Askerlik, belli bir yaşa ulaşmış olan erkekler için zorunludur ve çoğu erkek bu görevi yerine getirmektedir. Ancak bazı fiziksel problemler nedeniyle bazı kişiler askerliği tamamlayamamaktadır. Askerlerin en çok ilgi duyduğu ve heyecanla beklediği şey izinlerdir. Çarşı izni ve diğer izinler, askerlerin en çok istediği şeylerdir. Peki  6 ay askerlikte çarşı izni kaç gün? İşte ayrıntılar...

6 ay askerlikte çarşı izni var mı? 

 6 ay askerlik yapan er ve erbaşların çarşı izni hakkı vardır. Bu hak, sadece acemi birliği eğitimini tamamlayıp usta birliğine katıldıktan sonra geçerli oluyor. Acemi birliği eğitimi 1 ay sürüyor. Bu yüzden 6 ay askerlik görevi yapanlar, 5 ay süreyle çarşı izni kullanabiliyorlar. 

6 Ay Askerlikte Çarşı Izni Var Mı 6 Ay Askerlikte Çarşı Izni Kaç Gün (1)

Kredi kartı taksitleri kaldırıldı mı? 2024 Bankalar taksiti kaldırdı mı? Kredi kartı taksitleri kaldırıldı mı? 2024 Bankalar taksiti kaldırdı mı?

6 ay askerlikte çarşı izni kaç gün?

 Çarşı izni, acemi birliğini tamamlayan askerlere tanınan bir ayrıcalıktır. Bu izinle askerler, belirli bir süre boyunca birliğin dışına çıkabilir, istedikleri aktivitelere katılabilirler. Çarşı izni genellikle haftalık olarak verilir ve hafta sonları uygulanır. Çarşı izninin süresi birlikten birliğe değişir, ancak ortalama olarak 8-10 saat kadardır. Çarşı izninin başlama ve bitiş saatleri de buna göre belirlenir. Sabah 08:00 ile 09:00 arasında başlayan çarşı izni, akşam 17:00 ile 18:00 arasında sona erer.

6 Ay Askerlikte Çarşı Izni Var Mı 6 Ay Askerlikte Çarşı Izni Kaç Gün (2)

Kısa dönem askerlik ise ülkemizde 6 ay sürmektedir. Ancak bu süre, yakın zamanda yapılan değişikliklerle kısaltılabilir. Kısa dönem askerler, 12 gün izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu hakkı kullanmazlarsa, 12 gün daha erken terhis olabilirler.

Askerde Çarşı izni kuralları

Çarşı izni, askerler için önemli bir imkandır. Ama çarşı izni alırken veya kullanırken, askerler yasal ve disiplin kurallarına uymalıdır. Çarşı izni sırasında herhangi bir suç işleyen, izin süresini aşan, izin yerini değiştiren, izin iptal edilen veya izin alamayan askerler, cezai yaptırımlara maruz kalabilir.

Acemi birliğinden sonra dağıtım izni kaç gün? 2024

Kaynak: Haber Merkezi