Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bağ budama işleri hazırlıkları başladı. Üzüm hasat döneminin bitmek üzere olduğu bu günlerde , bir taraftan da , bağ budama hazırlıkları , bağ budama işleri ve ip kesme işleri başladı. Kurban Bayramı öncesi bıçak bileme tezgahı kuran, 78 yaşındaki Mustafa Sargın bağ budama ve ip kesme sezonunun başladığı şu günlerde,  tezgahını bu kez de bağ desteresi ve çapraz adı verilen destere bilemek için açtı. 

Halk otobüsleri kooperatifinden Başkan Ergün'e destek teşekkürü Halk otobüsleri kooperatifinden Başkan Ergün'e destek teşekkürü

bağ budama  (1)

 31 yıllık bıçak bileme ustası olan Mustafa Sargın, her yıl tezgah kurduğu Soğuksu Mahallesi Murat Tosun Caddesi'ndeki yerinde müşterilerine hizmet vermeye başladı. Kurban Bayramı öncesi bıçak, tahra ve satır bileyen Mustafa Sargın, şimdi de bağ budama ve ip kesme sezonu başlamasıyla birlikte bağ destereleri bilemeye başladı.

Mustafa Sargın, Alaşehir’in dünyaca ünlü sultaniye üzüm bağlarında  budama ve ip kesme sezonu başladı. Destere bileme bir sanat işidir. Ustanın iyisi destere dişinden belli olur. Destereyi bilemeninin önemi desterenin düzgün kesmesi. Desterede üç çeşit bileme vardır. İnce diş olursa iyi keser insanı yormaz, kalın diş olursa takılır, adamı yorar. Orta diş normaldir, budak yapılmaz. Bağ destere bıçağını 20 TL, Çapraz dediğimiz köpek dişli destereyi 25 TL’ye biliyoruz.

Burada hem bıçak, destere biliyorum, hem de bıçak destere satıyorum,  dedi. Çiftçi Sabahattin Geriş , sezon başladı desteremi biletmeye geldim. Alet düzgün olmayınca, iş üremez, verim düşer. Destere  iyi bilenirse budak kesmek ve ip kesmek daha kolay olur, insanı yormaz, dedi.

Kaynak: Enes Kocatürk