G-78LS550PWZ google-site-verification: googlebcd5998d306cf26d.html 

GENÇ TEKNİKERDEN SARIGÖL'E TROPİKAL ÜRÜNLER


İki yıl önce mezun olan bitki koruma teknikeri Serkan Özkan kendi tasarladığı bahçe ile bitki fidancılığı yapıyor.
GENÇ TEKNİKERDEN SARIGÖL'E TROPİKAL ÜRÜNLER

Kurduğu fidanlık bahçesinde zeytin, fındık, ceviz, limon, portakal, yağ çıkarma özelliği çok yüksek olan bodur zeytin, çeşitli meyve ve yörede çok tutulan üzüm çeşidi fidanı yetiştiren Serkan Özkan yetiştirdiği ürünlerin satışına da yaparak adından söz ettirdi.

Genç bitki koruma teknikeri, bu yıl ilk kez tropikal meyve fidanı getirerek ilçede yetişmesini sağladı. Her iklime uyum sağlayan ve verim alınan tropikal meyvelerin çiftçiler tarafından da ilgi gördüğünü ifade eden Serkan Özkan; “Ejder meyvesi, bodur muz, kaymak ağacı, Medine hurması, guada gibi tropikal meyve fidanlarını büyük saksılara koyarak satıyorum. Bodur Muz doku kültürü ile yetiştirilen bir meyve olup evin içerisinde bile yetişmekte ve yılda 21 kilo ürün vermektedir. Kaymak ağacı da üç yılda verim vermekte olup, adeta şifa dağıtan bir meyve olarak bilinmektedir. Kaymak ağacının meyvesinin şeker oranın düşük olması nedeniyle zayıflamak için tüketildiği gibi, kabızlığı önler, vücutta biriken suyu atmaya yardım eder, öksürük ve solunun yollarını rahatlatır, hücre zarını korur ve kan şekerini düzerler” dedi.

Hazırladığı tropikal meyvelerin çiftçilerden büyük ilgi gördüğünü ifade eden Özkan; “İlçemiz üzümü ile ünlü. Üzümün yanında çeşitli bildik meyve ağaçları da ilçemizde yetişmekte. Bitki çeşitliliğini arttırmak için bir dizi araştırma yaptım. İlçemiz iklimine uygun tropikal meyvelerin fidanlarını bularak ilçemiz çiftçileri ile buluşturmayı amaçlıyorum” dedi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar