Son günlerde bazı Televizyonlardan bir çok çalışanın vedasını izliyoruz son olararakta Habertürk Televizyonunun başarılı moderatörü Afşin Yurdakul kanaldan ayrıldığını açıkladı. İşte Afşin Yurdakul Habertürk'ten neden ayrıldı? Afşin Yurdakul hangi kanala gidecek? Gibi soruların cevapları haberimiz içerisinde yer alıyor.

Afşin Yurdakul Habertürk'ten neden ayrıldı?

İstanbul’da 1982 yılında doğdu. ABD’deki Columbia Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’nde Televizyonculuk ve Uluslararası Habercilik alanında lisans derecesi aldı. Okuldan sonra CBS, Al Jazeera ve SkyNews gibi kanallarda görev yaptı. Ayrıca çeşitli yabancı dergilerin editörlüğünü üstlendi.

NTV’de editör ve muhabir olarak çalıştığı 2011 yılında Türkiye’ye geri döndü. 2013’te Habertürk TV’ye geçti ve ‘Eksen’ programıyla izleyicilerin karşısına çıktı. Daha sonra ‘Nedir Ne Değildir?’, ‘Habertürk Manşet’, ‘HT 360’ gibi programları sundu. 2018’de Gazetecilik Vakfı’nın Türk gazetecilere yönelik ilk defa verdiği Robert L. Long bursuna layık görüldü. Harvard Üniversitesi’nde Suriye’de yaşanan insanlık dramını araştıran 27 gazeteciden biri oldu.

Afşin Yurdakul, Habertürk TV’deki son yayınında duygusal bir veda konuşması yaptı. “Gazetecilik büyük bir baskı altında” diyen Yurdakul, “Demokrasi ve ifade özgürlüğü olmadan yaşayamaz” ifadelerini kullandı. Uzun yıllar Habertürk TV’de çalışan deneyimli sunucunun, kanala veda ettiği sözler şöyle:

Merdan yanardağ neden tutuklandı? Merdan Yanardağ son durum Merdan yanardağ neden tutuklandı? Merdan Yanardağ son durum

"Bugün bu ekranda son yayın... 10 yıl, çok uzun bir süre. Bu ekrandayken hep krizlerle boğuştuk diyebilirim. Tüm birimlerde omuz omuza çalıştığımız arkadaşlarıma ve izleyicilere teşekkür ediyorum. Bu kısım belki en duygulu olanı olacak, beni hep 'Dünyada en iyisi neredeyse git öğren evladım sonra gel ülkende hizmet et' diye yetiştiren rahmetli anneme ve canım babama teşekkür ediyorum. Bu meslek büyük bir kıskaçta; demokrasi olmadan, hukukun üstünlüğü olmadan, ifade özgürlüğü el üstünde tutulmadan nefes alamaz. Nefes aldırmak hepimizin görevi. Dünyanın bu kritik zamanında ülkeme de hakkıyla demokrasi, adalet, refah, ferahlık diliyorum. Türkiye'nin bütün renkleri, bütün renklerine emanet olsun. Allah'a ısmarladık."

Afşin Yurdakul hangi kanala gidecek?

Afşin Yurdakul Habertürk kanalından ayrıldıktan hemen sonra hakkında en çok sorulan soru Afşin Yurdakul hangi kanala gidecek? Sorusu oldu, bu soruya şaun için net bir cevap vermek mümkün değil. Yurdakul henüz hangi kuruluşa dahil olacağını açıklamadı.

Kaynak: Mehmet Pamuk