Alaşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü “ Sigara Bırakma Günü “ etkinliği  düzenledi. Sağlık ekipleri bir doktor eşliğinde Sevgi Yolu  üzeri PTT önünde kurduğu stantta, günün anlamında dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için, vatandaşlara sigaranın zararlarını anlatıp, broşür dağıtıp , sigarayı bırakma önerilerinde  bulundular.

Alaşehirli Fenerbahçeli taraftarlardan Zaferin Rengi filmine büyük ilgi Alaşehirli Fenerbahçeli taraftarlardan Zaferin Rengi filmine büyük ilgi

Alaşehir Standd-1Vatandaşlar  yapılan uygulamadan mutlu olduklarını belirttiler. Alaşehir İlçe Sağlık Müdürü Dr. Süleyman Çağrı Bozkurt,  Her yıl  9 Şubat “ Sigara Bırakma Günü “ bünyesinde, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ülkemizde olduğu gibi Alaşehir’de de Uzman Dr. Bilge Betül Kılıç başkanlığında, sağlık personellerinin katıldığı bir ekiple “Sigara Bırakma Günü ”etkinliği düzenledik.  

Dünya’da her yıl 7 milyondan fazla kişi doğrudan tütün kullanımına bağlı hastalıklar, 1.2 milyon kişi de tütün ürünü kullanmadığı halde sigara dumanına maruz kalarak pasif içicilik nedeniyle yaşamını yitirmektedir.

Tütün sadece kanserler, kalp ve solunum yolu hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara neden olmakla kalmayıp aynı zamanda bulaşıcı hastalıklardan ölümlerde de önemli bir faktördür. 

Eğer sigara kullanıyor iseniz, bunun bir hastalık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak bir “Sigara Bırakma Polikliniğine” başvurabilir ya da ALO 171 Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma Hattını arayabilirler.

Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla sigarayı bırakılabilir. Unutmayalım ki , içilen her sigara ile, hayattan ve sevdiklerimizle geçireceğimiz sağlıklı zamanlardan çaldığımız, anlardır, dedi. 


HAL ÇALIŞANLARINDAN 5 KİŞİ SİGARAYI BIRAKTI

Sağlık ekibimiz günün kutlanması etkinlikleri kapsamında belediye Hal Çalışanlarını ziyaret ettiler. Hal çalışanlarına sigaranın zararları ve bırakma yolları anlatıldı.

Hal çalışanlarından sigara içen 8 kişiden 5 kişi sigarayı bıraktıklarını açıkladılar. Diğer 3 kişide en kısa sürede bırakmaya çalışacaklarını belirttiler.

Kaynak: Hatice Zeybek