Sosyal medyada sürekli konuşulan konulardan biri 15 tatilden sonra okulların kapanıp kapanmayacağı oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, ara tatil sonrası ikinci dönemin ertelenebileceği iddiaları karşısında henüz net bir bilgi vermedi.  İşte haberimizin ayrıntıları...

15 tatil uzatıldı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Ocak Cuma günü başlayacak olan sömestr tatili öncesi son haftaya girilirken, 2023-2024 eğitim öğretim yılı ilk dönemi tamamlanmak üzere olan öğrencilere yönelik flaş bir açıklama yaptı.

Cem Satman kimdir hangi takımlı? Cem Satman kimdir hangi takımlı?

Türk eğitim sisteminde 20 milyondan fazla öğrenci ve öğretmeni ilgilendiren bu gelişme, geçmiş yıllarda yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle kapanan okulların akıbetini gündeme getirdi. Uzmanlar, bu durumun ardında JN1 virüsünün etkisi olabileceğine dair uyarılarda bulunurken, okulların 5 Şubat Pazartesi günü başlaması planlanan ikinci döneminin risk altında olduğunu belirtti.

15 Tatilden Sonra Okullar Mı Kapanacak Son Dakika

Covid-19 salgınının ardından ortaya çıkan JN1 virüsü, Türkiye’de de görülmeye başlandı. Artan vaka sayıları üzerine uzmanlar, 5 Şubat Pazartesi günü başlaması planlanan ikinci dönem eğitimine dikkat çekerek, okullarda kapanmaların yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Okullarda salgın yayılıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı henüz resmi bir duyuru yapmamış olsa da, JN1 varyantının okullarda büyük bir salgın çıkarabileceği ve ikinci yarıyılın planlanan tarihte başlamayabileceği söyleniyor. Uzmanlar, JN1 varyantının daha kolay yayıldığını ve bu yüzden okullarda maske kullanılması ve diğer tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ediyor. Resmi bir karar verilmediği için, Milli Eğitim Bakanlığı konu hakkında bir açıklama yaptığında, sizleri bilgilendireceğiz.

15 Tatilden Sonra Okullar Mı Kapanacak Son Dakika (2)

JN1 varyantı, Omicron XBB.1.5 varyantına göre 30’dan fazla değişikliğe uğramıştır ve insan hücrelerine bağlanarak SARS-CoV-2’nin insanlara geçmesinde etkilidir. Bu yeni Covid-19 değişiminin belirtileri arasında ateş, öksürük, burun akması, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, kas ağrıları, baş ağrısı ve yorgunluk yer alıyor.

Okullar ne zaman başlayacak?

2023-2024 eğitim öğretim yılında okulların ilk dönemi 19 Ocak Cuma günü tamamlandı. Yarıyıl tatilinin başlaması ve JN1 varyantının yayılmasıyla birlikte, 15 tatilin uzatılacağına dair iddialar ortaya çıktı.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, bu tür söylentilere son verdi ve 15 tatilin uzatılmadığını belirtti. Dolayısıyla, 5 Şubat Pazartesi günü, yani yarın, okullar tatil olmayacak.

2023-2024 eğitim öğretim yılı takvimine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen tarihler şu şekildedir: Okullar, 5 Şubat Pazartesi günü kapılarını açacak ve 2. dönem resmi olarak başlayacak.

Öğrenciler, 2. dönemin başlangıcını 5 Şubat Pazartesi günü kutlayacak ve 8-12 Nisan 2024 tarihleri arasında ikinci ara tatillerini geçirecekler. 14 Haziran Cuma günü karneler dağıtılacak ve 3 aylık yaz tatili süreci başlamış olacak.

Kaynak: Haber- Hatice Zeybek