üretilen şaraplarda vardır ama bütün şaraplar için " Yıllandıkça" güzelleşir denilemez. Açılmamış bir şişe şarabı uygun koşullarda 1-2 sene saklayabilirsiniz ancak şarabı sakladığınız alanın serin ve güneş almayan bir yer olması oldukça önemlidir.

Kaynak: haber merkezi