Hükümetin 5 bin TL emekli ikramiyesi ödeme sözü vermesi milyonlarca emekli tarafından yakından takip ediliyor. Bu yıl bir defaya mahsus verilecek olan 5000 TL ikramiyenin ödeme takvimi hakkında net bir bilginin verilmeyişi emeklileri tedirgin ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan beklenen açıklamayı yaptı ve 15 Kasım tarihine kadar ikramiyelerin tüm emeklilerin hesabına yatacağı müjdesini verdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Cumhuriyet'in 100. Yılında Çalışma Hayatı Sempozyumu'nda milyonlarca emekliyi ilgilendiren ikramiye ödemelerine yönelik açıklamalarda bulundu.İkramiyenin çalışmayan emeklilere verileceğine dikkat çeken Bakan Işıkhan; "İnşallah emeklilerimizin yüzünü daha da güldürecek yeni adımlarla, tüm vatandaşlarımızı refaha ortak edeceğiz." Bakan Işıkhan, ödemelerin 15 Kasım’ı geçmeyeceğini de söyledi. 
Ancak Bakan Işıkhan'ın hangi tarihlerde hangi emeklilik tahsis numarasına göre ödeme yapılacağı konusuna açıklık getirmemesi vatandaşların kafasında soru işaretleri oluşturdu.  

emekli maaşı 2

Tek seferlik 5 bin TL emekli ikramiyesini kimler alamayacak?

Çalışmayan emekliler ve dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar da bu ikramiyeden faydalanabilecek. Ancak aşağıdaki listedeki giren emekliler bu imkandan faydalanamayacak;

Ev Sahibi iki yarıyı da kazanır ne demek? Ev Sahibi iki yarıyı da kazanır ne demek?

• Çalışan emekliler. 
• Ziraat odalarına kayıtlı olan emekliler.
• Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) ile çalışanlar. 
• 5335/30 gereğince emekli aylığı kesilmeden kamuda çalışanlar.
• Nereden emekli olursa olsun vergi mükellefleri, limited şirketi ortakları ve anonim şirketlerin ortakları.

Kaynak: Haber Merkezi