ÜZÜM BAĞLARI ÖRTÜNMEYE BAŞLADI

13:21:58 | 2019-04-15

İlçemizin dünyaca ünlü çekirdeksiz sofralık Sultaniye üzümü ve diğer üzüm türlerinde, doluya karşı önlem alınmaya başlandı.Üzüm bağlarının üzerilerine 5-6 yıl kullanımlı file örtülerle kaplamaya başlayan üzüm üreticileri örtü çalışmalarını aralıksız olarak yapıyor.

‘’Doluya karşı en garantili tülü örtü’’

Sarıgöllü üzüm üreticisi Zekeriya Akat’’Ovamızın geçim kaynağı olan çekirdekli, çekirdeksiz üzümlerimizi doludan,aşırı yağışlardan korumak için  file örtüsü yapmaya başladık. Çareyi bunda buluyoruz. .Ben ilk kez kullanıyorum ama beş-altı sene kullanımı olduğunu duydum’’dedi.

‘’Dolu koruma örtüsü 2 bin dekara buldu’’

    Sarıgöl ve çevresinde 117 bin dekarlık alan üzerinde çekirdekli ve dünyaca ünlü sofralık Sultaniye üzümlerinin yetiştirildiğini belirten Sarıgöl İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Akar’’Sarıgöl’de üzüm üreticilerimiz, dolu ve iri yağmura karşı en etkili önlem olan tülü örtü sistemini son yıllarda giderek arttırma başladı. Sarıgöl’de bu yıl yaklaşık iki bin dekarlık üzüm bağı doluya ve iri yağmura karşı tülü örtü sistemiyle koruma altına alındı. Bu örtüler temmuz ayında diğer örtüler ile birlikte sezon sonuna kadar bağların üzerinde örtülü olarak kalır’’dedi.
ETİKET :  

Tümü