Dünya salgın virüslerle mücadele etemye devam ediyor. COVİD'den sonra ABD'nin Alaska eylantinde ortaya çıkan yeni bir virüs insanlığı tedirgin etti.  Alaskapox virüsü ne? Türkiye'de var mı? Ölümcül mü? Alaska pox virüsü nedir? Gibi araştırmalar yapıyor. İşte detaylar...

Alaskapox virüsü nedir?

Alaskapox virüsü, Orthopoxvirus cinsinden bir virüs türü olup ilk olarak 2015 yılında ABD’nin Alaska eyaletindeki Fairbanks bölgesinde tespit edilmiştir . Bu virüsle enfekte olan yedi kişi bildirilmiş ve bunlardan biri hayatını kaybetmiştir. Vakaların altısı Fairbanks North Star Borough’da, biri ise Kenai Peninsula Borough’da meydana gelmiştir .

Alaskapox virüsü, deride küçük yaralara sebep olur ve genellikle birkaç haftada iyileşir. Eklem veya kas ağrısı ve lenf bezlerinde şişlik gibi belirtiler de görülebilir. Hastalık hafif seyretmiş ve hiçbir vakada hastaneye kaldırılma gereği duyulmamıştır. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan bir hastada Alaskapox virüsü saptanmış ve bu kişi Kenai Peninsula Borough haricindeki ilk ölüm olayı olarak kayıtlara geçmiştir .

Sigara içmek insanı zayıflatır mı? Sigara kilo kaybı yapar mı? Sigara içmek insanı zayıflatır mı? Sigara kilo kaybı yapar mı?

Virüsün insanlardan insanlara nasıl bulaştığı henüz net olarak bilinmemektedir. Küçük hayvanlar vasıtasıyla yayıldığı tahmin edilmektedir, fakat insanlar arası bulaşma için henüz kesin bir delil bulunmamaktadır. Alaskapox virüsü, çiçek virüsüyle benzer özellikler taşısa da daha nadir ve daha az tehlikeli bir hastalıktır.

Alaskapox virüsü nasıl bulaşır?

Alaskapox virüsü, küçük memelilerde görülen bir virüstür. Fairbanks North Star İlçesinde yapılan araştırmada, virüsün kırmızı sırtlı tarla fareleri ve sivri farelerde en sık rastlandığı belirlenmiştir. Virüs, Alaska’daki diğer küçük memelilerde de bulunabilir ve insanlara bulaşmış olabilir ancak tanı konulmamış olabilir. Virüsün yayılmasında evcil hayvanlar (kediler ve köpekler) de etkili olabilir. 

Alaskapox virüsü belirtileri neler?

Bugüne kadar Alaskapox virüsünün insandan insana bulaştığı belgelenmemiştir. Ancak bazı ortopoksvirüsler cilt lezyonlarıyla doğrudan temas yoluyla bulaşabildiğinden, muhtemelen Alaskapox'un neden olduğu cilt lezyonları olan kişilerin etkilenen bölgeyi bir bandajla kapalı tutmasını öneririz.

Alaskapox Virüsü Ne Türkiye'de Var Mı Ölümcül Mü-1

Alaska'nın her yerinde bulunan Kuzey Kızıl Sırtlı Tarla Faresi, Alaskapox virüsüne sahip olduğuna dair kanıt gösteren türlerden biridir.

Alaskapox'un semptomları arasında bir veya daha fazla cilt lezyonu (çarpıntılar veya püstüller) ve şişmiş lenf düğümleri ve eklem ve/veya kas ağrısı gibi diğer semptomlar yer almaktadır. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler daha ciddi hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya olabilir.

Alaskapox Türkiye'de var mı?

Alaskapox virüsü Türkiye'de yoktur. 

Sağlığınız için lütfen sağlık kurumlarının tavsiyelerine uygun davranın ve ihtiyaç duyduğunuzda uzmanlardan destek alın.

Kaynak: Haber Merkezi