Haluk Bilginer ve Angelina Jolie'nin başrol olacağı Maria filmi ne zaman vizyona girecek? Nerede yayınlanacak? Haluk Bilginer ve Angelina Jolie'nin başrol olacağı Maria filmi ne zaman vizyona girecek? Nerede yayınlanacak?

Ağlamak abdesti bozar mı? Ağlayarak namaz kılınır mı? Bu soruların cevapları hem İslam dininin kaynaklarına hem de farklı mezheplere göre değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda Ağlamak neden abdesti bozar? Ağlayarak namaz kılınır mı? gibi konuları ele alacağız.

Ağlamak neden abdesti bozar? Ağlayarak namaz kılınır mı? İşte cevaplar...

Ağlamak neden abdesti bozar? Ağlayarak namaz kılınır mı?

Ağlamak abdesti bozar mı? sorusunun cevabı ağlamak abdesti bozmaz, ancak namaz esnasında dünyalık bir endişe ile ses çıkararak ağlamak namazı bozar. Bununla birlikte, namazda Allah korkusu, cennet veya cehennemi hatırlamak gibi nedenlerle ağlamak abdesti bozmayacağı gibi namaza da zarar vermez.

Ağlayarak namaz kılınır mı? sorusunun cevabı ise mezheplere göre farklılık gösterir. Hanefi mezhebine göre, gülmek, ağlamak, üflemek, inlemek, aksırmak, öksürmek ve esnemek gibi şeyleri kasten yapınca, iki harf çıkarsa, namaz bozulur. İrade dışı yapınca çıkan sesin, toplamı altı kelimeyi geçmezse namaz bozulmaz. Şafii mezhebine göre ise, gülmek, ağlamak, üflemek, inlemek, aksırmak, öksürmek ve esnemek gibi şeyleri kasten yapınca, iki harf çıkarsa, namaz bozulur. İrade dışı yapınca çıkan sesin miktarına bakılmaksızın namaz bozulmaz.

Her ne sebeple olursa olsun namaz dışında ağlamak ve buna bağlı olarak gözden yaş akması abdesti bozmaz. Ancak namaz esnasında, dünyalık bir endişe ile ses çıkararak ağlamak kişinin namazını bozar, abdestini bozmaz (Mergînânî, el-Hidâye, 1/62). Bununla birlikte namazda Allah korkusu, cennet veya cehennemin hatırlanması vb. nedenlerle ağlamak abdesti bozmayacağı gibi namaza da zarar vermez.

Kaynak: Din İşleri Yüksek Kurulu

Ağlamak neden abdesti bozar Ağlayarak namaz kılınır mı 1

Ağlamak neden namazı bozar?

Ağlamak namazı neden bozar? sorusunun cevabı ise namazın edebine uygun olmadığı için olabilir. Namazda Allah’ın huzurunda olduğumuzu unutmamalı ve O’na saygılı bir şekilde ibadet etmeliyiz. Namazda dünyalık bir endişe ile ağlamak, Allah’ın rahmetinden ümit kesmek veya O’na karşı isyan etmek anlamına gelebilir. Bu nedenle namazda ağlamak uygun görülmemiştir.

Ancak namazda Allah korkusu, cennet veya cehennemi hatırlamak gibi nedenlerle ağlamak abdesti bozmayacağı gibi namaza da zarar vermez. Bu tür ağlamalar Allah’a yaklaşmak ve O’ndan af dilemek için bir vesiledir. Bu nedenle namazda bu şekilde ağlamak makbuldür.

Kaynak: Mehmet Pamuk