G-78LS550PWZ google-site-verification: googlebcd5998d306cf26d.html 

SARIGÖL'DE JEOTERMAL İÇİN KEŞİF YAPILDI


Sarıgöl Baharlar Mahallesi sakinlerinin jeotermal enerjiye karşı vermiş olduğu mücadele ilk meyvelerini vermeye başladı.
SARIGÖL'DE JEOTERMAL İÇİN KEŞİF YAPILDI

Baharlar Mahallesi sakinlerinin jeotermal enerjiye karşı vermiş olduğu mücadele ilk meyvelerini vermeye başladı.

Sarıgöl Ziraat Odası ve arazi sahipleri Baharlar Mahallesinde kurulması planlanan jeotermal santralin iptali için Manisa Bölge İdare Mahkemesine müracaat etmişti. Başvuru üzerine Manisa Bölge İdare Mahkemesinden bir heyet gelerek keşifte bulundu.

Sosyal medya üzerinden organize olup toplanan yüzlerce kişi ellerinde taşıdıkları pankart ve dövizlerle jeotermal tesis istemediklerini ifade ettiler. Mahkeme keşif üyeleri jeotermal yapımı tasarlanan sahaya giderken vatandaşlar ellerinde bulunan pankart ve bayraklarla yol boynuca sıralanap tekkilerini dile getirdiler. Keşif tamamlandığında vatandaşlar yine ellerindeki pankart ve dövizlerle keşif heyetini uğurladılar. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı keşifte hiç bir olay yaşanmadı.

Meydanda toplanan çiftçileri muhtarlık odasından bilgilendiren Aydın Barosu Avukatı Akın Yakan yaptığı açıklamada, Aydın'da jeotermal santrallerin acısını yaşadıklarını hatırlatarak; "Bugün gerçekleşen keşif sırasında halkımızın iradesini net olarak ortaya koyması, mahkemenin vereceği karar için önemliydi. ÇED raporu tamamlanırken halkın bu sürece dahil edilmesi, ikna edilmesi gerekir. Halkın rızasının alınması esastır. Çünkü burasının sahipleri sizlersiniz. Bu gün burada toplanarak jeotermale karşı olduğunuzu ifade ettiniz. Son derece anlamlı ve doğru bir karar oldu. Hepinizi yürekten kutluyorum. Biz Aydın halkı ve çiftçileri olarak jeotermalin acısını çekmekteyiz. Bugün Baharlar Mahallesinde söz konusu jeotermal santrali için keşif yapıldı. Bilir kişiler geldi. Yeri incelediler verecekleri rapora göre mahkeme karar verecek. İnşallah bizler için, doğamız için, geleceğimiz için isabetli bir karar çıkar" dedi.

Keşif incelemesine, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Millet İttifakı Sarıgöl Belediye Başkan Adayı Emrah Eroğlu, AK Parti İlçe Başkanı Erdoğan Büyükdinç, CHP İlçe Başkanı Tahsin Akdeniz, MHP İlçe Başkanı Ahmet Buldanlı, İYİ Parti İlçe Başkanı Ahmet Aktan, Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen'de katılarak çiftçilere destek oldular.Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar