NASA'nın uzayda kaybolan 100 bin dolarlık alet çantası şimdi Dünya yörüngesinde ve şaşırtıcı bir şekilde yıldız gözlemcileri tarafından görülebiliyor.

NASA astronotlarının uzay yürüyüşü sırasında kaybettikleri bir alet çantası şu anda Dünya yörüngesinde dönüyor ve yeryüzünde onu görmek isteyenler için şaşırtıcı bir şekilde görünür durumda.

NASA astronotları Jasmin Moghbeli ve Loral O'Hara geçen ay Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) bir uzay yürüyüşü gerçekleştirirken bir alet çantası kayıp istasyondan uzaklaştı.

Türkiye'nin en iyi 10 kayak merkezi | İlk kayak tatiliniz için bilmeniz gereken her şey Türkiye'nin en iyi 10 kayak merkezi | İlk kayak tatiliniz için bilmeniz gereken her şey

Yaklaşık 100.000 dolar değerindeki alet çantası şu anda uzay istasyonunun hemen önünde Dünya'nın yörüngesinde dönüyor ve o kadar parlak ki yıldız gözlemcileri sadece dürbün kullanarak kaçan teçhizatı bir an için yakalayabiliyor. Raporda, çantayı bir anlığına da olsa görebilmeyi umanların UUİ'nin yerini tespit etmeleri ve ardından yörüngesinin hemen önündeki gökyüzünü taramaları gerektiği belirtiliyor.

Uzay yürüyüşçülerinin araç çubuğu kayıp gittiğinde ISS ekipmanı üzerinde onarım yaptıkları, ancak aksiliğin şans eseri ekipmana onarımlar için artık ihtiyaç duyulmadıktan sonra meydana geldiği belirtildi. Aksilik sonrasında yapılan bir görev kontrol analizi, alet çantasının ISS ile yeniden temas etme riskinin düşük olduğunu ve mürettebatın başka bir işlem yapmadan göreve devam etmesinin güvenli olduğunu belirledi.

Çantanın Dünya yüzeyinin yaklaşık 70 mil yukarısına hızla alçalmadan ve yere ulaşmadan çok önce parçalanmadan önce yavaş bir alçalma ile birkaç ay boyunca Dünya yörüngesinde dönmesinin beklendiğini kaydetti. Mevcut tahminler, kayıp teçhizatın önümüzdeki yılın Mart ayı civarında Dünya atmosferine yeniden girmesi gerektiğini gösteriyor.

Kaçan çanta bir astronotun uzayda aletlerini kaybettiği ilk olay değil. 2008 yılında yaşanan bir olayda da benzer onarımlar sırasında bir alet çantası aynı kaderi paylaşmıştı. Mevcut çanta gibi, o ekipman da nihayet Dünya atmosferine geri inmeden önce iki ay boyunca ISS'nin hemen ilerisinde görülebiliyordu.

Kaynak: Haber Merkezi