MSB’nin duyurduğu askerlik yerlerinin ardından acemi birliği süreleri ilgi odağı oldu. Acemi birliği askerlerin birçok yönden gelişimine katkı sağlamaktadır. Doğu bölgelerinde görev alacak askerlerin acemi birliğini iyi bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Böylece düşmanla yüz yüze geldiklerinde daha üstün durumda olabilirler. Nitekim şimdiki eğitimlerde acemi birliğinden çıkabilmek için bütün eğitimleri başarılı bir şekilde bitirmek zorunludur. Peki Acemi birliği 21 gün mü 28 gün mü? İşte detaylar...

Basın İlan Kurumu'ndan Sektöre Yön Veren Yeni Kararlar Basın İlan Kurumu'ndan Sektöre Yön Veren Yeni Kararlar

Acemi birliği 21 gün mü 28 gün mü?

Bedelli askerlik seçeneği ile birlikte, acemi birliğinde 28 gün kalınmaktadır ve bu süre sonunda yemin töreni yapılmaktadır. Bu süreye halk arasında 4 hafta da denir. Bedelli askerlik yapacak olanlar, bu süre içinde temel eğitim görmektedirler. Bedelli yapmayanların askerlik süresi ise 6 aydır ve 180 güne denk gelmektedir. Bu sürenin ilk ayı acemi birliği, kalan 5 ayı ise uzmanlık eğitimi olarak geçmektedir.

Acemi Birliği 21 Gün Mü 28 Gün Mü (1)

Mevcut sisteme göre, normal erler 28 günlük acemi eğitiminden sonra yemin ederler. Bu süreye de halk arasında 4 hafta denir. 4 haftalık tecrübe kazanımından sonra, dağıtım işlemleri başlar ve tüm acemi erler görev yapacakları yerlere gönderilirler. Yedek Subay ve Ast Subay olacakların askerlik süresi ise 12 aydır.

Acemi birliğinden sonra dağıtım izni kaç gün?

Acemi birliği tamamlandığında, genellikle 7 günlük izin hakkınız olur. Fakat, bazı birlikler izin almak istemeyenlere sadece yol izni tanır. Bu şekilde, usta birliğinizin bulunduğu ile bağlı olarak 1-2 gün arası bir yol izni alırsınız. Dağıtım izni, kanuni izin sürenizden eksilir.

Yedek astsubay acemi birliği kaç gün?

12 ay askerlik yapacak olan yedek subay ve astsubay adayları, 2 ay boyunca acemi birliğinde kalırlar. Burada temel askeri eğitim görürler ve yedek astsubay rütbesi alırlar. Acemi birliği eğitimi tamamlandıktan sonra, yedek astsubaylar görev yapacakları birliklere gönderilirler.

Usta birliği kaç gün?

Usta birliği, acemi birliğinden sonra askerliğinizin geri kalanını geçireceğiniz yerdir1. Usta birliği süresi, askerlik süresine bağlı olarak değişir. Bedelli yapmayan bütün askerler için askerlik süresi 6 ay olup, gün olarak 180 gündür. 

Acemi Birliği 21 Gün Mü 28 Gün Mü (2)

12 ay askerlik acemi birliği kaç gün?

Yedek subay ve ast subaylar 12 ay askerlik yaparlar ve bunun 60 günü acemi birliğinde geçer. Bu da iki aya denk gelir. Normal erler ise 28 gün acemi birliğinde kalırlar. Bu da dört hafta yapar. Bedelli askerlik seçeneğini kullananlar ise sadece 21 gün temel eğitim görürler. Bu da üç hafta sürer.

Kaynak: Haber Merkezi