Manisa'nın Alaşehir ilçesinde Üzüm Festivali etkinlikleri çerçevesinde çiftçilerin özenle yetiştirdiği üzümler  yarıştı. Festivalin son gününde sahne alan Sıla hayranlarını coşturdu.

Osmanlı’dan kalan o gelenek sadece 3 ilde yaşatılıyor Osmanlı’dan kalan o gelenek sadece 3 ilde yaşatılıyor

“En Güzel Üzüm” yarışması, 5. Uluslararası Kültür, Sanat ve Üzüm Festivali’nin Alaşehir’deki etkinliklerinden biriydi. Yarışmacılar, üzümlerini jüriye sundu ve çeşitli kriterlere göre puan aldı. Renk, tat, tane standardı, temizlik ve hastalık gibi özellikler değerlendirmeye alındı. 68 Sultaniye üzüm üreticisi yarıştı ve ilk üç sırada yer alanlar altınla ödüllendirildi. Yarışmaya katılan her üretici, bağcılık için gerekli malzeme, gübre ve ilaç desteği aldı. Sultaniye üzüm yarışmasının kazananları ise şöyle belirlendi: Filiz Uşak 156 puanla birinci, Hüseyin Birgül 150 puanla ikinci, Yusuf Bozbay 148 puanla üçüncü oldu. 

Bu yıl, ihracat için yetiştirilen Anadolu kökenli Thomson üzümü için de özel bir yarışma yapıldı. 10 üreticinin katıldığı bu yarışmada, Birol Önel 149 puanla birinciliği, Özgür Avcı 148 puanla ikinciliği, Ramazan Bayram ise 142 puanla üçüncülüğü elde etti. Bu yarışma, Thomson üzümü için ilk defa gerçekleştirildi.  

Yarışmada konuşan Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, "Festivalimizin 7. gününü, Alaşehir'imizin 5 Eylül kurtuluş gününü kutluyoruz. 5 Eylül bizim için önemli. Kurtuluşumuzda rol oynayan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu uğurda hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet le anıyorum. Ruhları şad olsun. En güzel üzüm yarışması yapıyoruz. Afet niteliğinde yağışlardan dolayı hastalığın kol gezdiği bir ortamda bu mevsimde, bu şartlarda eğer üretebiliyorsa insanlar, işte gerçek çiftçiler onlar. Ana kalem Alaşehir'imizin gerçek üzümü Sultaniye üzümü, Alaşehir üzümü deyince sadece sultaniye üzümüyle kalmıyoruz. Türkiye'nin her tarafına her türlü üzümü iç ve dış piyasaya gönderebiliyoruz. Böylece hem istihdama hem de Türkiye ekonomisine katkı sunuyoruz. Çiftçi bu milletin efendisi ama fiyatlar karşısında da eziliyorsunuz. İşte biz bu gün üzümlerimizin birincisine tam altın, ikincisine yarım, üçüncüsüne çeyrek altın veriyoruz. Bun yanında tüm yarışmacılarımıza 10'ar adet kelter, 10'ar adet bağ direği, mazot, gübre ve zirai ilaç desteği veriyoruz ve buradan herkes birinci olarak çıkmış olacak" dedi.

Yarışmada üzümü üçüncü olan Ramazan Bayram, sağ olsun başkanımız sayesinde bu ödülleri aldık. Bütün üreticilerin emeğine sağlık. Çok güzel üzüm yetişirmişler. Başkanımızda emeğinin karşılığında herkese hediyeler veriyor. Çok güzel üzüm yetiştirdik ve emeğimizin karşılığını aldık, dedi.
 

Sıla konseri Alaşehirlileri mest etti
Ünlü sanatçı Sıla, festivalin son gecesinde Alaşehirlileri coşturdu. Meydanı dolduran binlerce kişi, şarkılara hep bir ağızdan katıldı. Sıla’ya, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ergün Aksoy, çiçek ve Sultaniye üzümü takdim etti.

Kaynak: İHA